niedziela, 14 kwietnia, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaPanda SecurityCyberbezpieczeństwo przedsiębiorstw

Cyberbezpieczeństwo przedsiębiorstw

Zgodnie z najnowszymi badaniami przywołanymi przez Panda Security, niemal połowa przedsiębiorców zapisuje hasła dla swoich pracowników z dokumentach tekstowych.

Zagrożenia online dla biznesu

W ostatnich latach rośnie świadomość dotycząca internetowych niebezpieczeństw w przedsiębiorstwach i w wielu z nich podejmuje się zaawansowane środki, które mają ochronić przed nimi i ich groźnymi skutkami. Jak jednak w rzeczywistości wyglądają działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa firm i czy ich specjaliści z zakresu bezpieczeństwa IT wyciągają wnioski z głośnych cyberataków?

Panda Security, twórca popularnych rozwiązań antywirusowych dla użytkowników domowych i firm, powołuje w swej analizie ostatnie badania, w których udział wzięło 750 przedstawicieli przedsiębiorstw z całego świata, odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo w swoich firmach. Spośród nich aż 79% stwierdziło, że informacje o atakach na innych użytkowników biznesowych są dla nich pouczające i wyciągają z nich wnioski. 55% potwierdziło także, że aby zminimalizować ryzyko zmienili oni sposób zarządzania kontami firmowymi. 95% badanych wskazało także, że ich firmy posiadają procedury bezpieczeństwa w nagłych przypadkach jego naruszenia, ale tylko 45% z nich okresowo sprawdza, czy działają one prawidłowo.

Niemniej jednak, mimo obiecujących deklaracji ankietowanych, badanie wskazuje na bardzo poważne naruszenia procedur bezpieczeństwa w firmach. Okazało się bowiem, że 40% uczestników uwierzytelniające dane swoich pracowników (np. hasła dostępu) przechowuje w dokumencie Word, a 28% z nich używa do tego celu współdzielonych serwerów lub pamięci USB.

Pracownicy a bezpieczeństwo danych

Specjaliści Panda Security wskazują również, że na niebezpieczeństwo naraża nie tylko wyjątkowo ryzykowne zachowanie ankietowanych przedstawicieli firm, ale również zachowanie ich pozostałych pracowników. To oni najczęściej stają się źródłem wycieku danych, stawiając przedsiębiorstwa w obliczu nie tylko uszczerbku wizerunkowego, ale również poważnych konsekwencji finansowych. Zgodnie z zaleceniami ekspertów, pracownicy powinni korzystać z własnych, indywidualnych haseł dostępu, którymi dodatkowo należy zabezpieczyć dostęp do firmowych urządzeń czy pamięci przenośnych oraz menedżera haseł, ułatwiającego zarządzanie nimi i tworzącego silne hasła do kolejnych kont.

W zakresie cyberbezpieczeństwa przedsiębiorstw jest więc jeszcze wiele do zrobienia, a dla ich właścicieli powinien być to priorytet.

 

Źródło: pandasecurity.com

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?