piątek, 14 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaSymantec / NortonJak pozostać bezpiecznym online?

Jak pozostać bezpiecznym online?

Poznajcie 5 najważniejszych zasad zachowania bezpieczeństwa podczas korzystania z Internetu według Symantec.

Rozwiązania antywirusowe to nie wszystko

threat-protection-secure-iotNie jest tajemnicą, że fundamentem bezpieczeństwa internetowego jest posiadanie skutecznego i sprawdzonego rozwiązania antywirusowego, zainstalowanego na wszystkich urządzeniach. To ono stanowi najważniejszą barierę chroniącą przed złośliwym oprogramowaniem i próbami ataków. Nie oznacza to jednak, że jest to jedyna ochrona jaka powinna zostać zastosowana. To na samych użytkownikach ciąży obowiązek zachowania określonych środków ostrożności. W przypadku bowiem ich nierozważnego i ryzykowanego zachowania nawet najlepsze programy antywirusowe nie dadzą sobie rady z pewnymi rodzajami zagrożeń. Mowa tu zwłaszcza o próbach oszustw lub wyłudzeń poufnych danych przez cyberprzestępców.

Specjaliści Symantec opublikowali 5 najważniejszych zasad bezpieczeństwa, których przestrzeganie pozwoli zapewnić lepszą ochronę przed tymi rodzajami ataków.

Nie otwieraj wiadomości e-mail od nieznanych nadawców

Taktyka zastraszania to popularne narzędzie cyberprzestępców. Wiadomości, najczęściej dotyczące bankowości lub kont internetowych, określane jako pilne i bardzo ważne, prowokują użytkowników do podejmowania szybkich i nieprzemyślanych działań. Tymczasem wiele z nich to próby ataków phishingowych, które mają na calu wyłudzenie poufnych danych lub zainstalowanie groźnego oprogramowania po otwarciu załącznika lub przekierowaniu na niebezpieczną stronę po kliknięciu na zawarty w wiadomości link. A często wystarczy dokładne przyjrzenie się podejrzanej wiadomości lub chłodna analiza żądań zawartych w jej treści. Najbezpieczniejszym jednak jest unikanie otwierania maili od nieznanych nadawców.

Używaj silnych haseł i zmieniaj je regularnie

Mimo licznych ostrzeżeń specjalistów, miliony użytkowników na całym świecie nadal korzystają z haseł takich jak „123456” czy „hasło”. Niewiele bezpieczniejsze są daty urodzin czy imiona pupili. Najlepsze hasła to takie, które użytkownik jest w stanie zapamiętać i nie zapisywać na karteczkach przyklejonych do monitora lub w pliku na pulpicie, a które jednocześnie będą trudne do złamania przez niepowołane osoby. Ważne, żeby były one kombinacją cyfr, liter i symboli oraz aby były regularnie zmieniane na poszczególnych kontach. Z pomocą przychodzą też programy generujące i przechowujące hasła.

Nie klikaj w podejrzane linki

Wirusy i inne rodzaje szkodliwych programów często rozprzestrzeniają się dzięki klikaniu w linki do niebezpiecznych zawartości. Uważaj więc na nie, nawet jeśli pochodzą od Twoich znajomych. Zanim obejrzysz interesujący filmik skontaktuj się z jego nadawcą i dowiedz się, czy został on wysłany celowo.

Zapisuj regularnie kopie zapasowe

Nawet jeśli staniesz się ofiarą złośliwego oprogramowania i stracisz swoje najcenniejsze dane zapisane na urządzeniu, możesz je bez trudu odzyskać. Jedynym warunkiem jest regularne tworzenie kopii zapasowych danych i przechowywanie ich w bezpiecznym schowku online lub na zewnętrznym nośniku danych, odłączonym od narażonego na ataki urządzenia.

Edukuj swoją rodzinę

Bezpieczeństwo online zależy nie tylko od Ciebie, ale również od pozostałych użytkowników, korzystających na co dzień z domowych urządzeń połączonych z Internetem. Zadbaj o to, aby poznali najważniejsze zasady dotyczące ochrony tożsamości i danych oraz unikali groźnych zachowań.

 

Źródło: community.norton.com

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?