poniedziałek, 4 marca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaAktualnościZablokowany komputer i przejęta kamerka internetowa? To może spotkać również ciebie!

Zablokowany komputer i przejęta kamerka internetowa? To może spotkać również ciebie!

O nowych wirusach komputerowych oraz zagrożeniach w sieci słyszymy znacznie częściej niż o sukcesach w łapaniu ich twórców. Tym razem policja ostrzega korzystających z Internetu przed nowym wcieleniem wirusa Weelsof, który dał się już we znaki sporej ilości internautów.

Jak działa wirus?

Szkodliwe oprogramowanie w swojej nowej odsłonie jest odpowiedzialne za blokowanie komputera oraz przejmowanie kontroli nad kamerką internetową. To sprawia, że surfujący oraz niczego nieświadomy użytkownik w pewnym momencie traci możliwość dalszego korzystania ze sprzętu, a na ekranie pojawia się komunikat głoszący, że komputer został zablokowany ze względu na interwencję policji. Ta oczywiście wszystkiemu zaprzecza, ponieważ inicjatywa nie wypływa od nich, a jednak jest skuteczna – internauci zaczynają się obawiać o swoje poczynania w Internecie oraz ich legalność.

Zapłać, a komputer zostanie odblokowany

Mechanizm działania złośliwego oprogramowania nie różnic się w zasadzie niczym nowym od  wszystkich już znanych – również jesteśmy zobligowani do zapłacenia określonej kwoty pieniędzy, jeśli chcemy z powrotem spokojnie korzystać z zasobów naszego sprzętu. Faktycznie można się jednak wystraszyć, ponieważ przejęta nad kamerką kontrola sprawia, że komunikat o rozpoczęciu nagrywania w celu zidentyfikowania siedzącego przed nią użytkownika jest w stanie napędzić niezłego stracha. Na ekranie pojawia się również oryginalne policyjne logo wraz ze zdjęciem głównego komendanta i nazwą miasta, z jakiego komunikat pochodzi: Sępólno Krajeńskie.

Jak dochodzi doza infekowania komputera?

Tutaj również nie będzie niespodzianek, ponieważ wirus znajduje się na podejrzanych, zainfekowanych stronach internetowych, może być również przekazywany za pomocą zainfekowanych załączników. Pliki systemowe ulegają zmianie i na ekranie wyświetla się treść, jaką już znamy. Nie pomaga również uruchomienie komputera w trybie awaryjnym – w nim również wirus będzie działał.

Jak można pozbyć się intruza?

W zasadzie jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się problemu jest skorzystanie z aktualnego oprogramowania internetowego i uruchomienie komputera  z płyty z takim właśnie oprogramowaniem. Można je bez trudu ściągnąć ze stron internetowych producentów antywirusów. Trzeba następnie przeskanować dokładnie komputer. Pomocne bywa również przywrócenie kopii zapasowej systemu, jeśli taką posiadamy, oczywiście sprzed zainfekowania komputera.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?