poniedziałek, 27 maja, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaAktualnościJak hakerzy łamią hasła?

Jak hakerzy łamią hasła?

Cyberprzestępcy najczęściej wykradają numery kart kredytowych i hasła, ponieważ to właśnie one pozwalają im na dostęp do ważnych danych osobowych. W jaki sposób hakerzy wchodzą w posiadanie kodów?

Password recycling

Najbardziej znaną metodą wykradania haseł przez cyberprzestępców jest password recycling. Hasła wykradane są z różnorodnych serwisów działających w sieci, a następnie pojawia się dokument, który określa listę nazw użytkowników i ich kodów. Następnie cyberprzestępcy wykorzystują ją we własnym zakresie. Wyszukują nazwę użytkownika w popularnych serwisach społecznościowych, na przykład Facebooku i sprawdzają poprawność haseł.

WiFi sniffing

Publiczne sieci WiFi to łakomy kąsek dla hakerów. Są one niezabezpieczone, dlatego sposób wykradania haseł jest bardzo łatwy. Wystarczy, że potencjalny cyberprzestępca zainstaluje program, który będzie przechwytywał dane użytkowników. Aby uchronić się od kradzieży haseł w sieci publicznej, powinniśmy korzystać jedynie z zabezpieczonych hot splotów.

Pytania zabezpieczające

Cyberprzestępca może skorzystać również z opcji pytań zabezpieczających, które istnieją na wielu portalach społecznościowych. Jeżeli zna login użytkownika i chce zalogować się na nasze konto, wystarczy, że skorzysta z opcji przypominania hasła, a następnie odkryje odpowiedz na nasze pytanie zabezpieczające. Jest to stosunkowo proste, zwłaszcza, jeżeli dużo danych umieścimy na danym portalu.

Ataki słownikowe

Jeżeli nie ma automatycznej blokady po kilkakrotnym wpisaniu złego hasła, haker może skorzystać z ataku słownikowego. W tej sytuacji wystarczy uruchomić skrypt, który posiada tysiące kombinacji hasła. Jeżeli kod jest bardzo prosty, na przykład 12345, cyberprzestępca może złamać go w zaledwie kilka sekund. Z kolei hasło dhro47&*kdjfn, może zając skryptowi nawet kilka lat, nim uda się je złamać.

Złośliwe oprogramowanie

Popularnym sposobem łamania haseł są także złośliwe oprogramowania, z pomocą, których haker infekuje sprzęt komputerowy. Najczęściej stosowane są keyloggery, które zapisują uderzenia w klawisze.

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą haseł?

W jaki sposób sprawić, aby stworzone przez nas hasło było bezpieczne i trudne do wykradzenia? Poniżej znajdziesz kilka porad, które sprawią, że poczujesz się pewniej w sieci.

  1. Hasło musi mieć przynajmniej 8 różnych znaków. Warto zastosować cyfry, litery a także znaki specjalne.
  2. Wybierz znaki, które układają się na klawiaturze w dany wzór – będziesz mógł je łatwiej zapamiętać.
  3. Wykorzystuj znaki specjalne, łącz je z literami, cyframi.
  4. Korzystaj z antywirusa, który chroni Twoją przeglądarkę i hasła.
  5. Staraj się regularnie zmieniać swoje hasło.

Prawidłowo stworzone hasło, sprawi, że będzie bardzo trudno je złamać. Zatroszcz się o nie zwłaszcza, kiedy na komputerze przechowujesz ważne dane i informacje.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?