środa, 17 lipca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaSymantec / NortonBezpieczeństwo domowej sieci Wi-Fi

Bezpieczeństwo domowej sieci Wi-Fi

Korzystasz z bezprzewodowej sieci Wi-Fi w swoim domu? Poznaj najważniejsze zasady zachowania jej bezpieczeństwa i sposoby jej ochrony.

Chroń swoją sieć Wi-Fi przed zagrożeniami

logowithshieldassuccessBezprzewodowa domowa sieć to prawdziwa wygoda dla wszystkich domowych użytkowników urządzeń połączonych z Internetem. Dzięki niej każdy z członków rodziny korzystający z komputerów, laptopów, smartfonów czy tabletów otrzymuje dostęp do sieci w dowolnym miejscu domu czy mieszkania. Wystarczy jednak jedna mała luka w zabezpieczeniach Wi-Fi, która może zagrozić bezpieczeństwu użytkowników domowych i ich najwrażliwszym danym. To dzięki nim cyberprzestępcy i niepowołane osoby mogą uzyskać dostęp do bezprzewodowej sieci i przechwycić informacje dotyczące bankowości online czy zagrozić bezpieczeństwu najmłodszych. Dlatego też eksperci firmy Symantec, producenta jednego z najpopularniejszych programów antywirusowych – Norton, przedstawili kilka cennych wskazówek, które mogą pomóc w ochronie domowej sieci Wi-Fi przed nieautoryzowanym dostępem.

Jak zadbać o bezpieczeństwo sieci Wi-Fi?

  1. Zmień domyślną nazwę domowej sieci Wi-Fi

Pierwszym krokiem w kierunku bezpieczniejszej sieci bezprzewodowej jest zmiana nazwy sieci (SSID). Wielu producentów routerów automatycznie ustawia domyślną nazwę sieci (zwykle nazwę firmy), stanowiącą wskazówkę dla wszystkich osób wyszukujących dostępne w pobliżu sieci bezprzewodowe. W większości przypadków nie będzie to stanowić zagrożenia, jednak dla hakerów to cenna informacja, która może zwiększyć szansę na włamanie do sieci. Zmiana nazwy na neutralną, nie ujawniającą żadnych istotnych informacji jest fundamentem ochrony.

  1. Ustal silne i unikalne hasło

Większość routerów posiada fabrycznie skonfigurowane hasło. Jest ono dość łatwe do ustalenia przez hakerów, zwłaszcza jeśli znają oni producenta urządzenia. Warto więc ustalić własne hasło, skomplikowane i unikalne, składające się z co najmniej 20 znaków i zawierające cyfry, litery i symbole. To spore utrudnienie dla niepowołanych użytkowników.

  1. Uruchom szyfrowanie sieci

Niemal wszystkie routery są wyposażone w funkcje szyfrowania, która jest jednak domyślnie wyłączona. Tymczasem jej uruchomienie natychmiast po zainstalowaniu nowego urządzenia może znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo danych. Spośród wielu typów szyfrowania najnowocześniejsze i najskuteczniejsze jest WPA2.

  1. Wyłącz udostępnianie nazwy sieci

Twoja domowa sieć bezprzewodowa może być również niewidoczna dla innych osób, nawet jeśli znajdują się one w pobliżu. Dzięki odpowiedniej konfiguracji nie będzie się ona wyświetlać na liście dostępnych sieci Wi-Fi.

  1. Aktualizuj oprogramowanie routera

Jak każde oprogramowanie, również to routera może zawierać błędy i luki, które jednak zwykle są szybko wyłapywane oraz naprawiane przez producentów dzięki udostępnianym użytkownikom aktualizacjom. Zawsze należy więc korzystać z najnowszego oprogramowania, a także pobierać i instalować wszystkie poprawki. Dzięki temu nasza sieć nie jest łatwym celem hakerów.

  1. Stosuj skuteczny firewall

Zapora sieciowa to tarcza ochronna przed atakami i włamaniami do prywatnych sieci bezprzewodowych. Routery są zwykle wyposażone w firewall, jednak upewnij się, że jest on uruchomiony. Jeśli Twoje urządzenie nie korzysta z tego rozwiązania, zainstaluj odpowiednie oprogramowanie na swoich komputerach.

  1. Korzystaj z VPN

VPN, czyli wirtualna sieć prywatna, łącząca ze sobą zestaw urządzeń lub sieci, która zapewnia maksymalne bezpieczeństwo danym przesyłanym w tej sieci dzięki skutecznemu szyfrowaniu. Możesz mieć więc pewność, że komunikacja internetowa za jej pośrednictwem będzie bezpieczna.

  1. Sprawdź urządzenia i ich zabezpieczenia

Przeanalizuj wszystkie urządzenia podłączone do sieci Wi-Fi pod kątem ich zabezpieczeń. Zadbaj, aby każde z nich wyposażone zostało w niezawodne oprogramowanie antywirusowe chroniące przez wirusami i programami szpiegującymi.

 

Źródło: community.norton.com
Marcin

 | Website
PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?