niedziela, 14 kwietnia, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaAktualnościNowatorski system operacyjny KasperskyOS już na rynku

Nowatorski system operacyjny KasperskyOS już na rynku

Bezpieczny system operacyjny KasperskyOS jest już dostępny na rynku. Oprogramowanie zostało przygotowane dla systemów wbudowanych o restrykcyjnych wymaganiach dotyczących cyberbezpieczeństwa. System KasperskyOs to ogromne przedsięwzięcie, na które fachowcy z Kaspersky Lab pracowali aż 15 lat. Warto jednak wiedzieć, że system ten powstał z myślą o branżach telekomunikacyjnej, motoryzacyjnej i infrastrukturze krytycznej. Nie jest zatem produktem dla zwykłego użytkownika. Zdecydowanie może natomiast wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa komponentów systemów wbudowanych i urządzeń Internetu Rzeczy.

Historia KasperskyOS

Kaspersky Lab to jedyny producent oprogramowania antywirusowego, który zdecydował się na stworzenie własnego, bezpiecznego systemu operacyjnego. Motywację do takiego kroku dobrze tłumaczy Jewgienij Kaspersky, dyrektor generalny i prezes Kaspersky Lab. Powiedział on: „Zaczęliśmy tworzyć nasz system operacyjny jeszcze w czasach, gdy najpoważniejszy problem cyberbezpieczeństwa stanowiły wirusy – na długo zanim pojawiły się złożone ataki na systemy przemysłowe, a ludzie stali się całkowicie uzależnieni od systemów komputerowych w każdym aspekcie życia. W tamtych czasach koncepcja „bezpieczeństwo bez ograniczeń” z pewnością nie zaprzątała umysłów informatyków. Od samego początku zdawaliśmy sobie sprawę, że zaprojektowanie własnego systemu operacyjnego będzie ogromnym przedsięwzięciem – projektem, który zanim zostanie wprowadzony na rynek, przez wiele lat będzie pochłaniał ogromne zasoby. Dzisiaj widzimy wyraźne zapotrzebowanie na wzmocnione bezpieczeństwo w infrastrukturze krytycznej, telekomunikacyjnej oraz finansowej, jak również w urządzeniach Internetu Rzeczy, zarówno tych konsumenckich, jak i przemysłowych. Na początku była to ryzykowna inwestycja, na którą nie odważył się żaden inny producent rozwiązań bezpieczeństwa. Dzisiaj jednak, dzięki naszym wysiłkom, posiadamy produkt, który zapewnia maksymalny z możliwych poziom odporności na cyberataki.”.

Można zatem stwierdzić, że Kaspersky Lab już kilkanaście lat temu przewidział znakomicie kroki, jakie trzeba będzie podjąć, by zminimalizować ryzyko cyberataków na motoryzację, telekomunikację, systemy przemysłowe oraz Internet Rzeczy.

Jak działa KasperskyOS?

System operacyjny KasperskyOS został tak skonstruowany, by wszystkie programy wykonywały jedynie udokumentowane operacje. Rodzaje dozwolonych funkcjonalności określa polityka bezpieczeństwa. Dotyczy to również wszystkich modułów samego systemu operacyjnego. Wszelkie nieudokumentowane zachowania są natychmiast blokowane. Takie podejście sprawiło, że tworzenie KasperskyOS było bardzo czasochłonne. Rezultaty mogą za to okazać się imponujące. Andriej Nikiszin z Kaspersky Lab stwierdził, że system KasperskyOS gwarantuje swoim użytkownikom 99% bezpieczeństwa, bo 100% po prostu nie istnieje. Według niego KasperskyOS jest odporny na wszelkie zagrożenia dla cyberbezpieczeństwa. Cena systemu zależy od wymagań poszczególnych klientów.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?