środa, 21 lutego, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaBezpieczeństwoGrasz przez Internet? Szkodliwe oprogramowanie może cię okraść

Grasz przez Internet? Szkodliwe oprogramowanie może cię okraść

Internetowe gry MMO, takie jak uważane dzisiaj za klasykę Tibia, Second Life czy World of Warcraft są nie tylko jednymi z najchętniej uruchamianych gier oraz miejscem, w którym można popisać się swoimi zdolnościami obmyślania doskonałych strategii czy zręcznością, ale również miejscem, w którym cyberprzestępcy chętnie polują za pomocą różnych wirusów i złośliwego oprogramowania na hasła graczy, aby następnie włamać się na konto, zabrać wszystkie ciężko zdobywane przedmioty, a następnie sprzedać je na aukcji internetowej. Niektórym być może wydaje się to nieco dziwne, faktem jest jednak, że takie włamania są coraz powszechniejsze.

Ilość szkodliwego oprogramowania rośnie

Z przeprowadzanych badań wynika, że na całym świecie każdego dnia jest odnotowywane niemal 3,5 miliona ataków szkodliwego oprogramowania, które ma uderzać właśnie w graczy MMO. Szacunki są jednak jeszcze mniej optymistyczne, ponieważ nie każdy przypadek kradzieży hasła jest zgłaszany przez użytkownika. Niemała jest również liczba samych wirusów odpowiadających za włamywanie się na konta graczy, ponieważ ich szacunkowa liczba to aż 1,7 miliona. Według danych, podanych przez firmę ESET, w samym tylko miesiącu sierpniu tego rodzaju oprogramowanie odpowiadała za 8,13% wszystkich wykrytych infekcji.

Wyciek hasła to dopiero początek

Szkodliwe oprogramowania, które przez graczom MMO znane są przede wszystkim z kradzieży haseł dostępu do konta w grze, odpowiadają również za kradzież danych dotyczących kart kredytowych czy danych udostępniających konta na portalach społecznościowych, dołączając komputer gracza do botnetu. Szybkie łącza internetowe, z jakich korzystają Internetowi gracze, uatrakcyjniają jeszcze cel ataku.

W jaki sposób dochodzi do kradzieży hasła?

Cyberprzestępcy najczęściej wykorzystują luki w zabezpieczeniach gier. Pojawiają się one dlatego, że za stworzenie wszystkich serwisów odpowiadają programiści – ludzie, którym również zdarza się popełniać błędy. Kody serwera, zawierające takie błędy, mogą posłużyć do odszyfrowania hasła za pomocą odpowiedniego programu. Jedną z bardziej popularnych luk jest możliwość uzyskania dostępu do bazy danych gracza za pomocą chatu, z jakiego korzysta podczas gry. Równie popularne jest rozsyłanie szkodliwego oprogramowania na forach internetowych, wyglądających jak poszukiwane patche do gier. Inną formą jest wysyłanie spamu wewnątrz gry, którego odsyłacze także imitują pojawiające się nowe łatki.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?