poniedziałek, 27 maja, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaTesty i rankingiPanda Dome Advanced (Panda Internet Security) – recenzja

Panda Dome Advanced (Panda Internet Security) – recenzja

Programów antywirusowych na rynku technologicznym jest całe zatrzęsienie. Można znaleźć wśród nich stworzone przez firmy, które od dobrych kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu lat tworzą oprogramowanie chroniące przed wirusami. Druga grupa to programy, które powstały relatywnie niedawno i nie zdobyły jeszcze takiej popularności. W przypadku testowanego dzisiaj oprogramowania mamy do czynienia z softem, który od wielu lat istnieje na rynku i zdobył całą pokaźny zestaw branżowych nagród. Co ważne Panda Dome Advanced cieszy się ogromnym zaufaniem wśród użytkowników komputerów, ale od pewnego czasu również tych, którzy na co dzień korzystają ze smartfonów czy tabletów. Czy Panda Dome Advanced (dawniej Panda Internet Security) to dobre rozwiązanie dla domowego komputera? Jak sprawuje się na co dzień? Na te i wiele więcej pytań odpowiem w poniższej recenzji.

Panda Security – co to za firma?

Sugerując się pierwszym skojarzeniem i odniesieniem do sympatycznych azjatyckich zwierzątek można przypuszczać, że Panda to egzotyczna firma, której początki znajdują się w Państwie Środka lub innym wysokorozwiniętym kraju tego regionu. Nic bardziej mylnego. By znaleźć miejsce, w którym została założona, a później miała swoją siedzibę firma tego producenta nie trzeba udawać się poza Europę. Panda Security została stworzona w 1990 roku w Hiszpanii w Blibao. Panda Security ponad trzydzieści lat temu założył Mikel Urizarbarrena, który był 100% udziałowcem firmy aż do 2005 roku, kiedy postanowił sprzedać większą część swoich udziałów. Panda Security zmieniła wówczas swoją nazwę z Panda Software na aktualną do dzisiaj – Panda Security, a CEO Mikel Urizarbarrena nieco odszedł w cień na rzecz innych współpracowników.

Początkowo Panda Security tworzyła jedynie oprogramowanie antywirusowe, z czasem rozszerzając swoją działalność o kolejne elementy związane z bezpieczeństwem. Jedną z największych innowacji, jaką okazję miała zaprezentować forma była tak zwana Kolektywna inteligencja. Dzięki tej technologii opartej na chmurze programiści w czasie rzeczywistym mogą reagować na wszelkie nowe rodzaje zagrożeń. Działa to w dosyć prosty, a jednak efektywny sposób – gdy grupa użytkowników zostaje zaatakowana nowym wirusem, do centrali automatycznie trafiają i są zbierane wszystkie dane na temat ataku i jego rodzaju. Dzięki temu czas reakcji na nowego wirusa czy inne zagrożenie jest naprawdę krótki.

Panda Security aktualnie działa w 56 krajach na całym świecie. Korzystają z ich oprogramowania dziesiątki milionów użytkowników na całym świecie, a w Polsce oprogramowanie Panda jest dostępne już od dwudziestu lat.

Instalacja oraz konfiguracja Panda Dome Advanced

W mojej recenzji zajmę się tylko przetestowaniem działania Panda Dome Advanced na komputerze z systemem Windows (choć jest to pakiet wieloplatformowy, wyposażony w funkcje bezpieczeństwa przeznaczone także dla urządzeń mobilnych Android, zapewniający również pewne, choć mniej rozbudowane, narzędzia dla komputerów Mac oraz iPhone i iPad). W przypadku programów antywirusowych, które są dedykowane komputerom osobistym, proces instalacji i konfiguracji nie jest szczególnie skomplikowany. Po pierwsze, mając już wykupioną licencję na jedną z wersji oprogramowania rejestrujemy się na oficjalnej stronie producenta, tworząc konto. Po aktywacji konta (otrzymujemy odpowiedni e-mail na naszą skrzynkę) możemy się na nie zalogować i dodać kod aktywacyjny (klucz licencyjny). Następnie zostaniemy poproszeni o pobranie pliku, który zainicjuje pobieranie reszty niezbędnych do działania Panda Dome komponentów. Cały proces trwa maksymalnie kilka minut i odbywa się praktycznie bez naszej ingerencji. Jeśli zaś chodzi o konfigurację programu, to w standardzie uruchomione są wszystkie podstawowe moduły. Gdy chcemy rozszerzyć działanie antywirusa o dodatkową funkcjonalność, należy ją aktywować ręcznie. Oczywiście w zależności od wybranej opcji samego oprogramowania ilość dodatkowych opcji jest różna. W przypadku subskrypcji, którą miałem okazję testować (Panda Dome Advanced) były to Antywirus, Ochrona Wi-Fi, Osobisty firewall, Bezpieczna przeglądarka, Ochrona USB i Monitor Procesów. Kilka poza wskazanymi wyżej nie zostało włączonych.

Interfejs

Twórcy Panda Dome Advanced postawili na minimalizm. Aplikacja uruchamia się w oknie (nie ma możliwości jej zminimalizowania), ale wszystkie opcje są skrzętnie rozmieszczone na jednym ekranie, bez dodatkowych rozbudowanych paneli. Całość została zaprojektowana w bardzo czytelnym i minimalistycznym stylu, bez zbędnych fajerwerków.

W prawym górnym rogu mamy dostęp do naszego konta oraz powiadomień. Z lewej natomiast umiejscowiono tzw. hamburger menu (ikona trzech poziomych kresek). Pod nim znajduje się znacznie więcej elementów – chociażby ustawienia czy dostęp do panelu klienta. Najwięcej elementów jednak znajduje się na ekranie głównym, gdzie możemy podejrzeć ile plików do tej pory zostało zeskanowanych przez nasz antywirus, a także przejść do poszczególnych modułów Panda Dome Advanced. Jeśli chodzi o opcje personalizacji interfejsu programu, nie ma ich niestety zbyt wiele. Prócz zmiany tła ekranu głównego nie możemy zrobić nic więcej. Nie ukrywam, że przydałaby się choćby możliwość przypięcia wybranych opcji lub zmieniania kolejności ikonek odpowiedzialnych za poszczególne moduły. Warto wspomnieć, że oczywiście jak przystało na tego typu oprogramowanie w wersji płatnej, Panda Dome Advanced komunikuje się z nami w naszym rodzimym języku.

Funkcje

Od dobrych kilku lat twórcy oprogramowania antywirusowego wyszli poza prosty schemat działania, obejmujący tylko podstawową ochronę antywirusową. Dziś niemal każde, a szczególnie płatne rozwiązania, dają spore pole do popisu. Oczywiście jak to bywa w tego typu rozwiązaniach im bardziej zaawansowaną wersję wybierzemy i więcej zapłacimy za program, tym więcej mamy tych funkcji w pakiecie. W przypadku Panda Dome Advanced mamy ich naprawdę sporo – oprócz ochrony antywirusowej mamy zarówno funkcjonalności chroniące nasze prywatne dane przed kradzieżą, ochronę rodzicielską czy VPN. Co ważne ta wersja zapewnia nie tylko ochronę antywirusową w czasie rzeczywistym, ale także zaawansowane funkcje bezpieczeństwa chroniące przed zaawansowanymi zagrożeniami, jak ransomware. Jednak nadal nie jest to najwyższa z możliwych opcji subskrypcji programów antywirusowych z rodziny Panda Dome, wyposażonej w jeszcze więcej narzędzi bezpieczeństwa.

Jakie funkcje bezpieczeństwa oferuje Panda Dome Advanced?

Skanuj

To jedna z podstawowych funkcji, którą wykorzystujemy w programach antywirusowych. Dzięki temu modułowi przeskanujemy nasz dysk twardy w poszukiwaniu różnego rodzaju zagrożeń – wirusów, innych szkodliwych programów, które znalazły się w naszym komputerze.

Są trzy podstawowe opcje skanowania – Obszary krytyczne, Pełne skanowanie i Skanowanie niestandardowe. Pierwsza z nich jest najszybsza ze wszystkich i daje możliwość przeskanowania najbardziej newralgicznych miejsc i plików na dysku. To świetna opcja doraźna, na szybko. Druga to już gruntowny skan, który warto uruchomić raz na miesiąc na swoim komputerze. Trwa też znacznie dłużej – w moim przypadku około godziny. Trzecia opcja jest szczególnie przydatna, gdy musimy sprawdzić konkretny plik czy folder – można go łatwo wybrać i bez przeszkód szybko przeskanować.

Antywirus

To najważniejszy moduł w całym Panda Dome Advanced. Dzięki niemu zawiadujemy bezpieczeństwem w naszym komputerze. Oferuje nam centrum sterowania, gdzie możemy przejrzeć szybko poszczególne skanowania, zaplanować kolejne czy sprawdzić czy w ostatnim czasie nie miały miejsca zdarzenia związane z bezpeczeństwem. W ustawieniach Panda Dome Advanced możemy znaleźć znacznie więcej funkcji i możliwości personalizacji samego modułu antywirusowego.

Tutaj znajdziemy między innymi opcję włączenia skanowania skompresowanych plików, analizy behawioralnej czy wyłączenia ostrzeżeń przy znalezieniu wirusa. Całość jest mocno rozbudowana i daje całkiem spore możliwości dopasowania działania antywirusa do własnych potrzeb i preferencji.

VPN

Kolejna funkcjonalność związana jest z prywatnością i bezpieczeństwem przesyłania danych – to VPN, prywatna szyfrowana sieć, dzięki której możemy pozorować np. naszą lokalizację czy ruch na stronie, chronić się przed śledzeniem i zachować anonimowość.

Do dyspozycji w tej wersji oddano użytkownikom możliwość przesyłania danych na poziomie 150 MB dziennie z jednej wirtualnej lokalizacji. To przyzwoity wynik, ale mimo wszystko to nie jest duży zapas. Jeśli ktoś chciałby korzystać z VPN przez większość czasu spędzanego przed ekranem, będzie to niewystarczający pakiet. Warto jednak pamiętać, że przy zakupie Panda Dome na kilka urządzeń, limit 150 MB dziennie dotyczy każdego z nich, co znacznie zwiększa możliwości korzystania z VPN.

Moje urządzenia

Ta funkcja to centrum zarządzania, w którym podejrzymy wszystkie urządzenia, które są objęte naszą  licencją Panda Dome Advanced i mają zainstalowane to oprogramowanie.

W podstawowej wersji jest na jedno urządzenie, ale gdy tylko wykupimy licencję wielostanowiskową dla wszystkich sprzętów, które chcemy objąć ochroną, każde z nich będzie widoczne właśnie tutaj.

Ochrona danych

Ten moduł standardowo w Panda Dome Advanced jest wyłączony, ale można go szybko i bezproblemowo uruchomić. Daje on nam możliwość zablokowania dodatkowego zewnętrznego ruchu np. zapytań zewnętrznych programów do pliku czy folderu. Całość działa na prostych zasadach.

W ustawieniach możemy dobrać jakie konkretnie pliki i foldery wziąć pod ochronę. Następnie wybieramy jakie programy będą mogły mieć dostęp do tych plików, a jakie już nie. Oczywiście moduł ten możemy szybko wyłączyć lub włączyć za pomocą jednego przycisku/suwaka.

Ochrona Wi-Fi

Ten element z kolei umożliwia podgląd tego, co się dzieje z naszą domową internetową siecią. Możemy dzięki niemu sprawdzić poziom jej zabezpieczeń i stopień jakości ochrony naszej sieci W-FI. Podejrzymy jakie urządzenia są aktualnie do niej podłączone. Możemy też ewentualnie zablokować dostęp do niej dla danego urządzenia.

Powiem szczerze, że opcja naprawdę przydatna. W dobie dosyć mocnego rozwoju elektroniki możemy bowiem niezwykle łatwo stracić kontrolę nad tym, jakie urządzenia są podłączone do routera i jaki jest ich poziom zabezpieczeń, a tutaj mamy wszystko w jednym miejscu i możemy bez trudu zarządzać odpowiednimi ustawieniami.

Pomoc

Jak sama wskazuje znajdziemy tu wszystkie opcje związane z dostępem do forum, FAQ i telefonicznej pomocy technicznej Panda.

Osobisty firewall

Prócz typowego modułu związanego z antywirusem z Panda Dome Advanced do kompletu otrzymujemy również firewalla. Po stronie użytkownika jest on standardowo ograniczony do podstawowych elementów – otrzymujemy informacje gdzie łączymy się z siecią (Dom, Praca, Miejsce publiczne) i raport z ilości wtargnięć oraz zablokowanych procesów.

Jeśli tylko czujemy się na siłach możemy jednak skorzystać z zaawansowanych ustawień zapory sieciowej. Tam znajdziemy cały rozbudowany pakiet różnego rodzaju opcji i funkcji, dzięki którym możemy dostosować do swoich potrzeb działanie tego modułu.

Kontrola aplikacji

Funkcjonalność ta działa na prostej zasadzie – możemy utworzyć listę wybranych przez siebie aplikacji, które będą uruchamiane dopiero po naszym zatwierdzeniu lub ich próby uruchomienia będą automatycznie odrzucane.

To rozwiązanie szczególnie przydatne, gdy chcemy mieć pełną kontrolę nad tym, co aktualnie dzieje się na naszym komputerze, jakie programy działają w tle i aktywują się bez naszej wiedzy i zgody. Standardowo jest to wyłączony moduł w Panda Dome Advanced.

Ochrona rodzicielska

Tę funkcję powinni szczególnie polubić rodzice, którzy użyczają swój komputer do zabawy lub nauki dzieciakom. Zasada działania jest bardzo prosta. Włączamy moduł, a następnie w ustawieniach wybieramy jakie strony mają być zablokowane dla naszej pociechy. Możemy skorzystać z predefiniowanych filtrów, ale także stworzyć swój własny.

Rozwiązanie ma też swoje minusy. Nie zawsze działa jak należy i może za nieodpowiednie uznawać zupełnie bezpieczne witryny, ale z całą pewnością z jego pomocą będzie można skuteczniej chronić dziecko przed różnego rodzaju szkodliwym wpływem internetu. Z narzędziem tym możemy stworzyć również białą i czarną listę stron, na które dziecko będzie mogło wejść lub nie. Dodatkowo za każdym razem gdy będzie starało się dostać na niedozwolone strony, otrzymamy powiadomienie.  

Bezpieczna przeglądarka

Ten moduł przypomina po części rozwiązanie, które opisywałem powyżej, choć służy bezpieczeństwu wszystkich użytkowników komputera, nie tylko tych najmłodszych.

Również opiera się na monitorowaniu tego co przeglądamy  w internecie i analizuje zawartość stron, tak by wykryć podejrzane witryny i uchronić nas przed phishingiem i innymi zagrożeniami – wirusami, złośliwym oprogramowaniem itd. Całość działa sprawnie i skutecznie.

Ochrona USB

Ten z kolei moduł pozwala na automatyczne sprawdzenie (oczywiście za naszą zgodą) podłączanego do komputera urządzenia USB. Dzięki niemu można szybko dowiedzieć się, czy na zewnętrznym nośniku nie ma zainfekowanych plików.

To szczególnie przydatne rozwiązanie, gdy korzystamy z pendrive’ów, pożyczamy je od innych osób, aby przenieść dane i nie mamy pewności czy wszystkie są odpowiednio zabezpieczone.

Monitor procesów

Monitor procesów to dodatek, który w znacznym stopniu pozwala nam kontrolować jakie aplikacje i programy mamy uruchomione w danym momencie na komputerze. Można go określić takim Menedżerem zadań systemu Windows na sterydach. Przy każdym takim procesie możemy sprawdzić informację, czy dany program łączył się z internetem i czy jest bezpieczny.

Dzięki niemu możemy zapobiec wyciekowi informacji z komputera, jeśli okaże się, że zainstalowaliśmy lub pobraliśmy nieodpowiednie oprogramowanie. Całość działa naprawdę sprawnie i jest to bardzo przydatne rozwiązanie.

Zestaw ratunkowy

To ciekawe rozwiązanie, z którym do tej pory nie stykałem się zbyt często w programach antywirusowych. Przydatne jest zwłaszcza wtedy, gdy jesteśmy w sytuacji podbramkowej, w przypadku awarii lub poważnej infekcji komputera. W opcjach znajdziemy dwie wersje działania tego modułu.

Możemy włączyć go i stworzyć odpowiedni zestaw ratunkowy na urządzeniu USB, który po podłączeniu do zainfekowanego komputera usunie wszelkie wirusy i odblokuje komputer. Druga opcja jest dla tych, którzy zastanawiają się czy ich komputer nie jest zainfekowany, a skany mimo wszystko wskazują, że nic się nie dzieje niepożądanego. Według zapewnień twórców oprogramowanie potrafi wykryć to czego skan programem antywirusowym w normalnych warunkach „nie widzi” .

Klawiatura wirtualna

Kolejna ciekawa funkcja, która znalazła się w Panda Dome Advanced. Część złośliwego oprogramowania korzysta z rozwiązań, które odczytują co wpisujemy za pomocą fizycznej klawiatury podłączonej do komputera (tzw. keylogger).

Dzięki tej funkcjonalności możemy być bezpieczni, bowiem na ekranie wyświetla się klawiatura i poszczególne  „klawisze” można wybierać za pomocą myszki. Rozwiązanie dla tych, którzy szczególnie chcą zadbać o bezpieczeństwo haseł do swoich cennych kont online.

Moje produkty

To nic innego jak zestawienie subskrypcji, które mamy do naszej dyspozycji. Umożliwia sprawdzenie do kiedy nasza licencja jest ważna.

Podsumowując, Panda Dome Advanced to bardzo bogata aplikacja, która ma w standardzie zarówno ochronę przeciwwirusową, ale również szereg innych rozwiązań, które zdecydowanie rozbudowują możliwości aplikacji i zakres bezpieczeństwa użytkowników.

Bezpieczeństwo

Twórcy oprogramowania coraz bardziej rozbudowują swoje aplikacje o kolejne nowe rozwiązania, czasem zapominając o podstawie, czyli właśnie o naszym bezpieczeństwie. Na szczęście przypadku  Panda Dome Advanced tak się nie stało i jego twórcy oferują naprawdę solidne zabezpieczenia przed wirusami i atakami hakerskimi. W standardzie mamy zarówno moduł antywirusowy, bezpieczną przeglądarka oraz firewall. To trio stanowi fundament naszego bezpieczeństwa i radzi sobie lepiej niż dobrze. Osobiście przez okres testów nie miałem najmniejszych problemów z działaniem oprogramowania. Co do jakości zabezpieczeń, to rozwiązania Pandy są w światowej czołówce od wielu lat.

Jako pierwsi do swoich antywirusów implementowali też rozwiązania związane z chmurą obliczeniową, dzięki czemu odpowiedź na wszelkie nowe zagrożenia jest naprawdę szybka. Co do jakości działania Pandy możemy być w 100% pewni jej skuteczności – od wielu lat w wszelkich testach Panda Dome jest w czołówce tego typu rozwiązań.  

Podsumowanie

Panda Dome Advanced to rozbudowane rozwiązanie bezpieczeństwa online, oferujące naprawdę ogromne możliwości. Jeśli szukacie kompletnego rozwiązania to bardzo dobrze trafiliście. Za relatywnie niewielkie pieniądze (koszt rocznej subskrypcji to około 60zł), mamy kompletny zestaw, który da nam odpowiednią ochronę dla urządzeń, danych i prywatności.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?