niedziela, 16 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaAktualnościLiczba cyberataków wciąż rośnie

Liczba cyberataków wciąż rośnie

Doniesienia specjalistów od ochrony internetowej dotyczące bezpieczeństwa w sieci nie są zbyt dobre – liczba cyberataków wciąż rośnie, wprost proporcjonalnie do generowania nowych i coraz bardziej zaawansowanych technologicznie uradzeń oraz rozwiązań. Dzisiaj nie tylko rządy czy wielkie korporacje są zagrożone, również prywatni użytkownicy Internetu, a także wszystkie urządzenia, których zadaniem jest ułatwianie nam życia. Jak będzie niedługo – to się dopiero okaże. Liczba incydentów wskazuje dosadnie na fakt, że od dawna nie jest to już jedynie czysta teoria.

Ataki na polskie urzędy

Niepokojącym jest przede wszystkim fakt,  z jaką łatwością dochodzi do cyberataków na najważniejsze urzędy i instytucje w Polsce, które, jak się okazuje, w ogóle nie są przygotowane na takie sytuacje. Przypadki Komisji Nadzoru Finansowego czy kilku banków w Polsce, w których wykryto złośliwe oprogramowanie, a także na przykład władze gmin czy miast, w których nagle systemy odmawiają posłuszeństwa, wcale nie są odosobnione, nie są również  nieliczne. Jeśli dodać do tego również przypadki większych firm działających w Polsce, takich jak Netia, możemy faktycznie zacząć uważać, że to ostatni moment na podjęcie drastycznych kroków, mających ograniczyć liczbę takich incydentów.

Nie o wszystkim wiedzą obywatele

O tym, ile tak naprawdę przeprowadzono skutecznych cyberataków na większe i mniejsze firmy czy urzędy oraz instytucje, z pewnością nie będzie nam dane się dowiedzieć. Na jaw wypływają jedynie te sprawy, których nie dało się dłużej tuszować. Jak wskazuje jak dyrektor Narodowego Centrum Cyberbezpiczeństwa, Juliusz Brzostek, w roku 2016 na 7275 zgłoszeń zostało obsłużonych jedynie1926 przypadków. Wzrost wyraźnie się zaznacza, ponieważ rok wcześniej liczba  zgłoszonych incydentów nie sięgała nawet tysiąca pięciuset przypadków. Powodem wzrostu jest oczywiście zwiększenie się liczby samych urządzeń, ale również świadomość ludzi, którzy wreszcie wiedzą, gdzie i do kogo można zgłaszać tego typu przypadki.

Jakie są najczęstsze zgłoszenia?

Użytkownicy Internetu zdecydowanie najczęściej zgłaszają oszustwa komputerowe oraz próby wyłudzenia danych osobowych, zaraz za tym są próby włamania się do komputera ofiary, a także próby zainfekowania złośliwym oprogramowaniem. W tych wszystkich liczbach trzeba jednak również uwzględniać tych, którzy incydentów nie zgłaszają oraz tych, którzy wciąż nie wiedzą, że padli ofiarą cyberprzestępstwa. Warto więc samodzielnie zabezpieczyć się już na zapas.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?