poniedziałek, 27 maja, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaSymantec / NortonNajcenniejsze dane i ich ochrona online

Najcenniejsze dane i ich ochrona online

Firma Symantec radzi, jak właściwie zabezpieczać poufne dane podczas korzystania z Internetu.

Jakie dane chronić szczególnie w Internecie?

protect-your-online-identityKradzieże tożsamości stają się prawdziwą internetową plagą na całym świecie. W samych Stanach Zjednoczony dochodzi do około 10 milionów takich zdarzeń każdego roku. Warto więc zastanowić się, jakie prywatne dane trzeba chronić szczególnie i jakie kroki należy podjąć, aby zminimalizować ryzyko takiego ataku.

Specjaliści Symantec – producenta pakietów zabezpieczających Norton Security – dzielą dane na trzy kategorie. Wśród informacji najmniej wrażliwych znajdują się: imię i nazwisko, adres oraz numer telefonu. Do grupy średnio wrażliwej zaliczono datę urodzenia, miejsce urodzenia i nazwisko panieńskie matki. Za najwrażliwsze natomiast uznano numery kont bankowych, numery ubezpieczenia, numery PIN, numery kart kredytowych oraz hasła dostępu. To one powinny być szczególnie chronione, gdyż ich przechwycenie przez niepowołane osoby może mieć ogromne konsekwencje, zwłaszcza finansowe.

Bezpieczeństwo prywatnych danych online

Pierwszym krokiem do zapewnienia ochrony najcenniejszych danych jest usunięcie z komputera oraz urządzeń mobilnych wszelkich przechowywanych na nim istotnych, poufnych informacji. Niedopuszczalne jest zwłaszcza zapisywanie w ogólnodostępnych, niezaszyfrowanych plikach haseł i loginów niezbędnych do logowania w bankowości online lub na kontach internetowych.

Kluczem do ochrony informacji w sieci jest stosowanie silnych haseł. Dla każdego konta powinno być ono odrębne, odpowiednio skomplikowane, złożone z liter, cyfr i symboli. Nie warto używać zwłaszcza haseł typu: 12345, 11111 czy imienia swojego pupila.

Warto też skorzystać z możliwości szyfrowania danych i stosować przeznaczonego do tego celu oprogramowanie, zwłaszcza podczas przesyłania danych czy dokonywania transakcji finansowych. Dla pełnej skuteczności taki program powinien zostać zainstalowanych na wszystkich urządzeniach i być stale aktualizowany.

Kolejnym środkiem ostrożności jest unikanie publikowania zbyt wielu informacji w sieci i nadmiernego dzielenia się szczegółami swojego życia, zwłaszcza w serwisach społecznościowych. Wyłącz przede wszystkim funkcje lokalizacji, ujawniające gdzie jesteś i co robisz w danej chwili.

Zadbaj również o optymalne zabezpieczenie sieci Wi-Fi, która często wykorzystywana jest przez złodziei i hakerów do ataków. Ogranicz korzystane z publicznych sieci bezprzewodowych dostępnych w kawiarniach, na dworcach czy lotniskach.

Zwracaj także uwagę na podejrzane wiadomości e-mail, które zachęcają do otwarcia załącznika lub próbują przekierować Cię na stronę internetową. Mogą one służyć do ataków phishingowych lub umożliwiać zainstalowanie na urządzeniu groźnych programów, np. ransomware.

 

Źródło: community.norton.com

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?