niedziela, 14 kwietnia, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaOmegopediaWiedzaZalety kopii zapasowej online

Zalety kopii zapasowej online

Chcesz mieć dostęp do swoich danych z każdego miejsca na świecie, o każdej porze, z dowolnego sprzętu, bez konieczności instalowania specjalnego oprogramowania? Te wszystkie korzyści daje Ci przechowywanie danych w chmurze. Taka forma gromadzenia danych umożliwia sprawną pracę zdalną, ułatwia wyjazdy służbowe, a także chroni przed utratą danych w przypadku uszkodzenia dysku twardego.

Przechowywanie danych w chmurze to również coraz popularniejszy sposób na tworzenie kopii zapasowych plików. Kopia zapasowa online gwarantuje Twoim danym pełne bezpieczeństwo. Uchroni Cię przed przykrymi sytuacjami, np. w przypadku zgubienia lub kradzieży laptopa czy smartfonu. Dzięki kopii w chmurze będziesz mógł w każdym momencie odtworzyć swoje dane.

Możesz zdecydować się na tworzenie kopii zapasowej wszystkich danych lub tylko najważniejszych plików: dokumentów tekstowych, zdjęć i grafik, muzyki, video i tych materiałów, które są dla Ciebie najistotniejsze.

Dowiedz się, jak działa dysk w chmurze, jakie korzyści niesie korzystanie z niego, oraz jak najlepiej zabezpieczyć swoje dane zgromadzone online!

Jak działa kopia zapasowa online?

Kopia zapasowa w chmurze to wygodny i bezpieczny sposób przechowywania danych z Twojego urządzenia. Gwarantuje, że w przypadku zagubienia sprzętu, jego uszkodzenia lub zaatakowania przez program wymuszający okup nie utracisz dostępu do swoich danych.

Tworzenie kopii zapasowych plików w chmurze jest proste. Wystarczy wybrać usługodawcę (np. Dysk Google, Dropbox, Microsoft OneDrive), następnie założyć konto i przesłać pliki. Aby regularnie tworzyć kopie zapasowe danych bez konieczności ręcznego kopiowania plików, możesz powierzyć to zadanie specjalnemu programowi do backupu.

Kopia zapasowa online znajduje się “w chmurze” – czyli właściwie gdzie? Z punktu widzenia użytkownika dane przechowywane są “ w internecie”, jednak pliki muszą przecież istnieć gdzieś w fizycznej formie.

Twoje pliki w chmurze znajdują się na serwerach zdalnych dostawcy i to z nich są dla Ciebie udostępniane. Serwery te mają postać olbrzymich centrów danych. Składają się na nie wydajne komputery i pojemne dyski sprzężone w jedną sieć. To właśnie ta sieć zarządza Twoimi plikami, przetwarza je i utrzymuje ich fizyczne odpowiedniki, tak abyś miał do nich dostęp w każdym momencie, bez ryzyka utraty danych.

Rodzaje chmur

Chmura chmurze nierówna. W zależności od fizycznej lokalizacji zasobów i tego, kto jest ich właścicielem, można wyróżnić kilka rodzajów chmur obliczeniowych.

Oto one:

 • Chmura publiczna

To chmura, z której może skorzystać każdy – usługodawca udostępnia klientom zasoby ze wspólnej puli za odpowiednią opłatę. Tego typu chmury są najbardziej ekonomiczne – płacisz tylko za zasoby, które aktualnie wykorzystujesz. Konfiguracja tego typu chmur daje zwykle dużo możliwości. Jej kolejną zaletą jest łatwość użytkowania. 

Chmura publiczna świetnie sprawdza się również dla firm, które nie chcą utrzymywać własnej, kosztownej infrastruktury w postaci firmowych serwerów. Daje firmom, zwłaszcza tym niewielkim, możliwość korzystania z wydajności niemożliwej do osiągnięcia za pomocą własnego środowiska IT.

Wadą chmury publicznej są obawy o bezpieczeństwo, kontrolę i prywatność danych. Korzystając z niej, nie masz bezpośredniego wpływu na to, gdzie dane są przechowywane i czy są odpowiednio zabezpieczone.

 • Chmura prywatna

Chmura prywatna to taka, której zasoby są dostarczane do wyłącznego użytku pojedynczej organizacji. Mogą one należeć do tej organizacji lub do zewnętrznego dostawcy, jednak korzysta z nich tylko i wyłącznie jeden podmiot. jest to więc rozwiązanie stosowane zwykle przez duże firmy.

Chmura prywatna daje firmie pełną kontrolę nad zasobami i usługami, zwiększając w ten sposób bezpieczeństwo, stabilność i dostępność usług. Zapewnia fizyczne i logiczne odseparowanie danych, w przeciwieństwie do zasobów w chmurze publicznej, które są od siebie odseparowane tylko wirtualnie.

Największą wadą chmury prywatnej jest koszt jej budowy, obsługi i utrzymania.

 • Chmura hybrydowa

Ten typ chmury łączy cechy dwóch poprzednich rodzajów. Chmurą hybrydową nazywamy więc chmurę łączącą infrastrukturę lokalną (jak w chmurze prywatnej) z chmurami publicznymi.

To rozwiązanie jest również częstym wyborem firm. Na chmurze prywatnej firma przechowuje najważniejsze dane, a na publicznej mniej istotne. Częściowe użytkowanie chmury publicznej pozwala zmniejszyć koszty tworzenia kopii zapasowych w organizacji.

 • Multicloud

To najbardziej złożona forma chmury, którą wybierają zwykle większe organizacje. Polega na korzystaniu z wielu dostawców chmury publicznej. Dodatkowo, firma może posiadać też chmurę prywatną.

Takie rozwiązanie daje firmie pewność, że nawet w przypadku awarii jednego dostawcy, będzie mogła przerzucić istotne zadania na drugiego. Korzystając z multichmury, przedsiębiorca może również wybierać najlepsze usługi spośród różnych usługodawców, co daje mu większe możliwości. Multicloud ma to sporo zalet, jednak wdrożenie takiego rozwiązania w firmie jest trudne i zwykle kosztowne.

Czy warto posiadać dysk w chmurze?

Choć większość firm doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest posiadanie kopii zapasowych swoich danych online, wielu indywidualnych użytkowników uważa, że nie ma na to czasu. Tymczasem, tworzenie kopii zapasowych online może być w pełni zautomatyzowaną usługą i nie wymagać od Ciebie ręcznego kopiowania plików.

Konfigurowanie programów i robienie pierwszej kopii zapasowej nie wymaga szczególnych umiejętności ani doświadczenia. Programów, które oferują taką usługę, jest całkiem sporo. Dzięki nim, skopiujesz ważne dane, łatwo przeniesiesz je z jednego komputera na drugi, a nawet zaszyfrujesz poufne informacje przy pomocy algorytmów stosowanych przez ważne urzędy państwowe i wojsko. Aby go używać, wystarczy jednorazowa konfiguracja. To bardzo wygodne i łatwe w użytkowaniu rozwiązanie.

Dyski w chmurze cieszą się wręcz niebywałym powodzeniem. Co sprawia, że przechowywanie danych online jest tak popularne? Oto najważniejsze korzyści:

 • Elastyczność

Chmurę łatwo dostosować do swoich potrzeb, konfigurując aplikacje zgodnie ze swoimi oczekiwaniami.

 • Bezpieczeństwo

Chmura zapewnia danym bezpieczeństwo, m.in. dzięki zastosowaniu szyfrowania i kluczy API.

 • Łatwy dostęp

Dane w chmurze dostępne z niemal każdego urządzenia podłączonego do internetu,  w każdym miejscu na świecie.

 • Ochrona w przypadku utraty sprzętu

Sytuacja, w której Twój laptop lub inne urządzenie zostanie skradzione lub zagubione może być trudna – zwłaszcza jeśli utracisz przy tym ważne dane, np. projekt, pracę magisterską albo filmy z wakacji. Tworzenie kopii w chmurze zabezpiecza Cię przed takimi przypadkami.

 • Ochrona przed awariami

Umieszczenie danych w chmurze chroni Cię przed utratą danych w wyniku awarii sprzętu.

 • Oszczędność na kosztach sprzętu

Przetwarzanie w chmurze opiera się na zdalnych zasobach, dzięki czemu nie ponosisz kosztów na serwery i inny sprzęt.

 • Sprawna praca

Dostawcy usług przetwarzania w chmurze dbają, aby dostarczane przez nich usługi chmurowe były łatwe w obsłudze i ułatwiały pracę.

 • Regularne aktualizacje

Aby udostępnić użytkownikom najnowsze technologie, usługodawcy na bieżąco aktualizują swoją ofertę.

 • Możliwość pracy grupowej

Dzięki przechowywaniu w chmurze współpraca w zespole przebiega sprawnie niezależnie od lokalizacji poszczególnych osób. To zaleta wynikająca z dostępu do danych z każdego zakątka świata.

Jak widzisz, lista zalet usług chmurowych jest długa. Nic więc dziwnego, że aktualnie większość użytkowników internetu korzysta z chmury w różnych celach, również do tworzenia kopii zapasowych danych.

Co może Ci grozić, jeśli nie wykonasz kopii zapasowych swoich plików?

Posiadanie kopii zapasowej plików może Cię uratować w wielu sytuacjach. Dane możesz utracić na wiele sposobów. Oto kilka z nich:

 • Awaria dysku twardego

Komputer, laptop czy telefon to tylko urządzenia – mogą ulec awarii lub uszkodzeniu.

 • Przypadkowe usunięcie

Nikt nie jest nieomylny – wystarczy, że pomylisz pliki lub wciśniesz niewłaściwy guzik, a stracisz istotne pliki czy foldery.

 • Klęska żywiołowa

Do utraty ważnych danych, dokumentów, zdjęć czy filmów mogą doprowadzić również różne katastrofy, np. pożar, powódź.

 • Kradzież

Twój sprzęt może zostać ukradziony – a wraz z nim Twoje ważne dane. Najbardziej narażone są urządzenia, które przenosisz, jak telefon czy laptop.

 • Złośliwe oprogramowanie

Cyberprzestępcy są w stanie dostać się do Twojego komputera za pomocą złośliwych programów, np. wirusów, robaków czy koni trojańskich. Mogą one usuwać dane z Twojego urządzenia.

 • Ransomware

To wyjątkowo groźny typ ataku. Polega na zablokowaniu dostępu do Twoich danych i żądaniu okupu za ich zwrot.

Utrata informacji z komputera może mieć wielowymiarowe konsekwencje. Czy zastanawiałeś się kiedyś, co dokładnie przechowujesz na swoim sprzęcie i jakie konsekwencje dla Ciebie byłaby ich utrata? Oto, co może być dla Ciebie ważne:

 • Zdjęcia

Mogą to być zarówno prywatne fotografie, np. rodziny, znajomych, z wakacji czy dotyczące hobby, ale też zdjęcia z ważnych projektów.

 • Plany

Kalendarz z ważnymi datami, listy spraw do załatwienia, planery, listy kontaktów – to wszystko również możesz utracić.

 • Prace szkolne

Kolejne ważne dane narażone na stratę to prace na studia, zgromadzone materiały do nauki czy grupowe projekty.

 • Dane osobowe

Dane osobowe to nie tylko imię i nazwisko. Zastanów się, co jeszcze przechowujesz na swoim urządzeniu – może dokumentację medyczną, dokumenty dotyczące ubezpieczenia, prawo jazdy, a także dokumenty z ważnymi danymi, jak PESEL czy nazwisko panieńskie matki.

 • Dokumenty finansowe

Na komputerze przechowujesz najprawdopodobniej wiele ważnych dokumentów finansowych, np. deklaracje podatkowe, portfel inwestycyjny czy wyciągi bankowe.

 • Dokumenty związane z pracą

Mowa o CV, stworzonych listach motywacyjnych, ukończonych projektach i ważnych dokumentach – gdy je stracisz, ich odtworzenie będzie bardzo trudne.

 • Materiały wideo

Bolesna będzie zarówno utrata prywatnych filmów, np. z wesela, urlopu, wręczenia dyplomu czy pierwszych chwil z życia dziecka, ale też filmów związanych z Twoją pracą.

Kopie zapasowe plików to koło ratunkowe w sytuacji, gdy stracisz dane. Nie ryzykuj utraty ważnych dokumentów z powodu zgubienia lub kradzieży komputera, awarii dysku twardego lub ataku oprogramowania wymuszającego okup – zadbaj o regularnie tworzone kopie zapasowe istotnych informacji.

Co jest lepsze – zewnętrzny dysk twardy czy kopia zapasowa online?

Przechowywanie ważnych danych na dyskach twardych to rozwiązanie stosowane od lat. Wiele osób w dalszym ciągu bardziej ufa dyskom, niż przechowywaniu w chmurze.

Tymczasem, korzystanie z dysków do wykonywania kopii zapasowych ma wiele wad:

 • dysk można zgubić,
 • dysk może stać się łupem złodzieja,
 • dysk nie działa wiecznie – zdarza się, że ulega uszkodzeniu nawet po krótkim okresie użytkowania,
 • dysk nie umożliwia dostępu do danych z dowolnego miejsca na świecie – trzeba być fizycznie w posiadaniu dysku,
 • dysk nie umożliwia pracy grupowej na plikach,
 • pliki z dysku łatwo przypadkiem skasować,
 • tworzenie kopii zapasowej na dysku trudno zautomatyzować, przez co w przypadku, gdy potrzebujesz przywrócić dane z backupu może się okazać, że ostatnią kopię robiłeś np. rok temu lub dawniej.

Wybór dysku lub chmury do tworzenia kopii zapasowych nie jest więc wyłącznie kwestią upodobań. Powyższe punkty pokazują, że korzystanie z chmury daje o wiele większe możliwości i znacznie zwiększa poziom bezpieczeństwa danych.

Co może grozić danym w chmurze?

Usługi chmurowe zapewniają bezpieczeństwo oraz szybki i prosty dostęp do danych. Niestety, rozwiązanie to jest również narażone na niebezpieczeństwa, podobnie jak korzystanie z bankowości elektronicznej czy skrzynki e-mail. Dowiedz się, co może grozić Twoim danym w chmurze i jak chronić się przed tymi zagrożeniami.

 • Przejęcie loginu i hasła

To podstawowe zagrożenie, które zminimalizujesz, dbając o hasła. Pamiętaj, aby nie korzystać ze słabych haseł, które łatwo zgadnąć lub złamać (np. imię Twojego psa itp.).

Zadbaj o to, aby posiadać silne, unikalne hasło dla każdego ze swoich kont. Jeśli masz problem z tworzeniem i zapamiętaniem haseł, skorzystaj z Menedżera Haseł, który zrobi to za Ciebie, zapisując hasła w solidnie szyfrowanej bazie.

Korzystaj również z uwierzytelniania dwuskładnikowego, które wymaga  podania dodatkowego jednorazowego hasła wysyłanego np. sms-em. To dodatkowa warstwa zabezpieczeń, która znacznie zmniejsza ryzyko niepowołanego dostępu do danych.

 • Nieuczciwi administratorzy

To element, na który nie masz większego wpływu. Administratorzy serwerów mają dostęp do danych znajdujących się w chmurze ze względu na swoją pracę. Co prawda są to osoby, które muszą spełnić restrykcyjne warunki i posiadać odpowiednie uprawnienia, jednak nie można wykluczyć, że znajdzie się wśród nich ktoś pragnący wykorzystać swoje umiejętności do przestępczych celów.

 • Atak hakerów

Dane mają ogromną wartość, dlatego hakerzy próbują się do nich dostać na wiele sposobów – również do tych w chmurze. Szukają  luk w zabezpieczeniach stworzonych przez dostawców chmur i próbują je wykorzystać, aby dostać się do danych i przejąć je.

Na szczęście, większość usługodawców posiada wbudowane zabezpieczenia przed atakami cyberprzestępców. Możesz również użyć dodatkowego programu zabezpieczającego dane w chmurze.

 • Awaria sprzętu

To coś, co w przypadku usług chmurowych jest bardzo mało prawdopodobne, jednak należy mieć świadomość, że dane w chmurze również mogą zostać skasowane. Żadna firma nie da Ci 100% pewności, że serwery przechowujące dane nie ulegną awarii.

Warto jednak dobrze zastanowić się, wybierając usługodawcę chmury i zdecydować się na firmę, która nie zaliczyła w tym aspekcie “wpadek”.

 • Inne regulacje prawne

To również element, który musisz rozważyć przed wybraniem dostawcy usług w chmurze. Firmy, których serwery zlokalizowane są poza Unią Europejską, realizują zasady zabezpieczania danych wynikające z prawa danego kraju. Sprawdź więc, gdzie dokładnie Twoje pliki są przechowywane i na jakich zasadach.

Wybierając usługodawcę, sprawdź również, czy posiada on odpowiednie certyfikaty związane z ochroną danych, np. ISO/IEC 27001 czy ANSi/TIA-942.

Jaki program wybrać do tworzenia kopii zapasowych online?

Przechowywanie kopii zapasowych danych w chmurze daje wiele korzyści – zarówno firmom, jak i indywidualnym użytkownikom. Być może jest nawet niezbędne do wykonywania Twojej pracy. Aby być w pełni zadowolonym z tej usługi, powinieneś wybrać odpowiedni program, który zadba o regularne tworzenie kopii i zapewni tym danym bezpieczeństwo.

Funkcję tworzenia kopii zapasowych w chmurze posiada wiele profesjonalnych programów antywirusowych. Taką funkcję znajdziesz w pakietach renomowanych marek, jak Norton, Bitdefender, Panda, McAfee, ESET i AVG.

Usługi chmurowe oferowane przez programy antywirusowe mogą różnić się między sobą funkcjonalnością oraz ilością miejsca na dane. Przykładowo, Norton 360 daje Ci nawet 100 GB na kopie zapasową w chmurze (dla komputerów PC), a Norton Security proponuje 25 GB. Korzystając z usług chmurowych proponowanych przez antywirusy otrzymujesz również możliwość automatycznego tworzenia kopii zapasowych oraz ochronę przed atakami ransomware, szyfrującymi cenne pliki i żądającymi okupu za ich odkodowanie.  Możesz również użyć narzędzia dedykowanego do tworzenia kopii zapasowych.

Kopie zapasowe online mają wiele zalet – warto je docenić i korzystać z tego rozwiązania, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim danym. Wybierz odpowiedni program do tworzenia kopii zapasowych i powierz mu regularne tworzenie backupów. Dzięki temu zyskasz pełne bezpieczeństwo i oszczędzisz czas, którego wymaga ręczne wykonywanie kopii ważnych plików.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?