niedziela, 14 kwietnia, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaBezpieczeństwoCzy komputer może się sam wyłączyć?

Czy komputer może się sam wyłączyć?

Twój komputer wyłącza się samoistnie? Jednorazowy problem z urządzeniem to jeszcze nie powód do niepokoju, jednak gdy sytuacja powtarza się często, nie jesteś w stanie spokojnie pracować, niejednokrotnie też tracisz część danych. Mimo to, nie wpadaj w panikę – najważniejsze, abyś znalazł przyczynę takich zachowań Twojego sprzętu. Przyjrzyj się naszej liście i zastanów się, która z przyczyn może go dotyczyć.

Dlaczego komputer sam się wyłącza?

Przyczyn niespodziewanego wyłączania się komputera jest wiele, najczęściej jednak sprowadzają się one do poniższej listy.

  • Wirusy

Kiedy wirus, robak lub inne złośliwe oprogramowanie atakuje Twój komputer, spodziewaj się całej listy nieprzyjemnych konsekwencji. Jedną z nich może być właśnie samoistne wyłączanie komputera. Hakerzy są w stanie tak zaprojektować wirusy, aby wyłączały urządzenie nawet w bardzo określonych okolicznościach, np. podczas uruchamiania jakiegoś programu czy o konkretnej godzinie.

  • Problem z oprogramowaniem

Chcesz sprawdzić, czy komputer wyłącza się przez oprogramowanie? Wystarczy, że uruchomisz urządzenie w trybie awaryjnym. Jeśli w tym trybie problem nie pojawia się, znalazłeś winowajcę.

  • Przegrzewanie

To jedna z najczęściej spotykanych przyczyn wyłączania się komputera. Kiedy temperatura wewnątrz sprzętu przekracza normę, urządzenie samoistnie odcina zasilanie, aby nie spalić podzespołów. Dlaczego komputer się przegrzewa?

Pierwsza przyczyna to niedostateczna wentylacja. Taki problem pojawia się, gdy wnętrze Twojego sprzętu, a zwłaszcza wentylator i radiator, pokryje się zanieczyszczeniami – kurzem, włosami, sierścią zwierząt itp. W takim wypadku, wentylator nie nadąża z odprowadzaniem ciepła i komputer wyłącza się. Nie bagatelizuj tego problemu – kurz w dużych ilościach doskonale przewodzi prąd, może więc doprowadzić do zwarcia i awarii urządzenia.

Kiedy komputer ma problem z wentylacją, koniecznie sprawdź również sam wentylator. Mógł się zablokować (np. spinaczem biurowym), zaciąć lub odłączyć. Często niewielka ingerencja sprawi, że jego praca wróci do normy.

Jeśli podzespoły nie są zakurzone, wentylator działa, a komputer nadal się przegrzewa, przyczyna tkwi zwykle w nieprawidłowej pracy procesora, pamięci RAM lub karty graficznej. W niektórych wypadkach (np. pamięci RAM) oznacza to konieczność wymiany części na nową, niekiedy jednak wystarczy dokładne sprawdzenie ich stanu. Wystarczy, że pasta termoprzewodząca między procesorem a radiatorem wyschnie, a procesor będzie się przegrzewał nawet pod niewielkim obciążeniem. Po wymianie pasty problem znika.

  • Niewłaściwy zasilacz lub jego awaria

Podzespoły komputera wymagają określonych wartości napięcia podczas pracy. Jeśli korzystasz z zasilacza o zbyt małej mocy, komputer będzie wyłączał się, gdy dojdzie do większego obciążenia, np. podczas grania w gry lub w wypadku pracy z wieloma programami równocześnie.

  • Uszkodzone podzespoły

Samoistne wyłączanie z powodu awarii podzespołów pojawia się stosunkowo rzadko. Taka sytuacja kończy się zazwyczaj całkowitym brakiem reakcji sprzętu na jakiekolwiek działania i niemożliwością uruchomienia go. Aby poradzić sobie z tym problemem, konieczna będzie wymiana uszkodzonych części.

Jak poradzić sobie z samoistnym włączeniem komputera?

Czasem trudno jednoznacznie wskazać przyczynę wyłączania się komputera. Wizyta u specjalisty wiąże się jednak ze sporym wydatkiem i długim czasem realizacji. Zanim oddasz urządzenie do serwisu, wypróbuj poniższe metody. Bardzo prawdopodobne, że poradzisz sobie z problemem bez kosztownej wizyty u specjalisty.

  • Skorzystaj z programu antywirusowego

Posiadając dobry antywirus, nie musisz bać się wyłączania komputera z powodu działania złośliwego oprogramowania. Kiedy Twoją maszynę chroni program pracujący w czasie rzeczywistym, masz pewność, że żadne zagrożenie nie zostanie przeoczone.

Wybierając program antywirusowy, zwróć również uwagę, aby zbytnio nie obciążał Twojego urządzenia. Kiepski antywirus spowolni pracę komputera, a w skrajnych wypadkach doprowadzi do jego wyłączania. Skorzystaj z propozycji liderów branży, jak Kaspersky, Bitdefender, Norton, Panda oraz Eset.

Korzystając z profesjonalnych programów, nie tylko nie doświadczysz dodatkowego obciążenia, a nawet zauważysz zwiększenie wydajności dzięki funkcji optymalizacji komputera. Antywirus porządkuje zawartość dysku i rejestr Windows, zarządza zainstalowanym oprogramowaniem, a także zmienia wiele ustawień systemowych, dzięki czemu komputer działa szybciej i sprawniej.

  • Oczyść komputer z kurzu

Aby poradzić sobie z zanieczyszczeniami, sięgnij po pojemnik ze sprężonym powietrzem. Odłącz komputer od zasilania, otwórz obudowę i wynieś go do dobrze wentylowanej przestrzeni, np. na balkon. Następnie, usuń zalegający kurz za pomocą sprężonego powietrza. Uważaj, aby nie zbliżać zbytnio końcówki dyszy do podzespołów – to może je uszkodzić! Zachowaj przynajmniej kilka centymetrów odległości.

W przypadku laptopa, sprężone powietrze również Ci się przyda. Kiedy wentylator pracuje głośniej niż zazwyczaj, sprawdź odpływ i przepływ powietrza i w razie konieczności przeczyść te kanały.

Niektórzy producenci laptopów, np. Lenovo, oferują bardzo ciekawą opcję przeczyszczania wentylatora z kurzu. Kiedy uruchomisz specjalna aplikację, wiatraczek rozkręca się do wysokich obrotów na około 3 minuty, dzięki czemu duża część zanieczyszczeń zostaje wydmuchana na zewnątrz.

Uważaj na sugestie, by do oczyszczania komputera z kurzu użyć zwykłego odkurzacza. Plastikowe szczotki w odkurzaczach błyskawicznie się elektryzują i mogą spowodować uszkodzenia od mikroprzepięć.

  • Zainwestuj w wentylatory

Kiedy oczyszczanie z kurzu nie przyniosło oczekiwanych rezultatów i Twój komputer nadal się przegrzewa, konieczna okazuje się wymiana samego chłodzenia. Słaby bądź wysłużony wentylator zwykle nie spełnia swojego zadania. W pierwszej kolejności wymień wentylatory w obudowie. Jeśli to również nie przyniesie efektu, konieczne może okazać się wymienienie wentylatora procesora lub karty graficznej.

  • Ponownie zainstaluj system

Usunięcie lub zaprzestanie działania niektórych składników systemu powoduje w niektórych przypadkach zawieszanie komputera i jego samoistne wyłączanie. Jeśli ten przypadek dotyczy Twojego komputera, zainstaluj system operacyjny jeszcze raz. Problem powinien zniknąć.

  • Wymień zasilacz

Jeśli wszystkie powyższe opcje zawiodą i Twój komputer nadal się wyłącza, spróbuj wymienić zasilacz na nowy. Uszkodzony lub zbyt słaby zasilacz to częsta przyczyna wyłączania się komputera podczas większego obciążenia.

Zwróć uwagę, aby jego moc była dostosowana do Twojego sprzętu, aby zaspokajała bieżące zapotrzebowanie komputera na energię.

Kiedy udać się do specjalisty?

Sprawdziłeś wszystkie powyższe elementy, a komputer nadal sam się wyłącza? Koniecznie oddaj sprzęt do serwisu. Gdy przyczyna leży głębiej, Twój sprzęt potrzebuje diagnozy dobrego specjalisty.

Do serwisu wybierz się także, jeśli wykonywanie serwisowych czynności jest dla Ciebie problematyczne lub gdy nie masz na to czasu. Kiedy nie znasz się na sprzęcie na tyle, by samodzielnie rozkręcać komputer, czyścić elementy i wymieniać części, które mogły ulec uszkodzeniu, dla własnego spokoju udaj się do profesjonalisty. W przypadku wymiany chłodzenia czy karty graficznej potrzeba pewnych umiejętności, bez których łatwo o pomyłki czy nieostrożność, która może skutkować uszkodzeniem danego podzespołu.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?