piątek, 14 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaOmegopediaDobre radyJak przygotować się do wakacji? Twoje cyberbezpieczeństwo podczas podróży.

Jak przygotować się do wakacji? Twoje cyberbezpieczeństwo podczas podróży.

Wakacje to wspaniały czas odpoczynku, kiedy możesz wreszcie uwolnić głowę od wszystkich obowiązków. Podróżując, nie zapominaj jednak o bezpieczeństwie – w czasie wakacji czycha na Ciebie wiele cyberniebezpieczeństw, których możesz uniknąć, trzymając się kilku wskazówek. Poznaj je i nie rezygnuj wakacyjnych planów!

Co zrobić, zanim wyjedziesz?

  • Pamiętaj o kopii zapasowej

Przed wyjazdem zrób kopię zapasową danych swojego urządzenia – uratuje Cię to przed utratą ważnych plików w przypadku kradzieży, zgubienia lub awarii telefonu. Możesz wykorzystać w tym celu program antywirusowy z funkcją kopii zapasowych lub specjalny program do backupu, np. Acronis True Image.

  • Zainstaluj dobrego antywirusa

Antywirus to podstawa ochrony każdego sprzętu – zwłaszcza na wakacjach. Wybierając antywirusa, postaw na znane, sprawdzone marki, np. Norton, Panda, ESET, Bitdefender, AVG lub McAfee. Sprawdź, czy wybrany antywirus ma opcje przydatne w podróży, np. ochronę bankowości czy funkcje antykradzieżowe.

  • Zaktualizuj oprogramowanie

Nieaktualne oprogramowanie to większa ilość luk bezpieczeństwa – a tym samym większe ryzyko skutecznych ataków hakerskich. Przed wyjazdem zwróć szczególną uwagę na aktualizacje systemu, przeglądarki, najczęściej używanych programów i aplikacji oraz programu antywirusowego.

  • Zadbaj o hasła

Przed wyjazdem sprawdź, czy wszystkie Twoje hasła są wystarczająco silne i unikalne. Jeśli masz z tym problem, użyj menedżera haseł – znajdziesz go w pakiecie każdego dobrego programu antywirusowego.

  • Zainstaluj VPN

VPN jest niezbędny w podróży. Szyfruje dane w każdej sieci, z którą się łączysz, i uniemożliwia wtrącanie się osób trzecich w celu sprawdzenia, co robisz online. Możesz go również użyć do ominięcia blokad geograficznych i cenzury – np. aby oglądać Netflix za granicą.

Na co uważać w trakcie wyjazdu?

  • Nie udostępniaj swojego smartfona innym

Twój smartfon to prawdziwe centrum dowodzenia – masz na nim aplikację do banku, pocztę elektroniczną, prywatne zdjęcia, dokumenty i wiele innych cennych informacji. Nie udostępniaj go innym – nawet bliskim znajomym. Uważaj zwłaszcza na sytuacje, w których ktoś prosi Cię o możliwość zadzwonienia z Twojego telefonu – jeśli chcesz pomóc, lepiej sam wykonaj połączenie.

  • Ostrożnie korzystaj z publicznego Wi Fi i publicznych komputerów

Bezpłatne WiFi w knajpach, hotelach, na lotniskach i w innych publicznych miejscach rzadko jest dobrze zabezpieczone. Jeśli musisz skorzystać z publicznego WiFi, koniecznie rób to wyłącznie z włączoną siecią VPN!

  • Chroń swoje konto bankowe

Nigdy nie loguj się na swoje konto, korzystając z otwartych sieci lub publicznych komputerów. Najlepiej używaj w tym celu dodatkowo chronionej przeglądarki, którą dostaniesz w pakiecie wraz z programem antywirusowym z funkcją ochrony bankowości. 

Uważaj też na urządzenia skimmerowe – są w stanie skopiować informacje o karcie kredytowej nawet bez jej dotykania. Aby tego uniknąć, korzystaj wyłącznie z płatności telefonem lub zakup portfel lub etui na karty RFID, które zapobiegają interakcji między mikroczipami RFID a czytnikami kart.

W nowym miejscu jesteś szczególnie narażony na działania oszustów, którzy chcą wykorzystać twoją dobroć, zaufanie lub podzieloną uwagę. Przygotuj się odpowiednio i bądź bezpieczny bez względu na to, dokąd się udasz!

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?