piątek, 14 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaOmegopediaWiedzaCzy catfishing jest legalny?

Czy catfishing jest legalny?

Szukasz partnera przez aplikację randkową? Uważaj na catfishing – to jedno z najbardziej niepokojących zjawisk dzisiejszych czasów. Poznanie drugiej połówki w realnym świecie nie jest łatwe, jednak internetowe znajomości niosą za sobą wiele zagrożeń. Sprawdzenie, czy poznana przez internet osoba jest rzeczywiście tym, za kogo się podaje, nie jest łatwe. Tworzenie fałszywych profili na Tinderze, Happn czy Badoo nie jest rzadkie i ma nawet swoją nazwę – catfishing.

Catfishing – skąd się wziął i na czym polega

Słowa “catfishing” użyto po raz pierwszy w kontekście pewnej historii z życia producenta filmowego Nev’a Schulman’a. Padł on ofiarą internetowego oszustwa, wchodząc w internetową znajomość rzekomo z 19-letnią dziewczyną. Po czasie okazało się, że jego rozmówczyni to w rzeczywistości… 40-letnia gospodyni domowa, która na dodatek pisała odpowiedzi z udziałem całej rodziny. 

W całą sytuację był zaangażowany nawet mąż kobiety, który nie widział w internetowym oszustwie żadnego problemu. To właśnie on porównał zaistniałą sytuację do mitu z powieści Henry’ego Nevinsona o dorszach i sumach (z ang. catfish) i użył słowa “catfishing”. Termin przyjął się i zaczął być powszechnie używany w odniesieniu do podobnych zdarzeń, które zaczęły coraz bardziej przybierać na sile.

Co to jest catfishing? Polega na tworzeniu osobowości online w celu przyciągnięcia do siebie i oszukania jakiejś osoby. Przyczyny mogą być różne – chęć zwrócenia uwagi, ciekawość, zabawa w detektywa, ale też wyłudzenie pieniędzy, szantaż czy zemsta. Catfishing może przybierać różne formy zaawansowania – od fałszywego konta z kilkoma fotkami po organizowanie całej sieci sztucznych znajomych, która ma na celu stworzenie iluzji wiarygodności danego konta.

Dlaczego ludzie tworzą fałszywe profile na portalach randkowych?

Catfishing może mieć różne przyczyny, jednak rzadko są one nieszkodliwe. Oczywiście zdarza się, że fałszywe konto tworzy osoba nieśmiała lub samotna, która nie ma odwagi, by zbudować prawdziwą znajomość, i chce zapełnić pustkę choć namiastką relacji z drugą osobą, by poczuć się lepiej. W dłuższej perspektywie to bezwątpliwie ślepa uliczka – taki lek na samotność nie daje długotrwałych ani dobrych rezultatów.

Większość motywów catfishingu jest jednak zwykle dużo bardziej zbliżona do zwykłego oszustwa. Cyberprzestępcy tworzą fałszywe konta na portalach, aby wyłudzać od zakochanych ofiar pieniądze (np. na wsparcie w ciężkiej sytuacji) lub intymne zdjęcia czy filmy, które mają posłużyć do późniejszego szantażu.

Niektóre osoby posługują się catfisingiem również w związku z istniejącymi relacjami. Może to być np. zemsta na byłym partnerze – fałszywe, atrakcyjne konto ma służyć rozkochaniu i porzuceniu byłego. Niektórzy chcą za pomocą fałszywych kont śledzić swoich obecnych partnerów i sprawdzać, czy mają tendencje do zdrady.

Jak rozpoznać catfishing?

Przede wszystkim pamiętaj, aby przy zawieraniu nowej znajomości przez internet zawsze zachować dystans. Obserwuj profil przez jakiś czas i zastanów się, czy nie ma w nim nic niepokojącego. Twoją czujność powinien wzbudzić przesadnie atrakcyjny profil, zbyt szybkie deklaracje, niespójne informacje na temat rozmówcy, słaba znajomość języka, unikanie rozmów wideo. Zachowaj szczególną ostrożność, jeśli osoba, którą znasz z internetu, prosi Cię o intymne zdjęcia, nagrania lub przelanie pieniędzy na jakiś cel.

Dogłębnej analizie możesz poddać zdjęcia, ponieważ fotografie to jedno z podstawowych narzędzi, jakich catfisher używa do stworzenia fałszywego profilu. Obejrzyj je dokładnie z pomocą programu graficznego, a także sprawdź ich autentyczność korzystając z wyszukiwarki grafiki Google. W ten sposób dowiesz się, czy zdjęcie nie było modyfikowane oraz czy nie jest kradzione.

Możesz również upewnić się, czy adres IP rozmówcy pochodzi z kraju, który deklaruje. Aby to zrobić, wyślij mu e-maila i czekaj na odpowiedź. Gdy ją otrzymasz, zapisz na dysku i otwórz w notatniku. Z nagłówków odczytaj adres IP i sprawdź jego geolokalizację.

Czy catfishing jest legalny w Polsce?

Podszywanie się pod kogoś w internecie to przestępstwo, jednak tylko wtedy, gdy ma na celu wyrządzenie komuś szkody – niezależnie od tego, czy ostatecznie dana osoba ucierpiała, czy nie. Większość przypadków catfishingu może więc być traktowana jak przestępstwo.

Kradzież tożsamości w Polsce jest przestępstwem –  zgodnie z dodanym w 2011 r. art. 190a par. 2 kodeksu karnego za podszywanie się pod inną osobę poprzez wykorzystanie jej wizerunku lub innych danych osobowych grozi do trzech lat więzienia. Jak już wcześniej wspomniano, sprawca musi jednak działać w celu wyrządzenia szkody.

Zgodnie z powyższym, kobieta, która podszyła się pod inną osobę w celu sprawdzenia wierności mężczyzny, nie popełniła przestępstwa. Gdyby jednak próbowała wyłudzić od niego pieniądze lub szantażować go za pomocą uzyskanych podczas fałszywej znajomości zdjęć, może czekać ją za to kara.

Aby doprowadzić do ukarania catfishera, należy pamiętać, że konieczne jest zgromadzenie wszelkich możliwych dowodów – screenów rozmów, potwierdzeń przelewów itp. Jeśli dana osoba uporczywie zmusza Cię do kontaktu i wciąż do Ciebie pisze, mimo że tego nie chcesz, możesz również podjąć kroki prawne i skorzystać z art. 190a kk o uporczywym nękaniu.

Ostrożność w internecie jest konieczna – również podczas korzystania z portali internetowych. Aby zachować swoją prywatność, sięgnij również po odpowiednie środki ochrony w postaci dobrych programów antywirusowych, np. Bitdefender, AVG, Norton, Panda, ESET lub McAfee.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?