poniedziałek, 27 maja, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaBezpieczeństwoNie bądź laikiem w Internecie – zadbaj o odpowiednią opiekę

Nie bądź laikiem w Internecie – zadbaj o odpowiednią opiekę

Świadomy użytkownik Internetu to dzisiaj najcenniejsza zdobycz tej rzeczywistości, jakiego można sobie wymarzyć, ponieważ wie doskonale, jakie zagrożenia czyhają zarówno na niego, jak i na jego dzieci i jest w stanie skutecznie im zapobiegać. Najważniejsze jest dzisiaj chronienie nie tylko komputera, ale również smartfona, ponieważ ze względu na coraz częstsze i powszechniejsze wykorzystanie właśnie telefonu do załatwiania wszystkich, nawet tych najistotniejszych spraw, aż kusi, aby wykorzystać do cyberataku. Tak również dzieje się w istocie.

Czy wszystkie sprzęty komputerowe są zagrożone?

Często wydaje się nam, że zagrożone są jedynie te narzędzia czy urządzenia, które są podpięte do źródła Internetu bezpośrednio lub które korzystają z wi-fi lub pobierają aplikacje, które następnie są instalowane. Jak się okazuje, zagrożeniu podlegają również zaawansowane technologicznie drukarki bezprzewodowe, tablety i oczywiście nasze komputery stacjonarne, laptopy i telefony komórkowe.

Czy zagrożenia można wykryć  odpowiednio wcześnie?

Dzisiaj coraz powszechniejsze jest korzystanie z Internetu podczas robienia zakupów – nawet tych codziennych – dokonywania płatności czy rozporządzania swoimi danymi wrażliwymi. Nasze dane oraz nasze pieniądze mogą pozostać bezpieczne, jeśli zainstalujemy nakładkę ostrzegającą nas w czasie rzeczywistym o czyhającym na nas zagrożeniu oraz o ewentualnych atakach na nasze urządzenie. Nakładka tego typu będzie świetnie wykrywała tak zwane strony phishingowe, podszywające się pod faktyczne strony logowania banku.

Złośliwe i niebezpieczne oprogramowanie

Prawdziwą plagą naszych czasów stało się złośliwe oprogramowanie, jakim jest ransomware. Tutaj sprawa jest nieco trudniejsza, ponieważ niechciany kod może wkraść się do naszego urządzenia również wtedy, kiedy nie wchodzimy na strony tylko dla dorosłych. Wirusy należące do rodziny ransomware mają za zadanie szyfrowanie naszych danych oraz żądanie okupu. Tutaj też najważniejsza jest fundamentalna wiedza o istnieniu oraz specyfice takiego konkretnego zagrożenia. Jeśli wiemy, jak wygląda zagrożenie, jesteśmy w stanie odpowiednio szybko reagować.

Filtrowanie treści dla najmłodszych użytkowników

Nasze pociechy coraz wcześniej zaczynają swoją przygodę z zaawansowanymi technologiami, dlatego warto odpowiednio wcześnie zadbać o treści, jakie będą filtrowane naszym milusińskim. W ten sposób można dzieci ustrzec przed zbyt drastycznymi obrazami, a takie tymi, które wiążą się bezpośredni z pornografią czy przemocą. Można w tym wypadku korzystać z odpowiednich nakładek, a także ze specjalistycznych programów, które przygotował na przykład Kaspersky.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?