niedziela, 21 kwietnia, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaNEWSZagrożeniaCzy Steam jest bezpieczny?

Czy Steam jest bezpieczny?

O tym czym jest Steam pisaliśmy jakiś czas temu w bardzo obszernym artykule: Jak nie paść ofiarą włamania na konto Steam? I już sama jego nazwa sugeruje, że posiadanie tam konta oznacza potencjalne zagrożenie na cyberataki. Jednak czy to oznacza, że Steam jest niebezpieczny? 

Światem Steam potrząsnęła potężna luka

W 2019 roku prawie 100 milionów użytkowników platformy Steam przekonało się, że nie jest do końca bezpieczna. Odnaleziono wtedy lukę 0-day. Ale kulisy jej odkrycia są jeszcze dziwniejsze. Prawdopodobnie lukę w zabezpieczeniach odkrył Vasily Kravets, jednak firma Valve (właściciel Steama) sprawę zbagatelizowała. To spowodowało, że swoje odkrycie Kravets upublicznił na platformie Twitter (obecnie X). Hakerzy mieli na talerzu podaną furtkę do komputerów milionów użytkowników. 

W skrócie – Steam Client Service nadawał wyższe uprawnienia kluczom w rejestrze Windowsa, dzięki czemu można było (np. za pomocą złośliwego oprogramowania) założyć odnośniki do szkodliwych kluczy rejestru. To oznaczało, że powiązane z kluczami programy mogły zachowywać się identycznie jak użytkownicy – czyli zyskiwały dostęp do wszystkiego. 

Całe szczęście opinia publiczna podparła nieco do muru właścicieli Steama, którzy zdecydowali się w końcu wprowadzić poprawkę – dodatkową weryfikację, dzięki której odnośniki do kluczy nie uzyskają już nowych uprawnień.

Czy Steam nadal jest niebezpieczny?

I tak i nie. Po incydencie z 2019 roku twórcy Steam nieco podciągnęli poziom bezpieczeństwa platformy.  I o ile standardowe dla branży wielkich witryn internetowych zabezpieczenia są obecne także w Steamie, o tyle nadal najsłabszym ogniwem może być sam użytkownik. To już po Twojej stronie leży prawidłowe zabezpieczenie własnego konta. W tym celu powinieneś między innymi:

  • używać silnego i unikalnego hasła,
  • zmieniać hasło przynajmniej raz na 3 miesiące,
  • korzystać z dodatkowego uwierzytelnienia za pośrednictwem kodu SMS lub kodu z wiadomości e-mail (Steam Guard).

Jak zmienić hasło w Steam?

Najłatwiejszym sposobem jest zmiana hasła przed kolejnym logowaniem do platformy. Wystarczy, że klikniesz w link “Pomocy, nie mogę się zalogować.” Zostaniesz przekierowany do Pomocy technicznej Steam. Tam masz do wyboru jedną z 4 opcji:

  • Nie pamiętam nazwy lub hasła do mojego konta Steam.
  • Moje konto Steam zostało skradzione i potrzebuję pomocy w odzyskaniu go.
  • Nie otrzymuję kodu Steam Guard.
  • Mój mobilny token uwierzytelniający Steam Guard został usunięty lub zgubiony.

Wybierz opcję nr 1. Zostaniesz poproszony o wprowadzenie swojego adresu e-mail lub numeru telefonu i oczywiście zaznaczenie checkboxa potwierdzającego, że nie jesteś robotem. 

Jeśli okaże się, że Twoje konto nie jest powiązane z podanym przez Ciebie numerem lub mailem, otrzymasz możliwość wpisania nazwy swojego konta. 

Gdy uda Ci się uzyskać kod weryfikacyjny, wprowadź go na stronie pomocy technicznej i naciśnij przycisk “kontynuuj”. Następnie wybierz opcję “Zmień moje hasło”, wpisz je dwa razy i naciśnij “Zmień hasło”. Od tej chwili możesz używać nowego hasłą przy każdym kolejnym logowaniu. 

Loguj się ostrożnie

Pamiętaj, aby przy tworzeniu nowego hasła użyć minimum 14 różnych znaków (im ta kombinacja będzie bardziej skomplikowana, tym bezpieczniejsze będzie Twoje konto). I dbaj o to, aby nie dzielić się z nikim Twoimi loginami. Do Steama loguj się też jedynie z jego oficjalnej strony – nie podawaj swoich danych w miejscach, co do których pochodzenia nie masz pewności. 

I jeszcze raz przypominamy o korzystaniu z uwierzytelniania dwuskładnikowego – wystarczy, że włączysz Steam Guard. Co ciekawe, dzięki niemu możesz logować się z użyciem tokena uwierzytelniającego. Wystarczy, że pobierzesz na swój telefon aplikację Steam Guard Mobile Authenticator (jest dostępna w Google Play lub AppStore). Następnie zaloguj się do aplikacji, kliknij w ikonę menu i wybierz Steam Guard -> Add Authenticator. Dostaniesz szczegółowe instrukcje postępowania, które pozwolą Ci na bezpieczne zalogowanie do Steama.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?