poniedziałek, 27 maja, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaEsetKopie zapasowe – dlaczego są tak ważne?

Kopie zapasowe – dlaczego są tak ważne?

Eksperci firmy ESET wskazują, dlaczego regularne tworzenie kopii zapasowych danych jest podstawą bezpieczeństwa danych.

Nie lekceważ ransomware

Specjaliści ESET – jednego ze światowych liderów wśród producentów oprogramowania zabezpieczającego – zachęcają użytkowników korzystających z urządzeń połączonych z Internetem do regularnego tworzenia kopii zapasowych danych. Znaczenie tej niepozornej czynności wzrosło zwłaszcza w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, kiedy to w gwałtowny sposób zwiększyła się ilość ataków szkodliwych programów typu ransomware. To ono w swej podstawowej formie ma na celu zaszyfrowanie danych i zablokowanie dostępu do komputera oraz wymuszenie okupu za ponowną możliwość korzystania z niego i dostęp do zapisanych na nim informacji. Ransomware staje się coraz większym zagrożeniem, którego rozwój i ekspansja jest prognozowana w ciągu najbliższego roku. Jego celem są zarówno użytkownicy prywatni, jak i biznesowi.

Kopie zapasowe – dodatkowa ochrona najważniejszych danych

backup6W obliczu wzrostu ilości ataków ransomware zaawansowana ochrona danych wydaje się być niezbędna. Jej podstawą jest oczywiście skuteczne oprogramowanie antywirusowe, którego zadaniem jest niedopuszczenie do przedostania się złośliwego kodu na urządzenie. To jednak nie wszystko – specjaliści podkreślają konieczność tworzenia na bieżąco duplikatów swoich najważniejszych plików – zdjęć, muzyki, dokumentów. Tymczasem tworzenie kopii zapasowych to wyjątkowo zaniedbany przez użytkowników obszar – 30% z nich nigdy ich nie przygotowało. Ich znaczenie doceniane jest jednak zwykle zbyt późno – kiedy dojdzie do ataku i utraty danych lub konieczności zapłaty okupu za możliwość ich odzyskania.

Warto więc zapewnić swoim danym dodatkową warstwę ochrony i zacząć regularnie tworzyć kopie zapasowe danych. Pomagają w tym również niektórzy producenci oprogramowania antywirusowego, którzy poszerzają zestaw zabezpieczeń o automatyczną możliwość zapisywania duplikatów. Kopie zapasowe powinny być przechowywane w bezpiecznym miejscu – na zewnętrznym nośniku danych, stale odłączonym od urządzenia głównego lub w schowku w chmurze.

Nie należy też zapominać, że kopie zapasowe umożliwiają odzyskanie cennych informacji nie tylko w przypadku ataków złośliwego oprogramowania. To także zabezpieczenie przed skutkami awarii urządzenia czy jego kradzieży.

 

Źródło: welivesecurity.com

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?