niedziela, 14 kwietnia, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaEsetESET o bezpieczeństwie użytkowników smartfonów

ESET o bezpieczeństwie użytkowników smartfonów

Firma ESET przeprowadziła badanie dotyczące zabezpieczeń stosowanych przez użytkowników smartfonów.

highOchrona smartfonów według ESET

To już kolejne badanie dotyczące zagrożeń i ochrony urządzeń przenośnych, jakie opublikowano w ostatnim czasie. Tym razem specjaliści ESET – producenta oprogramowania antywirusowego – w okresie 29 stycznia – 17 lutego 2015 roku – przeprowadzili ankiety wśród użytkowników mediów społecznościowych posiadających smartfony. Dotyczyły one wykorzystywanych przez nich sposobów zabezpieczania urządzeń i zawartych na nich danych oraz ich ryzykownych zachowań, zwłaszcza szczególnie narażonych na zagrożenia internetowe właścicieli smartfonów z systemem Android.

Użytkownicy smartfonów wciąż ryzykują

Zgodnie z wynikami ponad połowa badanych (53%) korzysta z bankowości online na swoim urządzeniu. Większość z nich przechowuje również w pamięci urządzenia wiele informacji trudnych lub wręcz niemożliwych do odtworzenia, pochodzących nawet sprzed kilku lat – zdjęcia, wiadomości, dokumenty czy pliki.

Jedna dziesiąta ankietowanych przyznała także, że była ofiarą kradzieży telefonu lub go po prostu zgubiła, narażając bezpieczeństwo swoich poufnych danych, umożliwiających dostęp osobom nieupoważnionym chociażby do poczty elektronicznej czy kont bankowych.

Jak chronić urządzenia mobilne i dane?

Takie ryzyko w znaczący sposób mogłyby zmniejszyć odpowiednie środki ostrożności, jakie powinny zostać podjęte przez każdego posiadacza smartfonów. Wśród nich najważniejsze jest stosowanie blokad urządzenia. Tymczasem aż 29% użytkowników nie korzysta z tego prostego rozwiązania dostępnego na każdym smartfonie. Co więcej niezwykle częste wśród korzystających z portali społecznościowych jest stałe zalogowanie w serwisie. Przejęcie takiego urządzenia przez niepowołaną osobę pozwala na nieograniczoną kontrolę nad profilem użytkownika. Osoby, które jednak korzystają z możliwości zablokowania dostępu do smartfonu przez osoby trzecie najczęściej stosują do tego celu kod PIN, odcisku palca lub systemu wykrywania twarzy.

Eksperci wskazują także na konieczność dwustopniowego uwierzytelniania dostępu do najistotniejszych danych użytkowników – bankowości online, poczty itp. Badanie wykazało, że z takiej metody korzysta prawie 65% ankietowanych podczas logowania do serwisów internetowych i społecznościowych oraz 53% korzystających z bankowości internetowej. Dla bezpieczeństwa zapisanych na urządzeniu danych niezwykle ważne jest z kolei regularne tworzenie kopii zapasowych.

 

Źródło: eset.pl

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?