poniedziałek, 27 maja, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaOmegopediaDobre radyCo zrobić, gdy komputer się włącza i wyłącza?

Co zrobić, gdy komputer się włącza i wyłącza?

Z taką sytuacją, w której komputer po uruchomieniu nie może poradzić sobie z dalszym rozruchem i często sam się wyłącza, mamy do czynienia nie raz. Oczywiście, aby móc podjąć właściwe działania mające na celu przywrócenie prawidłowej pracy urządzenia, należy zdiagnozować problem. Owa diagnoza nie zawsze będzie jednoznaczna, ponieważ źródło problemu może być różnorodne. Najczęściej za taką sytuację może odpowiadać przegrzewający się procesor. Poza tym również możemy mieć do czynienia z niewłaściwym zasilaczem, ze zbyt słabym zasilaczem. Zanim jednak dokonamy wymiany zasilacza, warto jest podpiąć urządzenie do innego źródła zasilania. Nie jest powiedziane, że jest to prawdopodobne źródło problemu, ale na pewno jest to jedna z możliwości.

Diagnoza

Najbardziej istotna jest diagnoza. Oczywiście można od razu oddać laptopa czy też inny rodzaj komputera do serwisu. Niemniej jednak w wielu sytuacjach możemy oszczędzić sobie związanych z serwisowaniem kosztów i samemu usunąć problem. Jak dokonać diagnozy? Na pewno warto wykonać kilka prostych czynności. Poza wspomnianym wcześniej sprawdzeniem źródła zasilania, warto jest spróbować zmienić sposób zasilania komputera przenośnego z baterii na kabel zasilający. Być może odpowiedzialna za wyłączanie się komputera jest słaba bateria.

Niewłaściwa wentylacja

Kolejnym z problemów, który pojawia się stosunkowo często, jest niewłaściwa wentylacja komputera. To ma przełożenie na szybkie przegrzewanie się procesora i automatyczne wyłączanie urządzenia. W odniesieniu do komputerów stacjonarnych warto jest odkręcić obudowę i sprawdzić działanie wentylatora. W laptopach sytuacja wygląda nieco inaczej. Warto jednak posłuchać czy wentylator nie pracuje głośniej niż zazwyczaj. Poza tym należy także sprawdzić odpływ i przepływ powietrza, ponieważ możemy mieć do czynienia z brakiem drożności tych kanałów. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po sprężone powietrze i przeczyszczenie tych kanałów.

Oprogramowanie

Kolejną z możliwych przyczyn może być samo oprogramowanie. Aby móc to sprawdzić i ewentualnie potwierdzić, warto jest uruchomić urządzenie w trybie awaryjnym. Jeśli możliwe jest uruchomienie komputera w tym trybie, to wówczas mamy pewność, że odpowiedzialne za wyłączanie urządzenia jest oprogramowanie. W niektórych przypadkach koniecznym może okazać się uruchomienie urządzenia z płyty rozruchowej.

Zasilacz

Ostatnią z opcji, które należy sprawdzić, jest zasilacz. Jeśli wszystkie powyższe zawiodą, zasilacz może być główną przyczyną problemu. Niektóre z zasilaczy nie kosztują zbyt wiele i warto jest je wypróbować, ponieważ ich zakup to znacznie niższy koszt niż oddanie laptopa do serwisu.

Do głównych przyczyn sytuacji, w której komputer zawsze po uruchomieniu od razu się wyłącza można zaliczyć:

  • przegrzewanie się procesora,
  • niewłaściwe źródło zasilania,
  • niewłaściwe oprogramowanie,
  • niewłaściwy/awaria zasilacza.

Jeśli te wszystkie elementy zostaną sprawdzone i nie zostanie wykazana żadna usterka, to wówczas koniecznym działaniem będzie oddanie sprzętu do naprawy, do profesjonalnego serwisu komputerowego.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?