poniedziałek, 27 maja, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaBezpieczeństwoJak działa program antywirusowy w "chmurze"?

Jak działa program antywirusowy w „chmurze”?

„Chmura” coraz częściej przechowuje różnego rodzaju dane użytkowników, które wydają się im być na tyle nieznaczące, że nie dbają o ich bezpieczeństwo, zastanawiając się, któż mógłby i do czego potrzebować ich zdjęć z wakacji czy plików tekstowych, w których zapisywali jakieś swoje przemyślenia z okresu liceum. Jak się okazuje, nawet takie dane są dzisiaj chrapką dla hakerów oraz wirusów komputerowych. Jak się skutecznie się przed nimi bronić?

Chmura antywirusowa

Nowoczesne rozwiązania wymagają również zmian w stosowanych zabezpieczeniach. Liderzy w tworzeniu zabezpieczeń antywirusowych pracują nad udoskonaleniem obecnych oraz wprowadzeniem antywirusów, które również są w stanie wykorzystywać chmurę do rozpoznawania zagrożeń . Takimi programami są Panda Cloud Antivirus, która swoją premierę miała pod koniec kwietnia tego roku, czy też produkty firmy Kaspersky. Antywirus działający w chmurze skuteczniej i szybciej radzi sobie z pojawiającymi się zagrożeniami, eliminując je zanim zaczną na dobre panoszyć się w naszym systemie.

Jak działa nowe oprogramowanie?

Antywirus w chmurze działa znacznie szybciej niż tradycyjne antywirusy komputerowe, ponieważ nie musi czekać na ich aktualizacje, aby wykryć nowe zagrożenie. Komunikacja w chmurze odbywa się w czasie rzeczywistym, nie jest więc jednostronna, jak w przypadku tradycyjnych programów. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że jeżeli o nowym zagrożeniu będzie mowa w przypadku jednego komputera należącego do sieci, użytkownicy pozostałych podpiętych pod sieć komputerów również otrzymają wiadomość o nim. Chmura również nie korzysta z całych plików, nie jest konieczne przesyłanie do niej plików (które coraz częściej przybierają ogromne rozmiary), aby został zweryfikowany pod względem nowego lokatora. W tym przypadku wykorzystywane są metadane, czyli konkretne, wyszczególnione informacje, w których mogą znaleźć się funkcje hash, wiadomość o sposobie zachowania pliku w naszym systemie oraz innych.  Tym skuteczniejsze jest to rozwiązanie, im większa ilość użytkowników z niego korzysta.

Programy antywirusowe działające w „chmurze”

Jednym z najnowszych produktów antywirusowych, stworzonych z myślą o chmurze internetowej, jest bezpłatny program Panda Cloud Antivirus, w całości oparty na modelu cloud computing. Jego instalacja na komputerze stacjonarnym wynosi zaledwie kilkanaście sekund, nie wymaga również restartu systemu. Sam program jest lekki, ponieważ podczas działania zabiera jedynie 8 MB pamięci operacyjnej.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?