piątek, 14 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaAktualnościCzy można chronić swoje dane w Internecie?

Czy można chronić swoje dane w Internecie?

Korzystanie z Internetu – nieważne już, w jakim celu – w większości przypadków wymaga również posługiwania się własnymi danymi, również tymi wrażliwymi, które niekoniecznie chcemy ujawniać osobom postronnym. Z drugiej strony bankowość internetowa czy możliwość robienia zakupów przez Internet to ogromne udogodnienia w czasach, kiedy nie mamy wolnej chwili praktycznie na nic. Co w takim razie można zrobić, żeby czuć się bezpiecznie w Internecie oraz mieć pewność, że nasze dane są bezpieczne?

Sami udostępniamy informacje o sobie

Tak naprawdę wcale nie musimy być zdziwieni ilością rzeczy, jakie nie tylko instytucje czy poszczególne działy rządu wiedzą o nas – sami informacje o nas podajemy jak na dłoni. Tak, chodzi właśnie o wszystkie popularne media społecznościowe, dzięki którym każdy, dosłownie każdy jest w stanie dowiedzieć się nawet tego, co jadłeś na śniadanie. Jeśli nie chcesz, żeby ktoś rozporządzał w dowolny sposób informacjami o tobie, nie dawaj takiej możliwości i trzy razy zawsze się zastanów, zanim zamieścisz jakąś informację w Internecie. Nigdy nie możesz wiedzieć, do kogo dana wiadomość dotrze. Równie niebezpieczne w przechwytywaniu danych mogą być wirtualne dyski, także cieszące się zaufaniem oraz popularnością użytkowników Internetu.

Możesz zmienić ustawienia

Nie korzystaj z portali społecznościowych w sposób zupełnie bezmyślny, to pierwsza zasada, jaką każdy powinien się kierować, korzystając z ogólnodostępnych narzędzi komunikacyjnych. W ustawieniach możesz zmienić kwestie związane z prywatnością tak, aby treści nie były wyświetlane absolutnie każdemu, kto tylko zainteresuje się naszym profilem. Co do wirtualnych dysków, najbezpieczniejszym oraz najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie szyfrowanie absolutnie wszystkiego, co na nich zamieszczamy i do tego wystarczą nam nawet darmowe, uważane za absolutne podstawowe programy. Nie powinno się tam jednak umieszczać ani prywatnych, ani służbowych informacji i danych – tak dla spokoju własnego sumienia oraz własnego bezpieczeństwa, wszak lepiej zawsze dmuchać na zimne.

Bądź sprytniejszy, nie daj się lenistwu

Korzystamy na ogół każdego dnia z masy stron internetowych, portali oraz kont, do których wymagane jest zalogowanie się, czyli podanie zarówno loginu, jak i hasła dostępu. Jesteśmy jednak zwykle leniwi i wszędzie ustawiamy dokładnie takie same hasła i takie same Nicki. To duży błąd, który może nas w konsekwencji naprawdę wiele kosztować. Lepiej zawsze wysilić się i do każdej strony wymyślić osobne dane do logowania.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?