poniedziałek, 27 maja, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaBitDefenderSkuteczne wykrywanie szkodliwych plików na komputerze

Skuteczne wykrywanie szkodliwych plików na komputerze

AV-Comparatives przeprowadził szczegółowe badanie dotyczące zdolności wykrywania złośliwych plików w systemie.

File Detection Test

To jeden z testów ośrodka AV-Comparatives, który analizuje wyłącznie jedną, lecz niezwykle istotną funkcję oprogramowania chroniącego przed zagrożeniami komputerowymi. Dzięki niej można bowiem zidentyfikować ataki szkodliwych programów pochodzących z innych niż Internet źródeł oraz wykryć groźne pliki, które są już obecne w systemie.

Specjaliści z AV-Comparatives przeprowadzają File Detection Test co pół roku. Wrześniowe badanie dotyczyło 23 programów wyposażonych w funkcję wykrywania złośliwych plików w systemie. Wśród nich znalazły się stworzone zarówno w laboratoriach czołowych producentów z branży bezpieczeństwa IT, jak i przez tych mniej znanych.

file_detec_oct2014Test przeprowadzono na najnowszych wersjach programów z ich ustawieniami domyślnymi, wyszukiwanie szkodliwych plików odbywało się podczas standardowej procedury skanowania oferowanej przez pakiety. Na ostateczne rezultaty, oprócz skuteczności wykrywania groźnego oprogramowania, wpływ miała ilość zgłoszonych fałszywych alarmów (kiedy aplikacje uznały za groźne bezpieczne pliki, pochodzące z pewnego źródła).

Który program najskuteczniejszy?

Wyniki testu wskazują wyraźnie, że poziom prezentowany przez oprogramowanie antywirusowe jest bardzo wysoki. Czternaście spośród badanych programów osiągnęło ponad 99% skuteczność w wykrywaniu szkodliwych plików znajdujących się na komputerze. Te obiecujące rezultaty psuje nieco ilość fałszywych alarmów, jakie były zgłaszane podczas testu, choć w przypadku dziewięciu z nich nie przekroczono liczby 20. Niechlubnym rekordem może pochwalić się natomiast program Avast, który 120 (!) razy zgłosił fałszywy alarm.

Programami, które najlepiej zdały test AV-Comparatives, osiągając najwyższy poziom skuteczności oraz najmniejszą liczbę fałszywych alarmów są m. in. Kaspersky Internet Security (99,7% i 6), Bitdefender Internet Security (99,6% i 6), F-Secure Internet Security (99,6% i 9) i Quihoo 360 Internet Security (99,3% i 5).

 

Źródło: av-comparatives.org

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?