niedziela, 16 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaSymantec / NortonCyberbezpieczeństwo kobiet

Cyberbezpieczeństwo kobiet

Producent oprogramowania Norton wskazuje na kilka najważniejszych zasad bezpieczeństwa, zmniejszających ryzyko ataków i cyberprzemocy wobec kobiet.

Kobiety ofiarami zagrożeń online

Co prawda Dzień Kobiet już za nami, ale ta wyjątkowa okazja to świetny pretekst do przeanalizowania zagrożeń związanych z korzystaniem z Internetu przez kobiety oraz sposobów na poprawę ich bezpieczeństwa w sieci. Symantec, jeden ze światowych liderów w dziedzinie bezpieczeństwa IT oraz twórca oprogramowania antywirusowego Norton Security, przygotował kilka niezawodnych porad, które pozwalają lepiej chronić kobiety przed cyberprzestępczością.

Zgodnie z badaniami ONZ[i] kobiety coraz częściej stają się ofiarami cyberataków. Jest to tym łatwiejsze, że o wiele częściej niż mężczyźni korzystają z sieci, aby zawierać lub wzbogacać swoje związki i relacje z innymi ludźmi[ii]. Zwiększa to niestety ryzyko ataku, cyberprzemocy, a także klasycznych oszustw lub kradzieży online. Okazuje się, że zwłaszcza młode kobiety, w wieku 18-24 lat, doświadczyły tego typu działań – 26% z nich było ofiarą stalkingu online a 25% internetowego molestowania seksualnego. Wraz ze stałym wzrostem zasięgu Internetu, a także błyskawicznym rozprzestrzenianiem się informacji m.in. za pomocą urządzeń mobilnych, te zagrożenia mogą się jeszcze wzmagać.

Najważniejsze zasady bezpieczeństwa online

Z pomocą wszystkim użytkowniczkom Internetu przychodzą specjaliści firmy Symantec, którzy stworzyli listę najważniejszych zasad cyberbezpieczeństwa dla kobiet (i nie tylko):

  1. Nie ujawniaj haseł – hasła dostępu do kont internetowych to najważniejsze poufne dane, które należy zachować w tajemnicy nawet przed zaufanym przyjacielem lub partnerem. Już 2/3 użytkowników uważa, że bardziej ryzykowne jest podzielenie się z kolegą hasłem niż pożyczenie mu samochodu i te obawy są rzeczywiście uzasadnione. Mogą oni bowiem nawet nie celowo, lecz przypadkowo ujawnić Twoje hasło. Mogą je także wykorzystać, jeśli zmienią się relację między Wami. Zachowaj je więc dla siebie.
  2. Wyłącz lub zakryj kamerę internetową – istnieje wiele aplikacji, które mogą zdalnie uruchomić kamerę internetową i rejestrować bez Twojej wiedzy i zgody uzyskany obraz. Jako środek ostrożności należy więc anulować zgody na włączanie kamery w systemie oraz zamknąć lub zakryć jej obiektyw, kiedy nie jest używana.
  3. Nie przesyłaj więcej, niż to konieczne – zachowaj dużą ostrożność w związkach online, zwłaszcza przy udostępnianiu intymnych wiadomości, zdjęć lub informacji, które w razie popsucia się relacji mogą być wykorzystane przeciw Tobie lub wprawić Cię w zakłopotanie czy zawstydzić.
  4. Nie spotykaj się sama ze znajomymi online – znajomy poznany przez Internet proponuje Ci wreszcie randkę „w realu”? Zadbaj, żeby w pobliżu był ktoś znajomy i zaaranżuj spotkanie w miejscu publicznym – centrum handlowym lub ruchliwej kawiarni. Upewnij się, że Twoi bliscy wiedzą gdzie i z kim planujesz się spotkać.
  5. Ujawniaj tylko tyle, ile musisz – bądź ostrożna podczas ujawniania szczegółów swojego życia i aktualnego miejsca przebywania w sieciach społecznościowych. Takie informacje to cenna wskazówka nie tylko dla Twoich znajomych, ale również dla cyberprzestępców lub stalkerów. Wyłącz usługę lokalizacji w swoim telefonie, uważaj na aktualizacje swoich statusów lub publikowane fotografie.
  6. Aktualizuj oprogramowanie na wszystkich urządzeniach – może to być nieco uciążliwe, ale to jedna z najważniejszych zasad zachowania bezpieczeństwa. Aktualizacje i poprawki pozwalają zachować ochronę nawet w przypadku najnowszych zagrożeń i usuwają ujawnione luki w zabezpieczeniach.
  7. Chroń urządzenia mobilne za pomocą oprogramowania antywirusowego – brak zabezpieczeń antywirusowych na smartfonach lub tabletach można porównać do pozostawiania otwartych drzwi w domu. Urządzenia te, niezależnie od ich systemu operacyjnego, narażone są wciąż na ataki złośliwego oprogramowania. Zainstalowanie pakietu ochronnego to fundament ich ochrony i bezpieczeństwa Twoich danych.
  8. Czytaj drobny druk – przed zarejestrowaniem w serwisach internetowych zwróć uwagę na zapisy polityki prywatności i warunki korzystania z usług. Niektóre z nich mogą bowiem ujawniać lub przekazywać Twoje najcenniejsze dane innym podmiotom, a potwierdzając zapisy regulaminów zgadzasz się na takie działanie.
  9. Nie ufaj darmowym lub nieprawdopodobnie korzystnym ofertom – gratisowe oferty, darmowe dodatki czy maile z informacją o wygranej w konkursie mogą być naszpikowane wirusami, programami szpiegującymi lub innym złośliwym oprogramowaniem, które błyskawicznie zainfekuje Twoje urządzenie i może spowodować nieprawdopodobne szkody. Nie ufaj im i pozbądź się ich jak najszybciej.
  10. Zablokuj osoby, które wzbudzają Twoją nieufność – zachowaj ostrożność podczas kontaktów z nowymi znajomymi online i zablokuj tych, którzy wydają Ci się podejrzani.

Źródło: https://community.norton.com/en

[i] https://www2.unwomen.org/~/media/headquarters/attachments/sections/library/publications/2015/cyber_violence_gender%20report.pdf

[ii] https://www.pewinternet.org/2005/12/28/how-women-and-men-use-the-internet/

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?