poniedziałek, 27 maja, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaPinnacle / AvidSystem Android coraz częstszym celem hakerów

System Android coraz częstszym celem hakerów

Szacuje się, że około 97% ataków hakerskich związanych z urządzeniami mobilnymi dotyczy systemy Android. Jest to bardzo niepokojące zjawisko i bardzo zła informacja dla właścicieli smartfonów z tymże systemem. 25% przeprowadzanych przez cyberprzestępców ataków kierowanych jest w sposób bezpośredni właśnie na urządzenia mobilne – smartfony, telefony komórkowe, tablety. Wedle danych z raportu CERT Orange Polska z roku 2018, niemalże połowa tych ataków ma formę złośliwych reklam. Ponadto też można zetknąć się z:

  • SMS-ami,
  • emailami z linkami przekierowującymi do nieprawdziwych stron logowania.

Dajemy tym samym cyberprzestępcom dostęp do naszych kont w bankach, zostawiając nasze dane do logowania w systemie.

Popularne zagrożenie

Wciąż mamy do czynienia z takimi zagrożeniami jak:

  • phishing,
  • malware,
  • ataki DDoS.

Istnieje wiele ataków powodujących wyłudzenie danych uwierzytelniających do banków. Poza tym także możne zetknąć się z tymi podszywającymi się pod kurierów oraz operatorów płatności. Niegdyś w atakach głównie mieliśmy do czynienia z e-mailem. Dzisiaj wiele ataków wykonuje się poprzez SMS-y o treści zaległość lub spłata rachunku. Klikając w link w SMS-ie, ryzykujemy utratą pieniędzy oraz ważnych danych.

Trochę optymizmu

Obecnie znacznie spadła ilość ataków ransomware. Jest to wstrzykiwanie złośliwego kodu do komputera. Kod ten szyfruje twardy dysk. Z drugiej strony nasz optymizm nie może być zbyt duży, ponieważ znacząco wzrosło zagrożenie, które płynie z internetu. Mamy coraz większą ilość urządzeń podłączanych do sieci i są one słabo zabezpieczone przed nowymi, sprytnymi atakami. W jaki sposób można się przed nimi chronić? Przede wszystkim nie korzystać z możliwości udostępniania danych poprzez łączenie się z otwartymi sieciami WiFi. Ponadto też należy korzystać z dosyć trudnych haseł. Powinny się one składać, z co najmniej ośmiu znaków, małych i wielkich liter oraz znaków specjalnych. Długość ma tutaj największe znaczenie. W sensie praktycznym 16-znakowe hasło, które jest złożone tylko z liter, będzie znacznie lepsze niż mocno skomplikowane hasło mające tylko osiem znaków. Znacznie trudniej będzie je można złamać. Trudne hasła są czymś koniecznym. Niemniej jednak nawet bardzo długie hasło  nam nie pomoże, jeżeli daliśmy się nabrać na zalogowanie się na fałszywej stronie banku. Najlepiej nie klikać w linki wysyłane w formie SMS-ów oraz tych e-maili. Wchodzić należy i logować się do bankowości internetowej zawsze od zera.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?