wtorek, 21 maja, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaBezpieczeństwoCzym jest adware i czy możesz się przed nim chronić?

Czym jest adware i czy możesz się przed nim chronić?

Wyskakujące okienka, reklamy najeżdżające z góry, z boku i z dołu ekranu, przeszkadzające, utrudniające dotarcie do właściwego tekstu, a nawet przekierowujące na niechciane strony – znasz to? Nawet jeśli wiele razy będziesz próbował zamknąć je wszystkie, one i tak powrócą, niczym rój komarów podczas wieczornego spaceru. Niejednokrotnie zrezygnujesz z dotarcia do interesującej Cię treści i zamkniesz przeglądarkę. Nie ma się co dziwić – właśnie zostałeś zaatakowany przez adware.

Co to jest adware?

Krótka historia adware

Kto zyskuje na adware?

Czy adware jest legalne?

Jak adware atakuje komputer?

Kto jest najbardziej narażony na ataki adware?

Czy można uchronić się przed oprogramowaniem typu adware?

Adware na komputerach Mac

Adware na urządzeniach mobilnych

Jak rozpoznać adware na swoim urządzeniu?

Jak usunąć adware z komputera?

Jak wybrać program do usunięcia adware?

Co to jest adware?

Adware (skrót został utworzony od ad-supported software) to forma złośliwego oprogramowania (spyware), które służy do wyświetlania reklam na Twoim ekranie, zwykle w oknie przeglądarki internetowej, ale także w programach i aplikacjach. Bombarduje Cię niekończącymi się wyskakującymi okienkami, co może być naprawdę irytujące, kiedy chcesz swobodnie surfować po internecie.

Utrudnianie przeglądania internetu to nie jedyny problem, który powinien zmobilizować Cię do ochrony przed adware. Programy tego typu są potencjalnie niebezpieczne dla Twojego urządzenia. Niektóre z nich monitują Twoje zachowania w internecie, aby dopasować wyskakujące reklamy pod Twoje preferencje.

Adware może również wprowadzać zmiany na stronie startowej, otwierać nowe karty, dodawać niechciane wyniki wyszukiwania, instalować niechciane paski narzędzi lub wtyczki, a także otwierać strony o treści niestosownej – wulgarnej lub erotycznej, co może się okazać niezręczne – zwłaszcza podczas korzystania z internetu w pracy lub w szkole.

Jeśli adware zaatakuje Twoje urządzenie, musisz się liczyć z możliwością kradzieży informacji to Tobie. Choć z założenia adware to oprogramowanie wyświetlające reklamy, w praktyce zdarza się, że próbuje ono przechwytywać różne informacje o Tobie. Mogą to być  miejsca, w których przebywasz, strony, które przeglądasz, ale też istotniejsze dane logowania, informacje o Twoim koncie bankowym czy dane medyczne, które adware przejmuje w celu sprzedaży osobom trzecim.

Krótka historia adware

 • 1995 – powstają pierwsze programy do wyświetlania reklam. Eksperci branżowi uznają je za część oprogramowania szpiegującego (spyware).
 • 1997 – wzrasta poziom legalności adware – zaczyna być oddzielane od oprogramowania szpiegującego i określane jako “potencjalnie niepożądane programy”. Adware jest tworzone przez legalne firmy i rozpowszechniane z różnorodnym oprogramowaniem bez większej kontroli.
 • 2002 – duński programista Henrik Aasted Sorensen tworzy pierwszą wersję Adblocka – wtyczki blokującej reklamy –  jako projekt poboczny dla przeglądarki Firefox.
 • 2005-2008 – szczytowy rozwój oprogramowania adware. Dostawcy oprogramowania, którzy wcześniej współpracowali z twórcami adware, zrywają te powiązania i wypierają się odpowiedzialności za ich działania ze względu na nakładanie ogromnych kar finansowych przez władze wielu krajów za takie działania.
 • 2009 – amerykański programista Michael Gundlach stworzył AdBlock Plus – rozszerzenie umożliwiające blokowanie reklam dla przeglądarki Chrome.
 • 2012 – wydano pierwszą stabilną wersję AdBlock Plus dla systemu Android. Zaczynają się pojawiać pierwsze programy typu adware na komputerach Mac.
 • 2018-2020 – programy typu adware zaczynają przechodzić swoisty renesans – stanowią niemal 40% wykrywanego niepożądanego oprogramowania. Ma na to wpływ rozpowszechnienie się urządzeń mobilnych – powstaje coraz więcej mobilnych wersji adware. Twórcy adware zaczynają stosować nowe, bardziej agresywne techniki – łączą adware z trojanami lub wyposażają je w funkcje rootkit (programy zapewniające hakerom funkcje administratorskie do Twojego komputera), w związku z czym trudniej je usunąć.

Kto zyskuje na adware?

Oprogramowanie adware pojawia się na Twoim komputerze przede wszystkim ze względu na… pieniądze. Dzięki automatycznemu wyświetlaniu się reklam w oknie przeglądarki twórcy adware mogą liczyć na spore zyski.

“Jeśli produkt jest za darmo, to produktem jesteś Ty” – powiedział kilka lat temu w jednym z wywiadów twórca Facebooka, Mark Zuckerberg. Trudno się z nim nie zgodzić w kontekście adware, które dostaje się na Twój komputer jako niechciany “dodatek” do darmowego oprogramowania. Dzieje się to bez Twojej wiedzy i zezwolenia. Autor aplikacji podpisuje umowę z twórcą oprogramowania adware po to, by czerpać zyski z reklam i w ten sposób móc udostępniać oprogramowanie rzekomo “za darmo”. Co ciekawe, nawet płatne oprogramowania mogą służyć do osiągania przychodów z wyświetlanych reklam, zwłaszcza jeśli są pobierane z niepewnego źródła.

Co więcej, jeśli adware wykorzystuje również przechwytywanie danych o Tobie, twórca tego oprogramowania może czerpać zyski z ich sprzedaży. J. Aycock na łamach swojego artykułu Spyware and Adware dla Springer Science & Business Media podsumował przyczynę istnienia oprogramowania adware w trafny sposób: “Programy szpiegujące istnieją, ponieważ informacje są wartościowe”. Hakerzy zwykle obierają za cel takie dane, jak adresy IP, adresy odwiedzanych stron, wyszukiwane hasła, geolokalizacje, a także inne dane przeglądania. Zdarza się także, że aplikacje typu adware zbierają poufne informacje, które mogą zostać wykorzystane do generowania przychodów przez cyberprzestępców.

Adware stanowi dla producentów atrakcyjniejszą formę reklamy, niż  telewizja, gazety, radio czy bilbordy. Dzieje się tak ze względu na tzw. “segmentację rynku”, czyli dobór spośród konsumentów osób posiadających wybrane cechy. Jak to się dzieje? Przeglądasz ofertę sklepów internetowych, szukasz informacji o interesujących Cię produktach. Następnie pojawiające się banery reklamowe lub inne obiekty wyświetlają produkty z przeglądanych przez Ciebie sklepów i kategorii, skutecznie namawiając Cię do zakupu. Taka forma reklamy jest bardzo korzystna dla producentów, ponieważ reklamy są dostosowane dokładnie do Twoich upodobań i potrzeb.

Czy adware jest legalne?

Eksperci w dziedzinie bezpieczeństwa generalnie postrzegają adware jako PUP (Potentially Unwanted Programs – potencjalnie niepożądane programy). Większość adware, choć jest denerwująca, nie jest niebezpieczna. Wykorzystuje się je również w legalnym oprogramowaniu – w takich sytuacjach reklamy są zazwyczaj zintegrowane z aplikacją i wyświetlane w momentach ściśle określonych przez programistę. Reklamy umożliwiają udostępnianie programu w wersji darmowej. Mamy wtedy zazwyczaj opcję wykupienia pełnej wersji, w której reklamy są wyłączone.

Niestety, nie zawsze autorzy programów grają “czysto”. Często oprogramowanie adware zostaje zainstalowane na komputerze bez Twojej wiedzy i zgody, nie tylko podczas instalacji darmowych programów, ale również podczas odwiedzania stron internetowych zainfekowanych adware. Gdy tylko złośliwe oprogramowanie znajdzie się w systemie, zacznie nie tylko wyświetlać niechciane reklamy, ale też zbierać informacje na Twój temat.

Jak bardzo niebezpieczne może okazać się oprogramowanie adware, przekonali się użytkownicy komputerów marki Lenovo. W 2015 roku okazało się, że laptopy tej firmy mają fabrycznie zainstalowane adware stworzone przez Superfish, o nazwie Visual Discovery, zaprojektowane do przechwytywania szyfrowanych połączeń. To oprogramowanie posłużyło do obejścia zabezpieczeń online (poprzez przechwytywanie połączeń SSL/TLS, czyli sesji przeglądarki z odnośnikami “https”), co pozwoliło na pobranie przez hakerów danych takich jak np. loginy bankowe. Dzięki adware, hakerzy mieli również możliwość przechwytywania prywatnej i zabezpieczonej komunikacji. Umieszczenie szpiegowskiego oprogramowania na komputerach kosztowało firmę Lenovo ponad 7,3 mln dolarów odszkodowania.

Jak adware atakuje komputer?

Niezależnie od tego czy używasz przeglądarki Firefox, Chrome czy też innej – adware może zaatakować każdą z nich. Oprogramowanie reklamowe dostaje się zazwyczaj do Twojego komputera za pomocą jednej z dwóch dróg:

Pobranie “darmowego” programu

Poszukujesz jakiegoś przydatnego narzędzia, a przeglądarka wyszukuje co najmniej kilka darmowych jego wersji, najczęściej typu freeware lub shareware. Zachęcony brakiem kosztów, pobierasz program, a wraz z nim dodane zostaje oprogramowanie typu adware – najczęściej bez Twojej wiedzy i zgody. Następnie adware zaczyna działać na Twoim sprzęcie. Jak widzisz, “darmowe” ma jednak swoją cenę – producent udostępnia program za darmo, ale czerpie zyski z wyświetlania reklam i innych niepożądanych opcji oprogramowania adware.

Odwiedzanie zainfekowanych stron

Odwiedzasz stronę internetową – może to być zarówno znana Ci strona, jak i odwiedzana po raz pierwszy. Strona okazuje się być zainfekowana programem reklamowym, który wykorzystuje luki Twojej przeglądarki internetowej i… szybko instaluje się w systemie. Ten rodzaj oprogramowania może być łączony ze szkodliwymi kodami, takimi jak np. moduły szpiegujące, które dostarczają hakerom różnorodnych informacji o Tobie – takich jak adres IP, system operacyjny i przeglądarka internetowa, których używasz, a także strony, które odwiedzasz. Adware w krótkim czasie zaczyna przekierowywać Cię do niechcianych stron i wyświetla coraz więcej reklam w oknie przeglądarki.

Rodzaje programów adware

Oprogramowanie typu adware jest najczęściej dzielone na dwie kategorie:

 • Potencjalnie niepożądane programy (PUP)

Są to programy, które generują wyświetlanie reklam, jednak nie są niebezpieczne dla użytkownika, nie zbierają o nim danych, nie ingerują w ustawienia przeglądarki, nie inicjują instalowania dodatkowych aplikacji etc. Ten typ adware jest również wykorzystywany w oprogramowaniu na licencji adware (darmowe programy, których producent otrzymuje wynagrodzenie za wyświetlanie reklam podczas korzystania z programu).

 • Nielegalne oprogramowanie adware

To programy, które dostają się do komputera bez Twojej wiedzy i zgody. Mogą być bardzo niebezpieczne. Oprócz wyświetlania reklam zbierają informacje o Tobie, jak IP komputera, lokalizację, używane przeglądarki, a nawet bardziej poufne dane, jak loginy czy hasła. Nielegalne adware może zmieniać stronę startową Twojego komputera, instalować niechciane programy, dodatki czy wtyczki, zmieniać ustawienia przeglądarki.

Kto jest najbardziej narażony na atak adware?

Twórcy oprogramowania adware mają na celowniku głównie osoby prywatne, a nie firmy. Ofiarami są zazwyczaj indywidualni użytkownicy różnorodnych technologii – komputerów z systemem Windows lub Mac, urządzeń mobilnych z systemem Android. Adware może zainfekować każdą możliwą przeglądarkę.

Adware atakuje przede wszystkim osoby nieostrożne. Instalowanie darmowych programów z przypadkowych stron, odwiedzanie niebezpiecznych witryn, korzystanie z ofert zbyt atrakcyjnych, by były prawdziwe, jak darmowe gry czy korzystne zakupy za darmo to najprostsze drogi, by otworzyć furtkę do Twojego sprzętu dla oprogramowania typu adware.

Druga grupa łatwo ulegająca atakom adware to osoby nieświadome, zazwyczaj dzieci lub osoby starsze. Adware często instaluje się po kliknięciu linku zawierającego kuszącą obietnicę o wygranej drogiego sprzętu lub dużej sumy pieniędzy. Inny przekręt to wyświetlane w formie linku informacje, np. o braku kodeków lub rzekomych wirusach, które zaatakowały komputer. Kliknięcie w nie również kończy się zainstalowaniem oprogramowania adware.

Czy można uchronić się przed oprogramowaniem typu adware?

Choć twórcy adware szukają wciąż nowych dróg, aby dostać się do Twojego komputera, warto stosować się do kilku zasad bezpiecznego korzystania z internetu, aby zminimalizować ryzyko zainfekowania sprzętu. Aby uchronić się przed adware, uważaj na:

 • Darmowe oprogramowanie

Program za darmo – brzmi kusząco, jednak zastanów się dwa razy przed jego pobraniem. Zawsze zwracaj uwagę na pochodzenie programów. Ściągaj tylko programy z zaufanych stron. Czasem nawet znane programy ściągnięte z niepewnego źródła mogą zawierać niechciane oprogramowanie adware.

 • Akceptacje regulaminu podczas instalacji

Zanim zaakceptujesz jakikolwiek regulamin, przeczytaj go uważnie i wycofaj się z instalacji, jeśli cokolwiek przypomina Ci zgodę na instalację adware. Patrz dokładnie, na co się zgadzasz. Twórcy oprogramowania są bardzo sprytni – często informacja np. o instalacji toolbara (paska reklamowego) pojawia się odpowiednio ukryta w kolejnej części instalatora.

Jeśli podczas instalacji masz możliwość wyboru instalacji standardowej (określanej jako standard, typical, default) lub zaawansowanej (advanced, custom), wybieraj tę drugą, bowiem często dopiero w rozszerzonym menu pojawiają się informacje o niepożądanych elementach, które instalują się wraz z programem. Dzięki ich od kliknięciu lub niewyrażeniu zgody na wybór możemy uniknąć instalacji adware.

 • Niebezpieczne strony

Unikaj stron z torrentami, nielegalnymi programami, a także stron pornograficznych – to najbardziej znane siedliska adware. Nigdy nie otwieraj też aplikacji z nieznanego źródła, zwłaszcza, jeśli zostały Ci przesłane przez nieznany adres e-mail.

 • Kuszące linki

Uważaj na fałszywe linki wyświetlające się na stronach, które odwiedzasz. Po kliknięciu odpowiedzi mogą przekierowywać do ściągnięcia oprogramowania adware. Bądź czujny, widząc informacje o wygraniu iPhona, samochodu czy przeróżne wersje reklam o cudownych metodach na odchudzanie i wypadanie włosów.

Jeśli chcesz uchronić się przed oprogramowaniem adware, uważaj na wszystkie wyżej wymienione sytuacje surfując po internecie.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo, warto również zastosować dodatkowe środki:

 • Zatroszcz się o instalację sprawdzonego, profesjonalnego programu antywirusowego, posiadającego opcję ochrony przed oprogramowaniem adware;
 • Często przeprowadzaj skanowanie Twojego sprzętu;
 • Zainstaluj program blokujący pojawiające się reklamy typu AdBlock;
 • Bądź na bieżąco z aktualizacjami Twojej przeglądarki, systemu operacyjnego oraz oprogramowania. Ich twórcy dbają o to, aby regularnie wprowadzać poprawki zabezpieczeń;
 • Włącz zaporę ogniową (firewall) podczas korzystania z internetu.

Funkcjonowanie w sieci wolne od adware musi opierać się na Twojej ostrożności, wiedzy oraz zapewnieniu bezpieczeństwa za pomocą dobrego programu antywirusowego, wyposażonego w moduł antiadware.

Adware na komputerach Mac

Jeszcze przed 2012 rokiem posiadacze komputerów Mac nie mieli potrzeby obawiać się oprogramowania adware – hakerzy koncentrowali się na urządzeniach z systemem Windows. Jednak użytkowników sprzętu produkowanego przez firmę Apple stale przybywa, a co za tym idzie – wzrasta zainteresowanie nim wśród cyberprzestępców.

Objawy zainfekowania są zazwyczaj podobne do tych znanych z systemów Windows. Reklamy pojawiają się dosłownie wszędzie – kuponowe, banerowe, ankietowe, pop-up i inne. Znajome strony wyglądają zupełnie inaczej, następują przekierowania na niepożądane witryny, strona startowa zmienia się bez ingerencji użytkownika. Uruchomione zostają skrypty, które instalują niepożądane aplikacje. Zdarza się nawet, że w wyniku działania adware używana dotąd przeglądarka zostaje zastąpiona inną.

Adware dostaje się na komputery Mac zazwyczaj poprzez trojany – złośliwe programy, które imitują coś, co użytkownik chce pobrać, np. odtwarzacz lub wtyczkę. Często adware ukrywa się również w legalnym oprogramowaniu. Użytkownik przekonany, że instaluje użyteczną aplikację, podczas procesu instalacji akceptuje bez zastanowienia każdy etap i zgadza się również na instalację programu adware, o którym wzmianka pojawiła się na którymś z etapów instalacji. Choć z technicznego punktu widzenia wszystko odbywa się legalnie, otrzymujesz adware, choć chciałeś zainstalować coś zupełnie innego.

Komputery Mac są mimo wszystko mniej podatne na programy adware. Przyczynia się do tego wbudowany system XProtect, który skutecznie chroni przed złośliwym oprogramowaniem. W dalszym ciągu również większa ilość adware atakuje systemy Windows.

Adware na urządzeniach mobilnych

Gdy Twój smartfon zaśmiecają kolejne niechciane reklamy, które uniemożliwiają korzystanie z przeglądarki internetowej, na ekranie pojawiają się tajemnicze ikony lub komunikaty, pasek powiadomień jest wciąż zapchany i całe urządzenie działa mniej wydajnie, prawdopodobnie Twój sprzęt zainfekowało oprogramowanie adware.

Niestety, system android nie jest wolny od adware. Wręcz przeciwnie – tysiące dedykowanych mu aplikacji, zwłaszcza instalowanych ze sklepu niezwiązanego z producentem telefonu, zawiera niechciany “prezent” w postaci takiego oprogramowania. Adware może się również dostać do Twojego telefonu poprzez przeglądarkę. Jest to związane ze słabością systemu. Przeglądarka obsługuje przekierowanie za pomocą kodu JavaScript, która często posiada luki i zezwala na pojawianie się wyskakujących okienek, o czym wiedzą twórcy adware i to wykorzystują.

Gdy Twoja przeglądarka została zainfekowana, zacznij od zablokowania wyskakujących okienek i wyłączenia obsługi JavaScript. Możesz też skorzystać z innej przeglądarki lub zainstalować wtyczkę blokującą reklamy. Reklamy może również powstrzymać usunięcie historii przeglądarki i wyczyszczenie pamięci podręcznej.

Adware na urządzeniach mobilnych przeszkadzają w korzystaniu ze sprzętu, nawet jeśli nie są niebezpieczne. Często warto zdecydować się na płatną aplikację wolną od adware, niż przepełnione reklamami darmowe odpowiedniki – wyskakujące co chwilę reklamy w pełnoekranowej wersji mogą naprawdę irytować.

Pamiętaj, że złośliwe programy bywają tworzone również w celu przejęcia danych – wykradania sms-ów, zdjęć, listy połączeń, kontaktów, historię przeglądarek. Mogą korzystać z całej dostępnej aparatury Twojego sprzętu – mikrofonu, klawiatury – również dotykowej, aparatu i nadajnika GPS.

Aby uchronić się przed takimi atakami, korzystaj tylko ze sprawdzonych źródeł pobierania aplikacji. Zwróć uwagę, jakie aplikacje mają dostęp do Twojego aparatu, mikrofonu, maila i innych danych. Regularnie aktualizuj oprogramowanie – pomoże to uniknąć ataków spowodowanych przez luki w systemie.

Jak rozpoznać adware na swoim urządzeniu?

Atak adware na Twoim urządzeniu jest stosunkowo łatwo wykryć. Aby pomóc Ci w rozpoznaniu problemu, stworzyliśmy listę najczęściej obserwowanych skutków działania adware na różnych urządzeniach: komputerach, tabletach i telefonach.

Urządzenie jest prawdopodobnie zainfekowane, jeśli:

 • widzisz reklamy wyskakujące w przeglądarce lub podczas używania aplikacji, w których wcześniej się nie pojawiały;
 • wyskakujące okna pojawiają się na pulpicie komputera, nawet jeśli nie przeglądasz internetu w tym czasie;
 • strona główna w przeglądarce zmieniła się bez Twojej ingerencji;
 • strony internetowe, które znasz i często odwiedzasz, nie wyświetlają się prawidłowo;
 • łącza na stronach internetowych nieoczekiwanie przekierowują Cię na nieznane strony;
 • komputer, tablet lub telefon działa znacznie wolniej, niż dotychczas;
 • w przeglądarce wyskakują dziwne komunikaty, które nie pojawiały się wcześniej;
 • Twój komputer/Mac lub telefon instaluje automatycznie niechciane oprogramowanie;
 • W przeglądarce pojawiły się paski narzędzi, wtyczki lub rozszerzenia, których nie instalowałeś;
 • przeglądarka często się zawiesza;
 • telefon nie działa prawidłowo, np. blokuje się i zawiesza
 • bateria w telefonie lub tablecie jest mniej wydajna (nadmierne zużycie baterii);
 • foldery lub wiadomości same się usuwają, przez co tracisz dane zapisane na Twoim urządzeniu;
 • z Twojego telefonu znikają fundusze z nieznanej przyczyny, co może być efektem wysyłania przez oprogramowanie adware wiadomości SMS na numery z taryfą specjalną lub wpisanie Twojego numeru na niechcianą, płatną subskrypcję.

Jak widzisz, za sprawą programów adware z Twoim urządzeniem mogą dziać się rzeczy, które dezorganizują korzystanie z niego, narażają Cię na utratę danych, a nawet szkody finansowe. Wielu użytkowników, których sprzęt został zainfekowany adware, zrzuca jednak dziwne zachowanie systemu na wadę urządzenia, jego zużycie lub działanie innego typu wirusów. Warto być czujnym, bo usunięcie adware powinno przywrócić sprzęt do prawidłowego funkcjonowania.

Jak usunąć adware z komputera?

Ten przebiegły wariant złośliwego oprogramowania może być trudny do usunięcia. W większości przypadków programy adware nie są powiązane z aplikacjami, z którymi zostały pobrane, dlatego pozostają na komputerze użytkownika nawet po usunięciu narzędzia, za pomocą którego wkradły się do systemu operacyjnego.

Najlepszym sposobem na uniknięcie adware jest zapobieganie – stosowanie bezpiecznych praktyk korzystania z internetu, jak aktualizowanie systemu i przeglądarki, unikanie niebezpiecznych stron, instalowanie tylko sprawdzonego oprogramowania.

W ograniczeniu liczby wyświetlanych reklam pomaga również wtyczka AdBlock. Pozwala na wyeliminowanie reklam i blokowanie ich w oknach przeglądarki. To rozszerzenie jest obecnie dostępne dla wielu przeglądarek: Mozilla Firefox, Google Chrome, Safari (na komputery Mac), Microsoft Edge (następca Internet Explorer), a także dla systemu Android i poczty elektronicznej Mozilla Thunderbird.

Wtyczka AdBlock jest coraz bardziej popularna. Zaprojektowano ją tak, aby blokowała wszelkie niepożądane treści. Wtyczka jest wyposażona w tzw. białe listy, zawierające zestawienie bezpiecznych, akceptowalnych reklam. Aby reklama została przepuszczona przez filtr, musi być statyczna, nie powinna przesłaniać treści strony, rozdzielać treści artykułu, zmuszać użytkownika do dodatkowych interakcji, ak zamykanie czy przewijanie strony w dół. Dzięki AdBlock masz szansę na pozbycie się agresywnych reklam.

Jeśli Twój komputer został zainfekowany, możesz spróbować samodzielnie usunąć złośliwe programy typu adware. Aby to zrobić, przejrzyj listę zainstalowanego oprogramowania oraz wykaz procesów działających w tle w Menedżerze Zadań. Jeśli nazwy jakiś aplikacji wzbudzają w Tobie podejrzenie, możesz je sprawdzić w internecie. Kiedy rozpoznasz w danym programie adware, w pierwszej kolejności zamknij jego proces w Menedżerze zadań. Następnie, spróbuj ręcznej dezinstalacji. W przypadku większości programów adware ta operacja jest skuteczna.

Najbardziej powszechną formą zagnieżdżania się adware na Twoim komputerze są rozszerzenia (w Google Chrome) oraz dodatki (w Mozilla Firefox). Na szczęście, większość tego typu programów udaje się usunąć z poziomu przeglądarki. Najczęściej spotkasz takie nazwy, jak  AdSense, V9.com (zmieniające stronę startową), a także Delta-Search.

Aby pozbyć się adware, możesz spróbować użyć również aplikacji usuwających takie oprogramowanie. Na ogół są skuteczne, warto jednak dobrze się zastanowić nad wyborem profesjonalnego narzędzia. Z pomocą przyjdzie też sprawdzony program antywirusowy z modułem antiadware.

Jeżeli na Twoim sprzęcie pojawiło się wiele intruzów w postaci programów adware, może okazać się, że dopiero utworzenie kopii zapasowej danych, a następnie całkowite wyczyszczenie dysków i ponowna instalacja systemu przywróci Twój sprzęt do prawidłowego działania.

Jak wybrać program do usunięcia adware?

W wielu przypadkach spokój od adware zapewnią Ci dopiero odpowiednie programy usuwające. W internecie możesz znaleźć wiele aplikacji eliminujących adware. Niektóre z nich potrafią nawet monitorować stan komputera w czasie rzeczywistym.

Wśród najczęściej wybieranych programów można wymienić Spyware Terminator, Microsoft Windows Defender, PC Tools Spyware Doctor, a także Spy Sweeper. Pamiętaj jednak, żeby mieć się na baczności! Darmowe oprogramowanie może okazać się ukrytym programem adware czy spyware, który zamiast oczyścić – jeszcze bardziej zainfekuje Twój sprzęt.

Niezwykle skuteczną ochronę przed adware zapewniają profesjonalne programy antywirusowe z wbudowanym rozszerzeniem antiadware/antispyware. W 2020 roku przeprowadzono testy, które badały skuteczność programów antywirusowych pod kątem zwalczania złośliwego oprogramowania. Niektóre z nich wykazały nawet 100% skuteczność. Najlepszy wynik osiągnął Norton 360, wysoką notę otrzymał również Bitdefender Total Security. Warto zainwestować w tego typu rozwiązania, które sprawią, że będziesz miał spokojną głowę nie tylko odnośnie adware, ale też wobec innych zagrożeń czyhających na Twój sprzęt.

Utrata danych – zarówno dokumentów, multimediów, jak i danych osobowych to zawsze sytuacja narażająca na straty finansowe i duży stres. Inwestycja w sprawdzone rozwiązania proponowane przez renomowane firmy tworzące programy antywirusowe da Ci pewność, że Twoje dane są w pełni bezpieczne.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?