niedziela, 14 kwietnia, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaBezpieczeństwoShellShock – następca Heartbleed zbiera żniwo

ShellShock – następca Heartbleed zbiera żniwo

W Internecie dopiero co wrzało od niedawnych ataków z wykorzystaniem luk w zabezpieczeniach bibliotek OpenSSL, wykorzystywanych praktycznie we wszystkich znaczniejszych oraz dopiero powstających i zaczynających swoją prężną działalność na rynku internetowym firmach, a w sieci pojawiło się kolejne, poważne zagrożenie, ponieważ kłopoty może mogą mieć dzisiaj nawet setki tysięcy urządzeń na całym świecie. Na czym jednak polega problem?

Czego tyczy się zagrożenie?

Jak się okazuje, zdecydowani większym zagrożeniem niż ówczesna luka w systemach zabezpieczenia może być luka w systemach opartych o UNIX, a więc w takich popularnych systemach, jak Linux oraz Mac OS X.  Problem tkwi w powłoce systemowej bash, pozwalającej na w zasadzie bezproblemowe odpalenie każdemu Cyberprzestępcy własnego kodu na dowolnym urządzeniu z tym właśnie systemem.. Niebezpieczeństwo czyha na  wszystkie firmy oraz prywatnych użytkowników, wykorzystujących w codziennej pracy czy dla rozrywki produkty firmy Linux oraz urządzenia Apple, ponieważ ten istotny problem dotyczy również ich.

Szybka reakcja – czy pomoże?

Chociaż od ujawnienia problemu do podjęcia pierwszych kroków mających na celu zniwelowanie problemu i zapobiegnięcie prawdziwej katastrofie, Cyberprzestępcy mogli jednak podjąć już pewne kroki, o których być może dowiemy się niespodziewanie w przyszłości – niedalekiej lub tej dalszej, ponieważ nie wiadomo, jak długo potrwa przygotowywanie łatki zabezpieczającej tę istotną lukę.

Jakie serwery są zagrożone?

O ile w przypadku poprzedniego poważnego błędu w niebezpieczeństwie znalazły się takie serwery, jak chronione szyfrowaniem SSL i TLS Google, Yahoo!,a także Tumblr, Pinterest, Amazon.Slate czy Reddit. To jednak nie koniec imponującej listy, gdyż znalazły się na niej również urządzenia Hewlett-Packard, Oracle, a nawet system operacyjny Android 4.1.1. W przypadku wykrytego ostatnio zagrożenia lista ta może być zdecydowanie dłuższa, chociaż na chwilę obecną nie jest jeszcze dokładnie potwierdzona przez ekspertów. O skali zagrożenia alarmują nawet profesjonaliści z BBC, którzy szacują, że zagrożonych może być nawet 500 milionów urządzeń na całym świecie, co zdecydowanie przekracza statystyki poprzednio wykrytego błędu i przyprawia o zawrót głowy każdego, kto wyobraża sobie skutki na przykład przygotowanego ataku. Warto również wciąż pod uwagę, że wśród zagrożonych urządzeń znajdują się nie tylko komputery osób prywatnych, ale także sprzęt należący i służący administracji państwowej czy korporacjom, które całe swoje działanie opierają właśnie na nich.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?