niedziela, 14 kwietnia, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaAktualnościSmarfony mogą szpiegować swoich użytkowników

Smarfony mogą szpiegować swoich użytkowników

 

Co nam grozi używając Wi-Fi?

Wiadomo, że łączenie się z internetem za pomocą Wi-Fi używając smartfona to dobry sposób na zaoszczędzenie kilku groszy lub limitu w abonamencie. Jednak z najnowszych doniesień wygląda na to że stworzono nowy system, który za pomocą Wi-Fi i naszego telefonu może nas śledzić , np. gdzie jesteśmy i z kim.

Ten system lub oprogramowanie. jak to woli, nie tylko wyśledzi pojedynczą osobę, ale również kojarzy ze sobą fakty, takie jak kilka osób korzystających z tego samego Wi-Fi, dzięki temu może rozpoznać czy się znają i w którym miejscu się spotkali.

Mało tego, naukowcy badający tę sprawę, twierdzą że w przeszłości to oprogramowanie może posłużyć do szpiegowania całej populacji zastępując np. popularne drony w szpiegowaniu.

Już teraz wiemy, że dużo programów z Google Play ma dostęp do naszego Wi-Fi a co za tym idzie mogą wykorzystywać te informacje, aby wysyłać je do szpiegującego systemu.
Naukowcy dodają że ta sytuacja jest najbardziej prawdopodobna przy najnowszym oprogramowaniu naszego systemu. Problem w tym że Producenci zawsze zachęcają, aby oprogramowanie telefonu zawsze aktualizować. Najnowsze softy mają nas chronić przed świeżymi zagrożeniami, jak można zauważyć ironicznie, że również mogą, otwierać furtkę dla innych zagrożeń.

Jak chronić połączenie Wi-Fi?

Zasady bezpieczeństwa są banalnie proste, lecz trzeba się do nich stosować restrykcyjnie;

  • Zachowuj podwójną ostrożność przy połączeniu się z nieznajomymi sieciami, to, że dane Wi-Fi jest darmowe nie znaczy że jest bezpieczne ponieważ może się okazać podpuchą w celu okradnięcia smartfona z ważnych informacji.
  • Chroń oczywiście swoje urządzenie typu telefon, laptop, tablet za pomocą silnego hasła. A jeśli nie masz żadnej ochrony Anti-Theft, zaopatrz się w nią jak najszybciej.. Godne polecania są produkty firm Eset, Kaspersky i Bitdefender.
  • Najlepiej nie używać wszędzie tego samego hasła, przykładowo do fb, mailingu i konta bankowego, bowiem zwiększa to ryzyko skutecznego ataku hakerskiego.
  • Kiedy robisz zakupy online, miej pewność, że robisz to w chronionym okienku, np. Kaspersky zapewnia taką szyfrowaną ochronę przelewów. Nie radzimy ponadto do transakcji używać obcych sieci.
PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?