niedziela, 16 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaAktualnościDlaczego warto zabezpieczyć się na Walentynki? 

Dlaczego warto zabezpieczyć się na Walentynki? 

Zabezpieczanie się jest bardzo ważne – nie tylko w Walentynki. I ważne, aby wiedzieć jak to robić – szczególnie jeśli chodzi o Twój prywatny komputer lub smartfon. Tak, dokładnie o takich zabezpieczeniach należy pamiętać w pierwszej kolejności.

Co może Ci grozić w walentynki? 

Święto Zakochanych przypada 14 lutego – większość z nas wpada wtedy w romantyczny i miłosny nastrój. A skoro większość to i hakerzy znaleźli dla siebie z okazji tego dnia fantastyczną furtkę do naszych komputerów. Można rozróżnić 2 rodzaje walentynkowych kłopotów: spam walentynkowy i wirusy walentynkowe. 

Spam walentynkowy wykorzystuje fakt, że ofiara prawdopodobnie ma znajomych, czy też swoją drugą połowę, która postanowi uświetnić jej dzień walentynek życzeniami i miłymi słowami. „You are the ONE” (Jesteś tym JEDYNYM/tą JEDYNĄ), „Somebody loves you” (Ktoś Cię kocha), „Wanna Kiss You” (Chcę Cię pocałować) i „I give my heart to you” (Moje serce należy do Ciebie) brzmią tak słodko i aż proszą się o kliknięcie i przeczytanie zawartości tak zatytułowanego maila. Może się jednak okazać, że taki mail zawiera w treści link prowadzący bezpośrednio do szkodliwego robaka Waledac – swoją drogą całkiem podobnego do wirusa Storm. Szkodliwy link prowadzi do pięknej serduszkowej strony zachęcającej do pobrania zainfekowanego pliku, udającego kartkę walentynkową. Stąd już prosta droga do otwarcia losowych portów, które dadzą dostęp osobom trzecim do zaatakowanego komputera. Podobnie działają wirusy walentynkowe np. wymieniony już wirus Storm.

Walentynki sprzyjają rozsyłaniu szkodliwych kartek elektronicznych, linków i oszustw typu phishing. Trzeba także uważać na portalach społecznościowych typu Facebook lub służących do organizacji randek online – hakerzy mogą podszywać się pod inne osoby, rozsyłając szkodliwe oprogramowanie, albo prosząc o przelanie pieniędzy np. na bilet lotniczy dla ukochanej osoby. 

Coraz bardziej popularna jest także metoda wysyłania maili z ostrzeżeniem, że gdy ofiara nie dopłaci określonej kwoty poprzez podanie danych ze swojej karty kredytowej, to zamówione kwiaty, czekoladki czy prezent nie zostaną dostarczone do adresata. Aby nie obawiać się o swoje bezpieczeństwo w sieci, w okresie walentynkowym musisz jeszcze bardziej zwiększyć swoją czujność. I zadbać o jak najbardziej aktualną ochronę antywirusową nie tylko na komputerze, ale na wszystkich urządzeniach podłączonych do sieci. Niestety w przypadku Internetu – nawet w Święto Zakochanych – musisz bardziej korzystać z własnej głowy, niż serca. 

8 przykazań walentynkowego bezpieczeństwa

Jako, że cyfra 8 kojarzy się z nieskończonością, a Święto Zakochanych z wieczną miłością, sprawdź zestaw 8 przykazań, których przestrzeganie uchroni Cię przed przykrymi niespodziankami z wirtualnego świata. 

  1. Pilnuj swoich danych osobowych i nikomu nie podawaj ich przez Internet – mogą stać się łatwym kąskiem i staniesz się ofiarą skradzonej tożsamości albo… skradzionych pieniędzy za pośrednictwem bankowości online
  2. Nie otwieraj i nie ściągaj żadnych załączników
  3. Nie klikaj bezpośrednio linków, które znajdują się w mailu lub propozycjach na różnych stronach. Adres URL wpisuj ręcznie w pasek przeglądarki
  4. Nie odpowiadaj na wiadomości zawarte w spamie – jeśli to zrobisz, potwierdzisz swój adres i będziesz otrzymywać takich wiadomości jeszcze więcej niż do tej pory
  5. Zachowaj ostrożność, gdy zauważysz maila od nieznanego nadawcy
  6. Staraj się dbać o aktualizację swojego oprogramowania antywirusowego – ochroni Cię przed szkodliwym oprogramowaniem załączanym do e-maili
  7. Jeśli jakiś e-mail lub link jest dla CIebie sporym zaskoczeniem i wygląda wręcz cudownie – włącz swoją ostrożność. 
  8. W Internecie wyznawaj zasadę, że nic nie jest takim jakim być się wydaje.
PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?