niedziela, 23 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaMobileJak chronić przed wirusami tablety i smartfony

Jak chronić przed wirusami tablety i smartfony

Wyobrażasz sobie życie bez telefonu komórkowego lub tabletu? Współcześnie te małe cudeńka nie opuszczają nas na krok, niejednokrotnie zastępując osobiste laptopy. Dzięki smartfonowi masz pod ręką dostęp do wszystkich najważniejszych dla Ciebie danych. Pamiętaj jednak, że tablet, smartfon czy iPhone są zagrożone atakami wirusów tak samo, jak komputery osobiste. Na szczęście, z pomocą przychodzą programy antywirusowe dedykowane specjalnie na te sprzęty.

Po co mi antywirus na urządzenia mobilne?

Smartfony i tablety o dawna służą nie tylko do dzwonienia i pisania SMS-ów. Przeglądanie internetu, liczne aplikacje, a także korzystanie z bankowości elektronicznej sprawia, że stanowią prawdziwą skarbnicę danych o Tobie. Hakerzy dobrze o tym wiedzą. Oczywiście nie mówimy tu o tak natarczywej inwigilacji jak z gry Watch Dogs, ale trzeba wiedzieć, że ataki na urządzenia mobilne są coraz bardziej spotykaną plagą.

Cyberprzestępcy szukają różnych dróg, aby dostać się na Twoje urządzenie. Najczęściej spotykana to zainfekowane aplikacje, poprzez które na telefony dostają się wirusy i inne złośliwe oprogramowanie. Jak to wygląda w praktyce? Haker wybiera popularną aplikację, a następnie przepakowuje ją z użyciem złośliwego oprogramowania i udostępnia za pośrednictwem sklepu z aplikacjami. Jeśli masz dobry antywirus, przeskanuje on program jeszcze zanim go pobierzesz i uchroni Cię przed szkodnikiem.

Uważaj również na szkodliwe reklamy i zawirusowane strony internetowe. Nie daj się skusić zbyt atrakcyjnym ofertom – jedno nieostrożne kliknięcie wystarczy, aby złośliwy kod dostał się na Twój sprzęt.

Objawy działania wirusa nie muszą być zauważalne od razu – szkodnik często ukrywa się, aby móc po kryjomu wykradać informacje o Tobie. Zdarza się jednak, że pojawiają się pewne symptomy, świadczące o obecności złośliwego oprogramowania. Może to być np. zbyt szybkie wyczerpywanie baterii, samoczynne otwieranie lub zamykanie się aplikacji, zawieszanie telefonu. Działanie wirusa w tle doprowadza też często do zwiększonego wykorzystania limitu danych, a także przegrzewania urządzenia bez wyraźnej przyczyny.

Twoją czujność powinna też wzbudzić zbyt duża ilość wyskakujących reklam, które świadczą o obecności szkodliwego oprogramowania reklamowego – adware.

Niektóre działania wirusów są wyjątkowo niebezpieczne. Mowa tu o tych, które narażają Cię na straty finansowe. Niekiedy są to małe, ale regularnie tracone kwoty – np. kiedy haker z pomocą wirusa dopisze Twój numer do płatnej subskrypcji. Zanim zauważysz, że z konta uciekają pieniądze, mija zwykle spory odcinek czasu. Potem, kłopotliwe jest zlokalizowanie problemu i wypisanie się z niechcianej “usługi”.

W wyniku działania wirusa możesz jednak stracić o wiele większe kwoty. Korzystasz z płatności NFC lub logujesz się do banku za pomocą telefonu lub smartfonu? Uważaj – hakerzy używają szkodliwego oprogramowania, aby przejmować takie dane, co może skutkować nawet całkowitym wyczyszczeniem rachunku bankowego.

Nie panikuj – uniknięcie wirusów jest łatwe, gdy posiadasz odpowiednie oprogramowanie antywirusowe. Sięgnij po nie dla własnego bezpieczeństwa. Twój telefon czy tablet stanie się dla złośliwych programów zamkniętą warownią – zwłaszcza, gdy wybierzesz program działający w czasie rzeczywistym.

Jaki antywirus na smartfon i tablet?

Oczywiście możesz pobrać pełno darmowych aplikacji chroniących, na przykład ze sklepu Google. My jednak wolimy się skupić na uznanych markach, które od dawna z sukcesami chronią komputery. W grę wchodzą Twoje dane i Twoje pieniądze, nie warto więc powierzać ich programom z niepewnego źródła, o ograniczonej skuteczności i funkcjonalności.

  • Norton 360

Skorzystasz z niego posiadając urządzenia z Androidem oraz iOS. Zapewnia ochronę w czasie rzeczywistym, dzięki czemu Twoje prywatne dane i informacje finansowe są zabezpieczone nawet przed zupełnie nowymi zagrożeniami.

Ochrona urządzeń przenośnych z Nortonem 360 to również wiele innych przydatnych funkcji. Blokowanie śledzenia reklam zabezpieczy Cię przed niechcianymi technologiami śledzącymi, dzięki czemu unikniesz obserwowania przez reklamodawców i inne firmy. Aby zminimalizować ryzyko przejęcia urządzenia przez cyberprzestępców, ten antywirus wysyła alert, gdy system operacyjny jest nieaktualny i narażony na luki w zabezpieczeniach.

Kolejna przydatna cecha to ochrona przed odwiedzeniem fałszywych i szkodliwych witryn – zarówno podczas korzystania z przeglądarki, jak i aplikacji, a także wysyłania wiadomości SMS, MMS lub e-mail.

Norton 360 zapewnia również zaawansowane skanowanie w celu wykrywania niezabezpieczonych sieci WiFi, atakowanych przez cyberprzestępców podsłuchujących ruch WiFi. Dzięki temu zabezpiecza Cię przed kradzieżą danych osobowych i zainfekowaniem destrukcyjnym oprogramowaniem.

  • Norton Security

To narzędzie ochroni zarówno telefon czy tablet z Androidem, jak i iPhone’a. Blokuje działanie wirusów, spyware, złośliwego oprogramowania i innych rodzajów zagrożeń. Zabezpiecza Twoją tożsamość i gwarantuje bezpieczeństwo transakcji online. Z jego pomocą stworzysz również kopie zapasowe swoich danych – masz na to aż 25 GB w chmurze.

Norton Security na urządzeniach z systemem Android przyda się szczególnie podczas korzystania z aplikacji. Program ostrzega o potencjalnie niebezpiecznej zawartości aplikacji jeszcze przed ich pobraniem. Udzieli Ci również takich informacji, jak jej wpływ na czas pracy baterii i zagrożenia dla prywatności.

  • Kaspersky Internet Security

Z tym programem otrzymujesz pełną ochronę przed cyberzagrożeniami dla urządzeń mobilnych pracujących zarówno na Androidzie, jak i na iOS-ie. Oprogramowanie nie obciąża i nie zmniejsza wydajności chronionych sprzętów, zarówno nowych, jak i tych starszych.

Jakie funkcje dla telefonów i tabletów proponuje Kaspersky? Blokuje podejrzane aplikacje, strony internetowe i pliki, umożliwia kontrolowanie dostępu do określonych aplikacji, chroni także przed oprogramowaniem spyware monitorującym połączenia, wiadomości i lokalizację.

Ten antywirus posiada również funkcje antykradzieżowe, chroniące Twoje urządzenie i dane na wypadek kradzieży lub zgubienia. Zabezpieczy Cię przed phishingiem, czyli fałszywymi witrynami i wiadomościami e-mail utworzonymi przez cyberprzestępców w celu kradzieży tożsamości.

W pakiecie otrzymujesz także wirtualną sieć prywatną, czyli VPN. Taka sieć szyfruje wszystkie dane, które wysyłasz i odbierasz. Zapobiega to kradzieży Twoich zdjęć, e-maili i danych bankowych przez cyberprzestępców. Oprócz tego, zapewnia anonimowość w internecie, ukrywając Twój adres IP.

  • Bitdefender Total Security

Ten program to niekwestionowany lider pod względem ilości funkcji, jakie oferuje użytkownikom urządzeń mobilnych. Skorzystają zarówno zwolennicy Androida, jak i iOS.

Korzystasz z iPhone’a? Bitdefender gwarantuje pełną ochronę sieci z pomocą systemu antyphisingowego, który sprawdza zawartość stron internetowych i ostrzega przed wejściem na te fałszywe. Dzięki niemu korzystasz z zabezpieczenia przed wszystkimi zagrożeniami w czasie rzeczywistym. Z tym antywirusem otrzymujesz również ochronę danych osobowych, a także sieć VPN, która zapewni Ci prywatność podczas korzystania z internetu.

Jeszcze więcej funkcji otrzymują użytkownicy Androida. Oprócz tych wymienionych powyżej, na Androidzie Bitdefender umożliwia skanowanie na żądanie oraz podczas instalacji, abyś miał pewność, że dana aplikacja nie stwarza zagrożenia. Zapewnia ochronę antykradzieżową i blokadę aplikacji za pomocą kodu PIN. Co więcej, uczy się wzorców Twojego zachowania podczas korzystania z urządzenia i internetu, dzięki czemu podpowiada Ci, jak najlepiej skonfigurować zabezpieczenia, by zapewnić Ci najwyższą ochronę. Wszystko to przy zachowaniu najwyższej wydajności i jak najdłuższego czasu pracy baterii.

Korzystasz z inteligentnego zegarka? Bitdefender pozwoli Ci zwiększyć jego funkcjonalność. Jeśli nie możesz znaleźć telefonu, wystarczy aktywować alert dźwiękowy. Na zegarek otrzymasz również ostrzeżenie, gdy oddalisz się zbyt daleko od telefonu, abyś nigdy nie zostawił go przypadkowo.

  • Panda Dome Advanced

Z tym antywirusem skutecznie ochronisz urządzenie pracujące na Androidzie przed wszystkimi rodzajami zagrożeń. Panda cały czas monitoruje Twoje urządzenie, dzięki czemu masz pewność, że żadna aplikacja nie ma nieuprawnionego dostępu do Twoich danych. Aby zabezpieczyć dodatkowo wybrane aplikacje, użyjesz kodu PIN.

Panda chroni Cię przed kradzieżą smartfona czy tabletu za pomocą wielu zabezpieczeń. Alarm antykradzieżowy i alarm ruchu uruchomią się w przypadku zabrania i przemieszczenia urządzenia bez zgody właściciela. Jeśli dojdzie do utraty sprzętu, zdalnie go zlokalizujesz, usuniesz dane i zablokujesz go, z także zdalnie wykonasz zdjęcie złodzieja.

Dodatkowy atut to blokada niechcianych połączeń, a także czarna lista numerów. By zapewnić Ci pełną prywatność, Panda dodaje w pakiecie sieć VPN z jednej wirtualnej lokalizacji. Dla jeszcze większej wygody antywirus posiada funkcje zwiększające wydajność i wydłużające czas pracy baterii.

Z tego antywirusa skorzystasz także w przypadku sprzętu z iOS. Umożliwi Ci m.in. zdalne śledzenie Twojego iPhone’a.

  • ESET Security Pack

Potrzebujesz zabezpieczyć tablet lub smartfon z Androidem? ESET idealnie wpasuje się w Twoje potrzeby, zapewniając ochronę antywirusową przed wszystkimi rodzajami zagrożeń online, skanując Twoje urządzenie w czasie rzeczywistym.

Z  tym antywirusem łatwo zarządzisz aplikacjami dzięki funkcjom kontroli uprawnień aplikacji i blokady dostępu do aplikacji. Ochronisz się przed niepożądanymi połączeniami oraz SMS-ami za pomocą specjalnego filtra. ESET daje również możliwość skanowania urządzeń USB.

Nie zabrakło tu funkcji antykradzieżowych, takich jak blokada urządzenia, zdjęcie złodzieja, lokalizowanie, wysłanie wiadomości na urządzenie i ochrona SIM.

Podsumowując, masz dużo opcji ochrony swoich mobilnych urządzeń. Podaliśmy ciekawe i godne uwagi propozycje, ale najlepiej samemu je wypróbować i upewnić się, która najbardziej pasuje do Twojego urządzenia, by szczęśliwie i bez strachu z niego korzystać.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?