niedziela, 16 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaAktualności4 najbardziej znane mity na temat wirusów komputerowych

4 najbardziej znane mity na temat wirusów komputerowych

Internet jest źródłem wirusów, zagrożeń. Miejscem, w którym znakomicie czują się hakerzy. Oczywiście istnieją programy antywirusowe, dzięki którym każdy użytkownik może dbać o swoje bezpieczeństwo, jednak jak pokazują statystyki, sprzedaż programów zabezpieczających w ostatnich latach maleje. Czy fakt, że poruszając się w sieci i zachowamy czujność, wystarczy, aby uchronić się przed cyberatakami?

Czy czujność wystarczy?

Wielu użytkowników sieci, że wystarczy, aby zachować czujność i unikać odwiedzania stron, które uznamy za podejrzane. Tym samym wydaje nam się, że unikniemy wszelkich wirusów, jakie mogą zaatakować nasz komputer. Niestety pogląd ten nie jest prawdziwy, ponieważ współcześnie mamy około 300 tysięcy różnych złośliwych programów, o których potencjalny użytkownik nie ma pojęcia. Wirusy są bardzo groźne, a hakerzy wykorzystują je często do szantażowania użytkowników Internetu.
Nawet bardzo czujny użytkownik nie jest w stanie wykryć złośliwego oprogramowania, ponieważ są one ukryte w postaci kodów. Przykładowo jedna z aplikacji mobilnych CamScanner posiadała złośliwe oprogramowanie i zapisywała nieświadomego użytkownika do płatnej subskrypcji. Dziś każda witryna może zostać zaatakowana dlatego, jeżeli nie posiadamy dobrej jakości antywirusa, wówczas zainfekuje nasz komputer.

Czy klikniesz załącznik?

Mitem, który należy obalić, jest bezpieczne korzystanie z maila. Wydaje nam się, że jeżeli na komputerze wykonujemy jedynie podstawowe czynności wówczas atak hakera ani złośliwego oprogramowania nie jest dla nas zagrożeniem. Tymczasem poczta często jest nosicielem różnorodnych wirusów. Hakerzy mogą wykorzystać słabe zabezpieczenie użytkownika i przesłać maila, który jest potencjalnie niebezpieczny. Szukają luki w systemie bezpieczeństwa i mogą wysłać mail z pozornie błahą wiadomością. Najczęściej zawiera on załącznik, po otworzeniu, którego nasz komputer zostaje zainfekowany.

FPS – bezpieczeństwo w sieci

Programy antywirusowe wciąż udoskonalają się i unowocześniają. Dodawane są do nich nowe funkcje, które sprawiają, że korzystanie z Internetu staje się bezpieczniejsze. Niektórzy twierdzą, że pewne grupy nie powinny instalować wręcz takiego oprogramowania. Najczęściej uważają tak użytkownicy gier, ponieważ przez ominięcie instalacji antywirusa, chcą zwiększyć pojemność systemu. Pamiętać jednak należy, że antywirusy nie mają zbyt dużej pojemności, a możliwość mocy obliczeniowej komputera staje się coraz większa. Jeżeli świadomie rezygnujemy z ochrony antywirusowej, sami sobie szkodzimy.

Jakie wirusy mogą zainfekować smartfona?

Hakerzy nie tylko wykorzystują oprogramowania wirusowe, aby atakować komputery stacjonarne i laptopy, ale także telefony komórkowe, głównie smart fony. Dziś niemalże każdy z nas cieszy się dostępem do Internetu z pomocą telefonu komórkowego. Na ogół myślimy, że smart fony są bezpiecznymi urządzeniami, a to jest kolejny mit, w który wierzy większość społeczeństwa. Instalując antywirus na telefonie, zabezpieczamy się przed pobraniem dodatkowych ukrytych załączników, które mogą być niebezpieczne. Blokowane są również usługi płatnych sms, dzięki którym unikniemy wysokich kosztów.

Oprogramowanie antywirusowe jest niezbędnym wyposażeniem każdego urządzenia. Dzięki nim kompleksowo chronimy swój sprzęt oraz dane. Mamy do dyspozycji wiele narzędzi, dzięki którym poruszanie się po Internecie staje się bezpieczne. Warto więc dla własnego bezpieczeństwa podjąć taki wydatek, który w przyszłości na pewno zaowocuje.

Zagrożenia w sieci – czy wiesz jak się przed nimi chronić?

Wydawałoby się, że większość użytkowników Internetu doskonale wie, w jaki sposób chronić się przed zagrożeniami płynącymi z sieci. Nest Bank, na którego zlecenie zostały przeprowadzone badania, wskazuje, że hakerzy najczęściej używają techniki, którą określa się, jako phishing. Niestety jeszcze mało z nas wie, czym jest ta forma działania. Potencjalny użytkownik nadal ma niewielką wiedzę na temat, czym są zagrożenia w cyberprzestrzeni, jednak też niewielu z nas wykazuje zainteresowanie programami antywirusowymi. Jest to błędne, ponieważ to właśnie one najskuteczniej chronią nas przed atakami ze strony hakerów.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?