niedziela, 16 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaMobileCzy konieczne jest instalowanie programu antywirusowego na smartfonie z Androidem?

Czy konieczne jest instalowanie programu antywirusowego na smartfonie z Androidem?

O bezpieczeństwie w sieci oraz konieczności zachowywania go i dbania o nie na każdym kroku mówi się dzisiaj bardzo dużo. Szczególnie w chwilach, kiedy nie brakuje wirusów atakujących za pomocą pobieranych aplikacji czy otwieranych na kontach pocztowych załączników dołączanych do wiadomości mailowych. Czy jednak konieczne jest instalowanie programu antywirusowego, który może spowalniać pracę naszego telefonu i czy okaże się wystarczającym zabezpieczeniem?

Przypadków wycieków danych jest coraz więcej

Coraz częściej popadamy w zdezorientowanie, jeśli chodzi o dodatkowe sposoby zabezpieczania naszych systemów. Niedawno ujawniono, że dane użytkowników, takie jak lokalizacja, numery telefonów oraz adresy poczty e-mail, którzy ściągnęli na swój smatfon aplikację Al.type, personalizującą klawiaturę. W efekcie do sieci w ręce hackerów trafiły dane ponad 31 milionów użytkowników, gdyż baza znajdowała się na niezabezpieczonym serwerze. To pokazuje, jak wielkie mogą być szkody z korzystania z poszczególnych aplikacji. Z drugiej strony – co tak naprawdę wynika z wycieków tego typu informacji? Wiadomo przecież, że im częściej i im więcej użytkowników będzie korzystało z tego i tak popularnego już systemu, jakim jest Android, tym więcej zagrożeń i wirusów będzie na nas polowało. Na nas, a w zasadzie na nasze dane, które później mogą zostać odpowiednio wykorzystane.

Jak instalowane są wirusy w aplikacjach?

Wszystkie złośliwe oprogramowania oraz wirusy są instalowane „od tyłu”, to znaczy takich, których z pewnych względów nie można znaleźć w oficjalnej wersji sklepu Google Play. System Android obecnie w ogóle nie zezwala na zainstalowanie czegokolwiek co nie pochodzi z oryginalnego, a więc również bezpiecznego źródła. Jak wiadomo, nie zawsze i nie wszystko jest instalowane za sprawą sklepu Play, dlatego jeśli jesteś amatorem korzystania z poza oryginalnych źródeł, program antywirusowy może być bardzo rozsądnym rozwiązaniem.  Zawsze również konieczne jest zachowanie zdrowego rozsądku, a więc nieinstalowanie podejrzanych plików, nie klikanie w załączniki od nadawców, których nie znasz czy w podejrzanie wyglądające linki na Facebooku czy Wat’s Up’ie. Absolutną podstawa korzystania dzisiaj ze ściąganych aplikacji jest robienie kopii zapasowych systemu, które mogą być niezbędne w chwili, kiedy telefon zaczyna się podejrzanie zachowywać.  Wśród doraźnych działań znajduje się zdalne blokowanie, a nawet czyszczenie telefonu. Antywirus jest więc w stanie pomóc w wielu innych, trudnych sytuacjach.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?