niedziela, 23 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaOmegopediaWiedzaESET przestrzega przed zainfekowanymi e-mailami

ESET przestrzega przed zainfekowanymi e-mailami

Producent oprogramowania antywirusowego ostrzega przed nową falą niebezpiecznych wiadomości mailowych.

Kolejne ataki ransomware

Według najnowszych informacji firmy ESET w ostatnim czasie odnotowano wyraźnie rosnącą liczbę zainfekowanych wiadomości e-mail, zawierających szkodliwy załącznik, który pobiera i instaluje na komputerze groźne oprogramowanie ransomware. Po otwarciu załącznika dochodzi do zaszyfrowania plików na urządzeniu, a za ich odblokowanie żąda się opłaty. Ten nowy typ trojana jest szczególnie aktywny w Europie, Ameryce Północnej, Australii oraz Japonii.

Jak większość ransomware rozprzestrzenia się on za pośrednictwem poczty elektronicznej, w wiadomościach zawierających załącznik w formie spakowanego pliku. Tym razem maile te są sformułowane w budzący zaufanie sposób, bez licznych błędów językowych wskazujących na korzystanie z internetowych translatorów. Najczęściej sugerują, że w dołączonym pliku znajduje się ważny dokument – faktura lub inne oficjalne pismo skierowane do adresata. Cyberprzestępcy starają się skłonić w ten sposób odbiorców do otwarcia załącznika, co powoduje natychmiastowe pobranie i zainstalowanie szkodliwego oprogramowania na urządzeniu ofiary, a co za tym idzie – zablokowanie możliwości korzystania z niego i żądania wpłacenia okupu za przywrócenie dostępu do zawartości komputera.

Jak się chronić przed ransomware?

Specjaliści ESET jednocześnie zalecają stosowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa, które pozwalają zminimalizować ryzyko ataku złośliwych trojanów i zablokowania możliwości korzystania z urządzenia przez ransomware. Wśród nich najważniejsze to:

  • Nie otwieraj załączników wysłanych w wiadomościach e-mail od nieznanych nadawców.
  • Ostrzeż współpracowników, którzy najczęściej mają kontakt z mailami pochodzącymi z zewnętrznych źródeł, np. działów finansowych lub sprzedażowych.
  • Regularnie twórz kopie zapasowe danych – w razie zainfekowania pomoże Ci to odzyskać wszystkie dane. Dyski zewnętrzne, na których przechowujesz kopie powinny pozostawać odłączone od komputera, aby uniknąć również ich zakażenia.
  • Regularnie instaluj aktualizacje systemu operacyjnego oraz innych programów, z których korzystasz. Jeśli nadal używasz wersji Windows XP, powinieneś poważnie rozważyć zmianę na nowszą, wspieraną przez producenta edycję.
  • Zadbaj o aktualizacje rozwiązań antywirusowych i stosuj ich najbardziej aktualne wersje, które zapewniają najbardziej skuteczną ochronę przed najnowszymi zagrożeniami.

 

Źródło:  eset.com

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?