niedziela, 14 kwietnia, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaBezpieczeństwoSzantaż w Internecie coraz skuteczniejszy

Szantaż w Internecie coraz skuteczniejszy

Co zrobić, jeżeli otrzymasz wiadomość typu: „ Mam wszystkie Twoje ważne dane, dlatego łatwo zmienię Twoje życie w piekło”. Coraz częściej spotykamy się z podobnymi groźbami w wielu mailach. Hakerzy wysyłający te wiadomości, szantażują użytkowników, iż znają ich dane osobowe, hasła, dowody zdrady, bądź też nagie zdjęcia. Czy powinniśmy bać się takich maili?

CERT Polska wydało ostrzeżenie, iż coraz częściej wysyłane są maile szantażujące potencjalnych użytkowników Internetu.

Komunikat  na Twiterze głosi:

„Uwaga! Ostrzegamy przed nową odsłoną znanego szantażu prywatnymi nagraniami z kamery internetowej. Cyberprzestępcom udało się pozyskać rozszerzone dane o ofierze (w tym PESEL, numer telefonu, lokalizacja ofiary)”

Hakerzy wysyłający takie maile grożą często, iż ujawnią nasze intymne nagrania obcym odbiorcom. Najczęściej sytuacja wygląda tak, że tego typu nagrania nie istnieją, zaś szantaż jest wysyłany do przypadkowych osób.

W dalszej części wiadomości, szantażyści grożą, iż urządzenie jest zainfekowane a dane nie są bezpieczne. Wyjaśniają, że jest to efektem kliknięcia w reklamę, która została spreparowana przez hakerów. W wiadomości zawarta jest również informacja iż za pomocą połączenia VAN serwer użytkownika został skopiowany. Tym samym haker uzyskał dostęp do zdjęć, filmów, danych, telefonów, maili i wielu innych dokumentów. Warto zaznaczyć, że haker informuje nas iż posiada hasło do konta bakowego, co w użytkowniku budzi bez wątpienia duży niepokój.

Warto wspomnieć, że hakerzy wspominają imię użytkownika, co sprawia, że niepokój powiększa się jeszcze bardziej i mamy ochotę spełnić żądania szantażysty. W dalszej kolejności pada hasło „Ty decydujesz-zapłacisz, czy Twoje życie ma zmienić się w piekło”. Tutaj kończy się wiadomość, a użytkownik zaczyna obawiać się prawdziwości maila.

W komunikacie, jakie wystosował CERT Polska wyraźne jest ostrzeżenie, aby nie wykazywać się naiwnością, wobec tego typu wiadomości, nie odpowiadać na nie i nie spełniać żądań. Maila najlepiej zgłosić za pomocą witryny: https://incydent.cert.pl.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?