poniedziałek, 27 maja, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaAVGAntywirusy a wydajność komputera

Antywirusy a wydajność komputera

AV-Comparatives już po raz kolejny sprawdził jak wpływa działanie oprogramowania antywirusowego na wydajność systemu komputera.

Czy antywirusy spowalniają system komputera?

test-av-pc2Ci właściciele komputerów, którzy obawiają się, że zainstalowanie i działanie oprogramowania zabezpieczającego na komputerze istotnie wpłynie na jego szybkość pracy i wydajność, mogą być zainteresowani wynikiem najnowszego testu AV-Comparatives. Tym razem ośrodek przeanalizował, w jaki sposób aktywna ochrona pakietów antywirusowych oddziałuje na użyteczność urządzenia.

Zgodnie z opiniami specjalistów z zakresu bezpieczeństwa IT działanie tego typu oprogramowania może rzeczywiście mieć wpływ na wydajność systemu komputera. Aktualna baza sygnatur, ochrona w czasie rzeczywistym i podobne funkcje faktycznie zużywają część zasobów systemowych. Warto jednak zwrócić uwagę, że producenci wykorzystują w swoich programach coraz nowsze rozwiązania technologiczne, m.in. opierając się na usługach w chmurze, co minimalizuje wpływ na system operacyjny komputera i sprawia, że jest on prawidłowo chroniony, a jednocześnie wyeliminowane są wszelkie uciążliwości dla użytkowników. Warto więc sprawdzić, które z programów wypadły najlepiej w najnowszym Performance Test AV-Comparatives.

Performace Test

Opublikowane wyniki dotyczą testu pakietów antywirusowych przeprowadzonego w maju 2015 r. Tym razem wzięło w nim udział 20 popularnych aplikacji, chroniących urządzenie z systemem Windows 8.1 64-bit podczas wykonywania zwykłych codziennych działań każdego użytkownika, np. kopiowania lub pobierania plików czy instalowania aplikacji.

Okazało się, że wyniki wszystkich testowanych programów są do siebie bardzo zbliżone i jednoznacznie wskazują one na niewielki, niemal nieodczuwalny wpływ na działanie komputera. Uzyskały one świetne rezultaty – od 96,3 do 97,9 punktów na 100 możliwych (jakie odpowiadały wydajności systemu bez aktywnego antywirusa). Na ich czele znalazły się: Avast Free Antivirus (97,9 pkt.), Emsisoft Anti-Malware (97,8 pkt.), Kaspersky Internet Security (97,7 pkt.), Bitdefender Internet Security (97,6 pkt.), ESET Smart Security (97,6 pkt.), McAfee Internet Security (97,6 pkt.), AVG Internet Security (97,5 pkt.) oraz F-Secure Internet Security (97,5 pkt.)

Warto jednak zaznaczyć, że specjaliści AV-Comparatives wskazują, że przyczyny gorszego, wolniejszego działania urządzeń z zainstalowanym nowoczesnym oprogramowaniem antywirusowym mogą leżeć po stronie urządzenia. Starsze komputery, ponad dziesięcioletnie, mogą nie współpracować zbyt dobrze z najnowszymi antywirusami i powodować wyraźne spowolnienia. To samo tyczy się urządzeń, na których zainstalowany jest archaiczny lub nieaktualizowany system. Dla lepszego działania zalecają oni także regularne czyszczenie zawartości dysku, tak aby nie był niemal w całości zajęty, jego częstą defragmentaryzację, oraz wykorzystywanie narzędzi do optymalizacji.

Źródło: av-comparatives.org

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?