niedziela, 16 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaG DataOchrona urządzeń mobilnych w czasie wakacji

Ochrona urządzeń mobilnych w czasie wakacji

Firma G Data przygotowała kilka wskazówek umożliwiających spokojne i bezpieczne korzystanie z urządzeń przenośnych podczas wakacji.

Ochrona smartfonów i tabletów podczas wakacji

Wielu użytkowników nie rozstaje się ze swoimi urządzeniami przenośnymi nawet podczas wakacyjnych wyjazdów. Niestety nadal ich duża część nie jest właściwie zabezpieczona i stanowi łatwy cel dla cyberprzestępców i kieszonkowców, wykorzystujących urlopowe rozluźnienie ich właścicieli.

Bez wątpienia urządzenia mobilne to praktyczni i przydatni towarzysze podróży. Dzięki nim w kilka sekund można zrobić zdjęcia i przesłać je bliskim na pomocą e-maila, MMS lub komunikatora, a także podzielić się nimi ze znajomymi w serwisie społecznościowym, sprawdzić informacje dotyczące dojazdu, zawartość skrzynki mailowej itd. Jednak lekkomyślne korzystanie z nich i łączenie się z Internetem np. za pomocą hotspotów na lotniskach czy w kawiarniach niesie za sobą również spore ryzyko. Takie sieci są zwykle niezabezpieczone lub zabezpieczone w niewystarczający sposób, a cyberprzestępcy mogą w łatwy sposób uzyskać dostęp do poufnych danych – haseł, kontaktów itp. Dokonywanie za ich pośrednictwem zakupów lub płatności online może okazać się dotkliwe dla zawartości portfela.

Specjaliści G Data przygotowali kilka zasad bezpieczeństwa, których zastosowanie pozwoli kompleksowo ochronić turystów, ich smartfony i tablety oraz dane podczas wakacyjnych wyjazdów.

Zadbaj o ochronę urządzeń mobilnych już przed wyjazdem

Zgodnie ze wskazówkami G Data przed wyjazdem na wakacje warto:

  • Zainstalować na smartfonach i tabletach skuteczne i kompleksowe oprogramowanie antywirusowe.
  • Zainstalować wszystkie zalecane aktualizacje systemu urządzenia, eliminującego luki bezpieczeństwa wykorzystywane przez cyberprzestępców do ataków.
  • Aktywować ochronę antykradzieżową. Użytkownicy powinni podjąć środki ostrożności na wypadek zgubienia i zainstalować oprogramowanie, które zapewnia ochronę przed kradzieżą. Dzięki niemu można zlokalizować urządzenie, zdalnie je zablokować i usunąć wszystkie dane na nim zapisane. W przypadku notebooków dysk twardy powinien być szyfrowany, chroniąc dane przed przejęciem przez złodziei.
  • Przygotować kopie zapasowe danych i zapisać je na zewnętrznym nośniku lub w chmurze, aby w razie utraty urządzenia można było bez trudu odzyskać wszystkie ważne dane.
  • Zanotować numery telefonów, służących do blokowania numerów telefonicznych lub kart kredytowych, dzięki czemu można zminimalizować straty w razie ewentualnej kradzieży.

Chroń smartfony i tablety podczas wyjazdów

Na wakacjach należy:

  • Unikać korzystania z publicznych sieci bezprzewodowych. Jeśli to tylko możliwe, warto zrezygnować z korzystania z hotspotów na lotniskach, dworcach czy w hotelach – są one zwykle niewystarczająco zabezpieczone.
  • Zachować ostrożność podczas korzystania z kafejek internetowych. Komputery publiczne są również zwykle niedostatecznie chronione, należy więc unikać korzystania z bankowości i zakupów w takich miejscach. W przeciwnym razieprzestępcy mogąpozyskać poufne dane.
  • Zachować ostrożność podczas użyczania urządzeń. Urządzenia mobilne nie powinny być pożyczane lub przekazywane np. do wykonania zdjęcia nieznanym osobom. Warto też unikać zabierania smartfonów, tabletów i notebooków ze sobą na plaże lub nad basen – to tam kieszonkowcy wyszukują swoje ofiary.
  • Wyłączać sieci bezprzewodowe w urządzeniu – takie usługi (WLAN, Bluetooth), stanowiące ułatwienie dla ataków, powinny być aktywowane wówczas, kiedy są potrzebne.
  • Wyłączać transmisję danych – niektóre aplikacje mogą niezauważalnie dla użytkownika wysyłać i odbierać dane, narażając ich na wyczerpanie transferu oraz dodatkowe koszty.

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?