niedziela, 14 kwietnia, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaSymantec / NortonCo robić w razie kradzieży smartfona?

Co robić w razie kradzieży smartfona?

Producent oprogramowania Norton radzi jak uniknąć przykrych i niebezpiecznych następstw kradzieży lub zgubienia urządzenia mobilnego.

Zadbaj wcześniej o bezpieczeństwo urządzeń mobilnych

unikniecie-kradziezy-telefonu2Utrata smartfona lub tabletu, a zwłaszcza jego kradzież, może nieść za sobą naprawdę poważne konsekwencje. I nie chodzi tu tylko o brak dostępu do listy kontaktów czy zapisanych w ich pamięci zdjęć. Zawarte na nich dane, które trafiają w niepowołane ręce, mogą zostać wykorzystane wbrew naszej woli, a nawet mogą spowodować poważne straty finansowe. Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo warto podjąć wcześniej odpowiednie kroki – zainstalować oprogramowanie lokalizujące urządzenie oraz wyposażone w szereg nowoczesnych funkcji antykradzieżowych, chronić je za pomocą haseł dostępu, regularnie przygotowywać kopię zapasową danych.

Skradziono Ci smartfon? Nie panikuj!

Co jednak zrobić, kiedy rzeczywiście nasz smartfon zostanie skradziony lub zgubiony? Przede wszystkim nie należy panikować i spróbować podjąć kroki niezbędne do jego odzyskania lub przynajmniej zadbać o bezpieczeństwo i poufność danych. Specjaliści firmy Symantec – producenta popularnego i wielokrotnie nagradzanego oprogramowania antywirusowego Norton – przygotowali zestaw kilku najważniejszych zasad, którymi powinniśmy kierować się w razie utraty urządzenia mobilnego.

  1. Powiadom odpowiednie podmioty – zgłoś kradzież na najbliższym posterunku policji. To nie tylko pomaga w uzyskaniu odszkodowania (jeżeli urządzenie było ubezpieczone od kradzieży), ale również zwiększa szansę na odzyskanie telefonu. Poinformuj o zdarzeniu także firmę ubezpieczeniową oraz swojego operatora sieci komórkowej – pozwoli to zablokować połączenia wychodzące i uniknąć dodatkowych kosztów.
  2. Zlokalizuj urządzenie – jeśli wcześniej skonfigurowana została możliwość śledzenia i lokalizacji Twojego urządzenia za pomocą sygnału GPS, to warto sprawdzić w jakiej okolicy znajduje się ono aktualnie oraz przekazać te informacje policji.
  3. Zablokuj dostęp do prywatnych danych – odwiedź strony internetowe aplikacji, z których korzystałeś na urządzeniu i spróbuj się z nich wylogować lub wyrejestrować. Zmień także hasła dostępu do odpowiednich serwisów. Urządzenie wyposażone wcześniej w wyspecjalizowane oprogramowanie antywirusowe z modułem antykradzieżowym pozwoli również zdalnie zablokować urządzenie, a nawet usunąć z niego wszystkie wrażliwe informacje.
  4. Dezaktywuj urządzenie – co prawda uniemożliwi to lokalizowanie smartfona, ale w ostateczności, jeżeli odzyskanie telefonu wydaje się być niemożliwe, warto go dezaktywować. Ten krok, zastosowany odpowiednio wcześnie, zapobiegnie przejęciu danych osobowych oraz korzystaniu z kont użytkownika, a także wymianie karty SIM i dalszym używaniu urządzenia.

Zapobiegaj kradzieży i chroń swoje urządzenie mobilne

Aby uniknąć przykrości i kłopotów związanych z utratą smartfona lub tabletu, warto też wykształcić kilka nawyków, które pomogą zmniejszyć zagrożenie związane z kradzieżą urządzenia mobilnego.

  1. Okazja czyni złodzieja – nigdy nie pozostawiaj więc swojego urządzenia bez nadzoru na stoliku w restauracji, barze lub na sklepowej ladzie.
  2. Zwracaj uwagę na otoczenie – jeśli coś wzbudza Twój niepokój lub znajdujesz się w niezbyt bezpiecznym miejscu postaraj się nie korzystać z urządzenia i utrzymywać go poza zasięgiem wzroku innych osób.
  3. Chroń urządzenie za pomocą hasła dostępu – to absolutne minimum zabezpieczeń urządzenia mobilnego, na którym przecież przechowywane są poufne dane osobowe, dane kontaktowe, prywatne wiadomości, numery kart kredytowych itp. Unikalny kod dostępu zablokuje do nich dostęp.

 

Źródło: https://community.norton.com

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?