środa, 17 lipca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaAktualnościJak nie paść ofiarą włamania na konto Steam?

Jak nie paść ofiarą włamania na konto Steam?

Posiadasz konto na Steamie? Ta znana platforma gier staje się coraz bardziej popularna – każdego miesiąca odnotowuje 120 milionów aktywnych graczy, którzy spędzają na graniu nawet o 50% więcej godzin, niż w poprzednich latach. Z pewnością do takiego wyniku przyczyniła się pandemia koronawirusa, jednak nie ma się co oszukiwać – tradycyjna forma gier “na płycie i w pudełku” odchodzi do lamusa. Platformy gier tworzą złożony, internetowy świat dla graczy, który wciąga z dużą siłą.

Fenomen platform gier ma jeszcze jedną stronę – konta użytkowników oraz zapisane na nich gry i przedmioty stanowią znaczącą wartość finansową. Kradzież konta zaawansowanego gracza to dla hakera konkretna korzyść. Według oficjalnych danych platformy Steam, każdego miesiąca ofiarą porwania konta lub kradzieży pada 77 000 użytkowników. Wystarczy przejrzeć popularne serwisy typu Allegro czy Olx, aby znaleźć dziesiątki ofert sprzedaży całych profili lub dostępu do pojedynczych gier.

Dla osób starszej daty to niepojęte – kupować przedmiot, którego nigdy nie będzie się trzymać w ręku. A jednak, rynek odsprzedaży kont kwitnie i nawet wciągnięcie przez allegro takich produktów na listę towarów zakazanych nie zmieni tego procederu.

Co to jest Steam i jak działa?

Steam to platforma internetowa, pozwalająca na kupowanie i ściąganie gier komputerowych, stworzona przez Valve Corporation. Oprócz tego, udostępnia szeroką paletę usług – od ochrony antypirackiej, przez szybkie aktualizacje gier, aż po wsparcie społeczności. Zapewnia szeroki wachlarz opcji – za pomocą panelu preferencji wprowadzisz zmiany w ustawieniach konta, interfejsie, regionie, z którego będziesz pobierać materiały czy obsłudze mikrofonu i głośników.

Steam to jednak nie tylko gry – to prężnie działający serwis społecznościowy, umożliwiający graczom kontaktowanie się ze sobą, wymienianie doświadczeń i wspólną grę. Możesz dodawać do swojego profilu znajomych, dołączać do grup, rozmawiać na czatach, prowadzić rozmowy głosowe podczas gry itp.

Z programu Steam skorzystasz praktycznie na każdej platformie sprzętowej – jest dostępny na Windows, MacOS, Linux, SteamOS, Android, iOS, Windows 10 Mobile.

Pierwszą wersję Steam wydano 12 września 2003 roku. Początkowo był to sklep z grami, w którym można było znaleźć różne informacje na temat oferowanych tytułów, zobaczyć zdjęcia, przeczytać oceny i recenzje, a także pobrać wersje demonstracyjne.

W 2006 roku dodano usługę umożliwiającą komunikowanie się użytkowników Steam’a na poziomie gry, która okazała się być strzałem w dziesiątkę. W tym samym roku uruchomiona została polska wersja Steam’a. Kolejny krok w rozwoju tej platformy to umożliwienie graczom zapisu stanów gier w chmurze – tzw. “Steam Cloud”.

Steam początkowo oferował tylko gry stworzone przez Valve oraz ich modyfikacje, jednak aktualnie stał się narzędziem dystrybucji gier również innych producentów – łącznie ponad 30 000 tytułów. Wiele dostępnych funkcji, liczne propozycje gier, atrakcyjne promocje i dostępność wersji praktycznie na każdy system czynią Steam najbardziej rozbudowaną i równocześnie najpopularniejszą platformą gier w sieci.

Dlaczego Steam nie ma sobie równych?

Rok 2020 okazał się rekordowy dla platformy Steam – sprzedano ponad 21% więcej gier, niż w 2019 roku. Serwis pobił również inne rekordy – liczbę aktywnych użytkowników miesięcznie (120,4 miliona), aktywnych użytkowników dziennie (62,6 miliona), użytkowników online równocześnie (24,8 miliona), pierwszych nabywców (2,6 miliona miesięcznie), a także godzin rozgrywki (31,3 miliarda). Skąd taki sukces?

Steam daje swoim użytkownikom prawdziwą skarbnicę możliwości i dostępnych produkcji. Choć ma silnych konkurentów (np. Epic Games Store, oferujący swoim użytkownikom darmowe tytuły co tydzień), jego liczne okazje i promocje przyciągają największą liczbę klientów.

Jedną z atrakcji, jaką oferuje Steam są sezonowe wyprzedaże. W 2020 roku było ich aż 6. Dzięki nim, gracze mogli zakupić interesujące ich tytuły w okazyjnych cenach.

Wyprzedaże to nie jedyna promocja przyciągająca graczy na Steam W ubiegłym roku, serwis zorganizował 3 festiwale gier – wiosenny, letni i jesienny. Podczas nich, producenci mogli zaprezentować dema swoich produkcji. Dzięki nim, gracze mogli testować gry jeszcze przed ich premierą. Wypróbowywanie gier cieszyło się z festiwalu na festiwal coraz większym zainteresowaniem.

Kolejna atrakcja, jaką od 2020 roku oferuje Steam to program punktów. Kupując gry oraz kontaktując się ze społecznością Steam zostaniesz nagrodzony punktami, które możesz wykorzystać do odbioru różnych nagród. Są to np. różne przedmioty do dekorowania profilu (np. animowane tła i awatary, ramki awatara itp.), używania na czacie (naklejki i efekty), a także do nagradzania innych graczy za tworzenie interesujących materiałów.

Pomysł zbierania i wydawania punktów cieszył się dużym zainteresowaniem – 15,5 miliona użytkowników wydało swoje punkty na 99 milionów przedmiotów.

Jakie tytuły cieszą się największą popularnością na Steamie? Najchętniej ogrywane tytuły to aktualnie GTA V, Counter-Strike: Global Offensive, DOTA 2, Cyberpunk 2077, a także PLAYERUNKNOWN’S BATTLEGROUNDS.

W jaki sposób hakerzy kradną dostęp do kont?

Konto na Steam to duża dawka emocji podczas grania, baza znajomych, ale też konkretna wartość finansowa. Utrata zakupionych przez Ciebie gier, osiągnięć, dodatków i innych przedmiotów to nieprzyjemna sytuacja, której chcesz uniknąć. Aby lepiej chronić się przed zagrożeniami, warto poznać drogi, jakimi posługują się hakerzy, aby przejąć konta użytkowników tej platformy.

Cyberprzestępcy przejmujący konta na Steamie wykorzystują do tego zwykle dwie formy oszustwa – phishing oraz scam. Obie bazują na najsłabszym ogniwie ochrony sieci komputerowej, czyli na błędach użytkownika.

Phishing to metoda, w której cyberprzestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję (np. pod administratorów strony), aby wyłudzić poufne informacje lub nakłonić Cię do określonych działań. W przypadku scamu, mechanizm jest nieco podobny – polega na wzbudzeniu czyjegoś zaufania, aby następnie wykorzystać je do wyłudzenia czegoś wartościowego.

Jak to wygląda w praktyce? Aby przejąć Twoje konto, hakerzy sięgają zwykle po następujące sposoby:

 • Wiadomości e-mail

To jedna z najpopularniejszych dróg wybieranych przez internetowych oszustów. Otrzymujesz maila, który do złudzenia przypomina informację wysłaną przez oryginalny serwis – jest logo, odpowiednia szata graficzna, charakterystyczny “oficjalny” język.

W wiadomości pojawia się zwykle prośba o wysłanie danych w celu dokonania aktualizacji lub weryfikacji konta. Zazwyczaj prośba poparta jest argumentami, jak np. względy bezpieczeństwa, wygaśnięcie konta itp. Jeśli dasz się nabrać i podasz poufne informacje, jak login i hasło, haker przechwyci je i wykorzysta do przejęcia konta.

 • Fałszywe strony imitujące prawdziwy serwis

Ten sposób może, ale nie musi wiązać się z wysyłanymi wiadomościami e-mail – otrzymujesz link do serwisu, w którym masz się zalogować, jednak jest to tylko nakładka łudząco do niego podobna. Jeśli wpiszesz swoje dane, prześle je hakerowi – twórcy fałszywej strony.

Przestępcy bazują również często na nieuwadze użytkowników, tworząc strony o nazwie łudząco podobnej do prawdziwej (przykładowo – paypai.com zamiast paypal.com). Dlatego podczas logowania na konto zawsze sprawdzaj, czy w pasku adresu na pewno znajduje się prawdziwy adres, a przy nim symbol kłódki, który potwierdza, że połączenie z witryną jest zaszyfrowane i bezpieczne.

 • Komunikaty na czacie

Wielu użytkowników Steam spotkało się z tą formą oszustwa i ostrzegało przed nią na forum. Wiadomości pochodziły zwykle rzekomo od zespołu Steam i miały na celu wyłudzenie danych lub nakłonienie do pobrania złośliwego oprogramowania. Pamiętaj – żadna osoba z administracji nie kontaktuje się z użytkownikiem przez Steam!

Aby przekonać do kliknięcia w szkodliwy link, oszuści używają też innych taktyk, np. informowanie, że pod danym adresem znajduje się coś szokującego lub zabawnego, np. zdjęcie lub film, a także przedstawianie fałszywej oferty handlowej. Inny sposób to prośba o dodanie “przyjaciela” do konta użytkownika lub wysłanie smsa na konkurs. Wiadomości tego typu mogą pochodzić nawet od Twoich znajomych, którym haker zdołał włamać się na konto.

 • Złośliwe oprogramowanie

Zdarza się, że hakerzy sięgają po bardziej wyrafinowane środki. Przykładem złośliwego oprogramowania wykorzystującego platformę Steam jest trojan Steam Stealer. Jak działa?

Kiedy Steam Stealer znajdzie się w systemie użytkownika, kradnie cały zestaw plików konfiguracyjnych platformy Steam. Następnie, lokalizuje plik Steam KeyValue, który zawiera dane uwierzytelniające użytkownika, a także informacje pozwalające utrzymać sesję graczy. W ten sposób haker może zarówno ukraść Twoje dane, jak i przejąć i sprzedać przedmioty z gier.

 • Wyłudzanie kodu BLIK

Znajomy prosi Cię o szybka pomoc w zakupie i podanie kodu BLIK? Przyjrzyj się sprawie uważniej! Najlepiej, nigdy nie podawaj kodu BLIK osobom trzecim. Jeśli jednak chcesz to zrobić, zadzwoń do tej osoby i potwierdź, czy faktycznie prosi Cię o kod, czy ktoś włamał się jej na konto.

Jeśli nie dochowasz ostrożności i dasz się nabrać na któryś z powyższych hakerskich trików, musisz się liczyć z tym, że haker uzyska dostęp do Twojego konta i ukradnie z niego wszystkie interesujące go przedmioty, których wartość sięga czasami naprawdę dużych kwot.

Jak odzyskać skradzione konto na Steam?

Odzyskiwanie konta na Steam może trochę potrwać. Jeśli zorientowałeś się, że ktoś przejął Twoje konto, podejmij w pierwszej kolejności środki zaradcze – spróbuj zablokować konto. Dzięki temu, haker nie będzie mógł przez nie dokonywać zakupów, grać, wysyłać prezentów, handlować przedmiotami, aktywować numerów seryjnych. Nie będzie miał również dostępu do Społeczności Steam.

Jak zablokować konto na Steam? To proste. Gdy wprowadzasz zmiany na koncie Steam (np. zmiana hasła, adresu e-mail lub prośba o zmianę kodu Steam Guard), na Twoje konto pocztowe zostaje wysłany e-mail powiązany z kontem. W każdej takiej wiadomości możesz znaleźć link, dzięki któremu zablokujesz swoje konto. Kliknij w odnośnik, a następnie postępuj zgodnie z instrukcją.

Podczas blokowania otrzymasz kod odblokowujący, który koniecznie spisz! Gdy będziesz już pewien, że Twoje konto jest bezpieczne, za pomocą kodu odblokujesz je.

Kolejne kroki, jakie warto podjąć jeszcze przed odzyskaniem konta, to skanowanie komputera oraz zmiana hasła do konta e-mail. Twój login i hasło do Steam mogły wyciec właśnie w wyniku działania szkodliwego oprogramowania lub po przejęciu skojarzonego z nim adresu e-mail. Jeśli pominiesz te kroki, haker może ponownie przejąć konto lub przeszkodzić w udzieleniu pomocy przez Pomoc techniczną Steam.

Teraz pora na odzyskanie konta. Aby to zrobić, skorzystaj z poniższej instrukcji:

 1. Przejdź do strony pomocy i kliknij “Moje konto Steam zostało skradzione i potrzebuję pomocy w odzyskaniu go”.
 1. Na dole strony znajdziesz hasło “Odzyskaj moje konto”, a poniżej okno “Zmień moje hasło”. Kliknij w nie.
 1. Wprowadź nazwę konta, adres e-mail lub numer telefonu. Najpewniejsza jest nazwa konta – pozostałe informacje haker mógł zdążyć zmienić.
 1. Pojawią się dwie opcje – wysłanie kodu weryfikacyjnego na dotychczasowy e-mail lub na inny, jeśli nie masz już dostępu do dotychczasowego. Wybierz odpowiednią.
 1. Wypełnij formularz, w którym musisz podać:
 2. obecny adres e-mail,
 3. pierwszy adres e-mail używany przez Ciebie na tym koncie,
 4. numer telefonu przypisany do konta,
 5. jeżeli posiadasz zarejestrowany numer seryjny do Twojego konta, załącz jego zdjęcie na dole tego formularza i wprowadź numer,
 6. przedstaw dowód własności konta – dowód weryfikacji jednej lub więcej metod płatności
 7. dodatkowo, możesz dołączyć krótką wiadomość opisującą szczegóły Twojej sytuacji.
 1. Po wypełnieniu formularza otrzymasz odpowiedź na podany przez Ciebie adres e-mail. Pierwsza wiadomość będzie wygenerowana automatycznie. W przeciągu kilku dni otrzymasz odpowiedź od zespołu pomocy technicznej.

Niestety, nawet gdy odzyskasz konto, nie masz szansy na odzyskanie utraconych przedmiotów – pomoc techniczna ich nie przywraca i nie duplikuje. Bezpieczeństwo konta Steam to przede wszystkim Twoja odpowiedzialność.

Jak uchronić się przed włamaniem na konto Steam?

Jak widzisz, platforma Steam pomoże Ci odzyskać ukradzione konto, jednak nie odpowie za przedmioty, które utracisz w wyniku działa hakera. Najlepszym sposobem, aby cieszyć się wszystkim tym, co zgromadziłeś jako gracz, jest więc odpowiednia ochrona swojego konta. Jak to zrobić?

Po pierwsze, korzystaj z poniższych zasad bezpieczeństwa:

 • nigdy nie podawaj osobom trzecim swojego hasła i loginu – np. aby dostać dostęp do klanu gry,
 • nie klikaj w nieznane linki z niezaufanych źródeł, np. w mailu lub wysłane przez czat,
 • nie zgadzaj się na prowadzenie rozmowy z osobą, która podaje się za pracownika pomocy technicznej Steam przez czat – nawet jeśli proponuje Ci to Twój znajomy,
 • włącz weryfikację dwuetapową Steam Guard – to wyższy poziom zabezpieczeń, który wymusza dodatkową autoryzację przy logowaniu z nowego urządzenia,
 • zweryfikuj swój adres e-mail na Steam – kiedy to zrobisz, aby zmienić jakiekolwiek dane na Twoim koncie trzeba będzie podać adres e-mail oraz hasło, co zwiększy bezpieczeństwo konta,
 • ignoruj nieproszone wiadomości od „Pomocy technicznej Steam”, chyba że wiadomość pochodzi ze strony support.steampowered.com,
 • jeśli podejrzewasz, że strona prosząca o podanie danych logowania nie jest oficjalną stroną Steam, nie wpisuj żadnych informacji na tej stronie i ją zlekceważ,
 • stwórz silne hasło do swojego konta (minimum 6 znaków, małe i duże litery, cyfry i znaki specjalne), unikaj oczywistych, łatwych do odgadnięcia haseł,
 • upewnij się, że używasz różnych haseł do swojego konta na Steam i konta e-mail – jeśli haker wykradnie jedne dane, sprawdzi czy da się je wykorzystać również na innych serwisach,
 • unikaj logowania się na konto Steam na niezabezpieczonych komputerach (np. współdzielonych z innymi),
 • unikaj logowania się na konto przez niezabezpieczoną sieć WiFi, a zwłaszcza publiczne hotspoty,
 • zawsze wylogowuj się ze swojego konta,
 • zgłaszaj wszystkie niewłaściwe zachowania i podejrzane aktywności.

Nawet jeśli jesteś bardzo ostrożny, może się zdarzyć, że haker zdoła Cię przechytrzyć, używając szkodliwego oprogramowania – wirusów, keyloggerów, spyware’u i innych. Aby nie martwić się tego typu programami, zainstaluj na swoim komputerze i urządzeniu mobilnym antywirus, który będzie pilnował bezpieczeństwa Twojego konta.

Skuteczny program powinien pracować w czasie rzeczywistym i wyłapywać nie tylko istniejące, ale też nowe zagrożenia. Zainstalowanie pierwszego lepszego darmowego antywirusa z sieci nie wystarczy. Lepiej postawić na sprawdzone marki z branży, jak Norton, Kaspersky, Bitdefender, Panda, ESET oraz McAfee.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?