niedziela, 14 kwietnia, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaAktualności28 stycznia – Dzień Ochrony Danych Osobowych

28 stycznia – Dzień Ochrony Danych Osobowych

28 stycznia obchodzony jest współcześnie jako Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych. Ustanowiony został on jako pamiątka konwencji Rady Europy z 28 stycznia 1981 r. w sprawie ochrony osób. Ochrona ta zawiera ustawę w zakresie zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych. Warto zaznaczyć, że konwencja jest międzynarodowym najstarszym aktem prawnym. Ściśle jest on powiązany z ochroną danych osobowych.

Ochrona danych osobowych osób fizycznych

Ochrona Danych Osobowych ma na celu ochronę osób fizycznych, a zwłaszcza ich danych osobowych. Dane osób fizycznych mogą być wykorzystywane i przetwarzane przez różnorodne firmy, przedsiębiorstwa i podmioty funkcjonujące na rynku. Ustanowiona ustawa przedstawia ściśle jak postępować z takimi danymi. Musi być to postępowanie w pełni legalne, zgodnie z prawem. Dodatkowo ustawa określa prawa osób, które owe dane posiadają.

Nadużywanie danych osobowych osób fizycznych

Dzięki ustawie Ochrony Danych Osobowych zapobiega się sytuacjom, w którym może zostać nadużyte prawo wykorzystania danych osób fizycznych. Zdarza się, że dane te są wykorzystywane wbrew woli osób fizycznych. Firmy, instytucje i jednostki działające na rynku są zobowiązane aby troszczyć się o bezpieczeństwo danych osobowych. Ustawa określa również kompetencje Generalnego Inspektora Ochrony Danych.

Dzień Ochrony Danych Osobowych w Polsce

Na terenie Polski po raz pierwszy obchodzono święto Ochrony Danych Osobowych  w roku 2007. Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych był wówczas Michał Serzycki. To właśnie on zorganizował konferencję pod tytułem „Ochrona danych osobowych – gwarancja czy zagrożenie prywatności”. W premierowy dzień konferencji zaangażowały się media, gazety, audycje radiowe.

Od 2007 roku regularnie odbywają się konfederacje tego typu, zaś 28 stycznia świętujemy Dzień Ochrony Danych Osobowych. Święto uchwalone jest przez Radę Unii Europejskiej, nie tylko promuje ochronę danych osobowych, ale także współpracę między rządami, przemysłem, czy też organizacjami non-profit.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?