niedziela, 16 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaAktualnościInteligentne urządzenia – wygoda czy jednak niebezpieczeństwo?

Inteligentne urządzenia – wygoda czy jednak niebezpieczeństwo?

Im bardziej zaawansowana technologia nas otacza, tym więcej wokół nas jest różnorodnych zagrożeń,  o których istnieniu w ogóle możemy nie zdawać sobie sprawy. O ile interesują nas ciekawostki związane z inteligentnymi urządzeniami, o tyle powinniśmy mieć świadomość, że jak wszystko, co posiada oprogramowanie oraz dostęp do Internetu, może paść ofiarą i celem ataków hackerskich. Może dojść nawet do paradoksalnych sytuacji, w których telewizor będzie nam pozwalał na oglądanie treści tylko jednego rodzaju – z pewnością starannie wyselekcjonowanych, lodówka nie będzie chciała chłodzić, słowem – eksperci z najlepszych firm produkujących programy antywirusowe alarmują, że niedługo może zacząć dochodzić do buntów maszyn, jakie dotąd nam się nie śniły.

Internet Rzeczy – szansa na lepsze jutro czy realne zagrożenie?

Sporo urządzeń jest dzisiaj ze sobą ściśle połączonych ze względu na wymaganą od nich współpracę – smartwatche, routery, aparaty czy smart TV należą do tak zwanego Internetu Rzeczy, czyli całej sieci urządzeń, które zostały wyposażone w zaawansowane technologie, za pomocą których możliwe jest ich wspólne działanie ze środowiskiem zewnętrznym oraz oczywiście ze sobą nawzajem. Ich liczba jest coraz większa i to właśnie dlatego Cyberprzestępcy wzięli sobie je na swój celownik jako atrakcyjne i pełne perspektyw. Po złamaniu zabezpieczeń w takich urządzeniach przestępcy są w stanie kierować ich działaniami, mogą nawet posuwach się do szantażowania swoich właścicieli.

Zasięg jest ogromny

Ze względu głównie na fakt, jak bardzo lubimy wygodę oraz jak bardzo podobają się nam nowiki techniczne, których zaczyna nie brakować w naszych domach, skala zagrożenia jest naprawdę ogromna i trzeba sobie zdawać z tego sprawę. Najczęściej również ich producenci nie przewidzieli systemów zabezpieczeń dla ich oprogramowania, nie posiadają również ani nie pracują nad żadnymi aktualizacjami. To oznacza jedno – cyberprzestępcy mają prawdziwe pole do popisu, jeśli chodzi o urządzenia tego typu.

Pułapki pokazują skalę zagrożenia

Właśnie ze względu na coraz liczniejsze występowanie tych urządzeń specjaliści z Kaspersky Lab postanowili sprawdzić, jak wygląda kwestia zabezpieczeń tych urządzeń przed szkodliwym oprogramowaniem. Zastawili pułapki, na działanie których nie musieli długo czekać, ponieważ pierwsze próby przejęcia nad  nimi kontroli miały już w kilka minut po uruchomienia tak zwanych honeypotów. Największym odsetkiem zainteresowania atakiem cieszyły się kamery oraz wideo rejestratory, dopiero później routery czy modemy DSL.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?