środa, 17 lipca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaOmegopediaDobre radyPrywatność na Facebooku – jak i dlaczego ją chronić?

Prywatność na Facebooku – jak i dlaczego ją chronić?

Jak wiele mówi o Tobie Twoje konto na Facebooku? Możliwość dzielenia się swoim prywatnym życiem z resztą świata wciąga. Publikowanie zdjęć i innych materiałów na swój temat działa ekscytująco, zwłaszcza gdy obserwujesz rosnące lajki i odpowiadasz na pozytywne komentarze. To dobry sposób na poprawienie nastroju i poczucia własnej wartości, jednak niesie również za sobą pewne zagrożenia.

Gdy tworzysz profil na Facebooku lub innym portalu społecznościowym, wiele informacji na Twój temat domyślnie ma status publicznych. Oznacza to, że każdy na świecie może zobaczyć treści, które udostępniasz, a także śledzić część Twojej aktywności w sieciach społecznościowych i mieć dostęp do cennych informacji o Tobie, takich jak imię, nazwisko, adres e-mail itp. Chęć otrzymania wielu polubień od przypadkowych ludzi wiąże się więc z utratą dużej części swojej prywatności.

Co może się stać, gdy udostępnisz zbyt wiele danych na swój temat na Facebooku? Jak zadbać o swoją prywatność? Odpowiedzi szukaj poniżej.

Czym grozi dzielenie się zbyt wieloma informacjami na Facebooku?

Co wie na Twój temat Facebook? Aby uzmysłowić sobie, jak wiele informacji o Tobie gromadzi, wystarczy zajrzeć w sekcję Twoje informacje na Facebooku w ustawieniach. To właśnie tutaj widać, ile danych na Twój temat przechowuje serwis. Są podzielone na 8 kategorii:

 • Twoja aktywność na Facebooku;
 • Informacje osobiste;
 • Znajomi i obserwujący;
 • Zarejestrowane informacje;
 • Aplikacje i witryny poza Facebookiem;
 • Informacje dotyczące bezpieczeństwa i logowania;
 • Informacje o reklamach;
 • Preferencje.

Jak widzisz, Facebook wie o Tobie w zasadzie wszystko – oczywiście jeśli tylko podasz mu te informacje. Czego możesz się w związku z tym obawiać?

 • Stalkerzy

Kim jest stalker? To osoba, która uporczywie nęka swoją ofiarę i w ten sposób narusza jej spokój. Pierwotnie to pojęcie dotyczyło prześladowania znanych osób, jednak współcześnie może spotkać każdego. Stalker chce zwrócić na siebie uwagę, a także wzbudzić w ofierze dyskomfort i niepokój. Może to robić zarówno nachodząc obiekt swojego zainteresowania w miejscu zamieszkania, jak i dręcząc przez internet za pomocą sieci społecznościowych i komunikatorów.

W przypadku Facebooka, grozi Ci zarówno pierwsza, jak i druga opcja. Twoje posty mogą ujawnić Twój adres fizyczny. Jeśli pokażesz zbyt wiele na swoim profilu, każdy może użyć technik Google Earth, aby znaleźć dokładną lokalizację i zacząć Cię prześladować.

Równie męczące może stać się prześladowanie za pomocą internetu. Jeśli Twój profil wzbudzi zainteresowanie stalkera, spodziewaj się, że będzie szukać wszystkich możliwych dróg, aby zasypywać Cię wiadomościami i wymusić kontakt.

 • Kradzież tożsamości

Przestępcy nie potrzebują wielu informacji, aby ukraść Twoją tożsamość. Choć ten proceder kojarzył się dotychczas z utratą dowodu osobistego i próbami zaciągania kredytów przez złodzieja na Twoje dane, dziś dużo częściej spotkasz się z internetową kradzieżą tożsamości.

Ile danych potrzeba, żeby przejąć tożsamość w przestępczych celach? Niewiele. Kiedy dzwonisz do lekarza czy banku, pojawiają się pytania weryfikacyjne – zwykle o imię, nazwisko, datę urodzenia, aktualny adres, numer telefonu. Mając tę świadomość, zwróć uwagę, że miliony profili w mediach społecznościowych posiada te dane i ktoś może to wykorzystać, aby podszyć się pod nie.

Kradzież tożsamości na Facebooku ma jeszcze jedno oblicze. Słyszałeś o przejmowaniu kont? Dla cyberprzestępców to sposób na dotarcie do Twoich znajomych i wykorzystanie zaufania, jakim Cię obdarzają. Po przejęciu konta haker może np. wysyłać do nich wiadomości z zainfekowanymi linkami, publikować na Twojej tablicy posty zachęcające do dołączenia się do podejrzanego biznesu oferującego nierealne zyski itp.

Aby wykorzystać Twoje konto na Facebooku, przestępca niekoniecznie musi je przejąć. Może też stworzyć Twoje bliźniacze konto i skopiować na nie wszystkie informacje, zdjęcia i posty z Twojego oryginalnego profilu. Następnie wystarczy, że doda do znajomych Twoje prawdziwe kontakty (argumentując to “przypadkowym” usunięciem ze znajomych) i już może dowolnie używać Twojej tożsamości na Facebooku.

 • Szantażowanie

Jeśli wydaje Ci się, że to, co wrzucasz do internetu, możesz w każdej chwili skasować, jesteś w wielkim błędzie. Możliwości zapisu tego, co publikujesz, jest wiele – począwszy od zwykłego zrzutu ekranu. Nie pomoże tu więc fakt, że informacja została wrzucona jako relacja na Facebooku i wyświetlała się tylko przez kilka sekund.

Zdjęcia, posty, komentarze – to wszystko może zostać użyte do szantażowania Cię przez znajomego, który nie popiera Twojej opinii lub po prostu Cię nie lubi. Jeśli wrzucisz bardziej intymne zdjęcia lub informacje o sobie, weź pod uwagę, że nawet obca osoba może skopiować tego typu treści i grozić Ci puszczeniem ich dalej w sieć lub podzieleniem się tymi odkryciami np. z Twoim pracodawcą lub rodziną.

 • Uprawnienia aplikacji

Jak aplikacje uzyskują uprawnienia do Twojego konta? Wystarczy, że chcesz zagrać w grę lub wziąć udział w konkursie. Zdarza się również, że gdy chcesz skorzystać z jakiegoś narzędzia, wymaga ono od Ciebie logowania na Facebooku.

Aby uniknąć niespodzianek, takich jak np. publikacja przez aplikację postów na Twojej tablicy w Twoim imieniu lub dostęp do zbyt wielu twoich danych, dokładnie weryfikuj, jakiej aplikacji udostępniasz swoje dane. Zastanów się, czy na pewno jej potrzebujesz – minimalizm tutaj opłaca się najbardziej. Jeśli podejrzana aplikacja uzyska dostęp do Twojego profilu, będzie – w najlepszym przypadku – spamować Twoich znajomych niechcianymi postami, a w najgorszym – wykradać Twoje dane, co może prowadzić również do przejęcia konta.

 • Nielegalne użycie zdjęć lub grafik

Tworzysz piękne zdjęcia lub ciekawe grafiki? Kiedy publikujesz je na Facebooku, istnieje ryzyko, że ktoś użyje ich nielegalnie, nie podając Ciebie jako autora.

W podobny sposób – bez Twojej wiedzy i zgody – mogą zostać wykorzystanie zdjęcia – Twoje, Twoich dzieci i innych członków rodziny. Zanim odkryjesz, że coś takiego miało miejsce, może minąć nawet wiele miesięcy, podczas których Twoja własność będzie bezprawnie krążyć po sieci.

 • Utrata danych logowania

Mówiąc o prywatności na Facebooku, warto wspomnieć również o ryzyku utraty swojego loginu i hasła. Jak to możliwe? Hakerzy często sięgają po atak zwany phishingiem, który polega na nakłonieniu Cię do zalogowania się na sfałszowanej, podstawionej stronie internetowej, przypominającej do złudzenia znany Ci serwis.

Jak tego uniknąć? Przede wszystkim – bądź czujny. Dokładnie sprawdzaj adres strony w pasku przeglądarki. Unikaj także logowania z linku przesłanego np. w mailu. Aby dodatkowo się chronić, dobrze korzystać z uwierzytelniania dwuskładnikowego, które możesz włączyć w ustawieniach w zakładce “Bezpieczeństwo i logowanie”. Dzięki temu, za każdym razem, gdy będziesz logować się w nowej przeglądarce, będziesz musiał dodatkowo potwierdzić je poprzez kod z SMS-a.

Pamiętaj również, aby nie używać tego samego hasła na wielu portalach. Jeśli haker przejmie dane z jednego serwisu, szybko sprawdzi, czy nie używasz ich również na innych stronach, co może się skończyć utrata dostępu do wielu kont.

 • Profilowanie społeczne

Fakt, że udostępniłeś zbyt wiele w mediach społecznościowych, może wpłynąć na to, jak będziesz postrzegany… na rynku pracy. Twoi potencjalni pracodawcy, partnerzy biznesowi czy ktokolwiek, kto chce nawiązać z Tobą relację, może przecież zajrzeć na Twoje konto, aby dowiedzieć się o Tobie czegoś więcej.

To irytujące, że pracodawca umieszcza Twoje CV na dole stosu tylko dlatego, że nie podobało mu się coś, co widział na Twoim koncie na Facebooku. Mając świadomość takich praktyk, możesz jednak wykorzystać media społecznościowe na swoją korzyść, aby zaprezentować się z jak najlepszej strony.

Co uchroni Cię przed niebezpieczeństwem na Facebooku?

Pewnych sytuacji trudno uniknąć. Ciężko również całkowicie odciąć się od publikowania w mediach społecznościowych. Możesz jednak znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów. pomogą Ci w tym:

 • Ustawienia prywatności

Pierwsze, co powinieneś zrobić, to przejść do ustawień prywatności i uczynić swoje konto na Facebooku tak prywatnym, jak to tylko możliwe. Ustaw, kto może zobaczyć dane o Tobie, takie jak data urodzenia, miejsce zamieszkania itp., jaka ma być widoczność Twoich postów, kto może mieć wgląd do Twojej listy znajomych etc.

 • VPN

VPN, czyli wirtualna sieć prywatna pomoże Ci zachować prywatność podczas przeglądania i uchroni przed przejęciem danych logowania. Tę usługę znajdziesz w wielu programach antywirusowych, np. Norton, Bitdefender lub Panda.

 • Menedżer haseł

Dobry program do przechowywania haseł to przydatna sprawa, zwłaszcza jeśli posiadasz wiele kont w internecie. Nie zapominaj, że używanie różnych haseł na różnych platformach to konieczność – w innym wypadku, wykradzenie danych z jednego konta pociągnie za sobą utratę wszystkich. Tego typu funkcje posiadają dobre programy antywirusowe.

 • Uwierzytelnianie dwuskładnikowe

Ochroni Cię przed nieuprawnionym dostępem z obcego urządzenia. Aby je ustawić, wejdź w ustawienia, a następnie w zakładkę “Bezpieczeństwo i logowanie”, gdzie będziesz mógł włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe.

 • Antywirus z firewallem

Firewall utrudni włamanie na Twój komputer, a program antywirusowy zabezpieczy go przed zainfekowaniem. Wybieraj spośród sprawdzonych marek – Norton, Bitdefender, Panda, ESET lub McAfee.

 • Zdrowy rozsądek

Stosuj zasadę ograniczonego zaufania – zarówno do nieznajomych osób (nigdy nie dodawaj ich do znajomych!), treści, jak i linków. Nie klikaj w każdą przesłaną Ci rzecz – uchroni Cię to przed wieloma kłopotliwymi sytuacjami.

Jak widzisz, Twoja prywatność na Facebooku nie jest taka oczywista, jak mogłoby się wydawać. Zadbaj o nią, zanim zainteresują się nią inni. Pomoże Ci w tym kilka powyższych praktyk i narzędzi – zabezpiecz swoje konto na Facebooku już dziś!

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?