niedziela, 14 kwietnia, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaBezpieczeństwoNajważniejsze wskazówki jak chronić się przed hakerami

Najważniejsze wskazówki jak chronić się przed hakerami

Współczesny świat, zaawansowana technologia sprawia, że cyberataki stały się naszą codziennością. Dotykają one zarówno większych jak i mniejszych firm, ale także osób prywatnych. W jaki sposób uniknąć zagrożeń i bezpiecznie poruszać się po sieci?
Raport „Cyberspace without conflict” opiera się na przeglądzie cyberataków o kwestii międzynarodowej. Okazuje się, że państwa w tej przestrzeni nie zawarły żadnego porozumienia, przez co sytuacja w przestrzeni internetowej jest bardzo niestabilna, a w wielu sytuacjach także groźna.

Jak wyglądają współczesne cyberaataki?

Obecnie cyberataki porównuje się do działań wojskowych. Zauważono, że są one przeprowadzane na bardzo duże odległości, a także mogą się szybko rozprzestrzeniać. Ataki internetowe bardzo trudno jest wykryć, ponieważ dokonują ich zorganizowane grupy przestępcze, ale również osoby prywatne. Ataki są bardzo groźne i stanowią bardzo realne zagrożenie.

Eskalacja cyberataków

Incydenty cyberataków można rozróżnić na trzech poziomach eskalacji.

  1. Poziom wirtualnego pokoju, kiedy to nie używa się narzędzi szpiegowskich, ani nie rozsyła złośliwego oprogramowania.
  2. Poziom konfliktu w ramach cyberprzestrzeni w ktorej to rządy stosują działania mające na celu szpiegostwo.
  3. Poziom cyberwojny to bardzo poważny etap, który można nazwać etapem wojny.

Internetowa współpraca międzynarodowa

Coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją ataków w cyberprzestrzeni, dlatego państwa na arenie międzynarodowej szukają wzajemnych porozumień. Dzięki tym rozmowom starają się stworzyć bezpieczne środowisko cyfrowego świata.

Pomimo wielu rozmów wciąż nie ma dokładnego globalnego porozumienia. Wciąż borykamy się z cybeatakami, które mają bardzo małą interpretację w międzynarodowym prawie.

Jak złagodzić wirtualny konflikt?

Jeżeli państwa chcą złagodzić konflikt panujący w wirtualnej przestrzeni, wówczas muszą skupić się na kilku kwestiach. Są to:

  • współpraca międzynarodowa realizowana w koalicji IMPACT, czy ćwiczenia w zakresie pracy NATO,
  • porozumienia na poziomie ponadnarodowym, wciąż państwa starają się opracować międzynarodową konwencję dotyczącą bezpieczeństwa w sieci,
  • tworzenie i wykorzystanie cyberbroni. Obecne rozmowy skupiają się jak zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się cyberbroni,
  • współpraca z sektorem prywatnym,
  • zaangażowanie społeczeństwa w decyzjach o bezpieczeństwie w Internecie.
PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?