poniedziałek, 22 lipca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaBezpieczeństwoJak rozprzestrzeniają się wirusy komputerowe?

Jak rozprzestrzeniają się wirusy komputerowe?

Wirusy, złośliwe oprogramowanie, malware – nazw na określenie potencjalnych zagrożeń, jakie czyhają na właścicieli komputerów i sprzętów elektronicznych wyposażonych w systemy operacyjne jest wiele. Ale czy zdajesz sobie sprawę z tego, w jaki sposób wirus może dostać się do Twojego urządzenia?

Wirus – jak dostał się do komputera?

Sposobów na przedostanie się wirusa do komputera czy też innego urządzenia jest bardzo wiele. Poniżej znajdziesz listę i krótkie wyjaśnienie tych najbardziej popularnych zagrożeń:

  1. Phishing – to zagrożenie rozprzestrzeniające się za pośrednictwem e-maili. Gdy tylko posiadasz skrzynkę elektroniczną, Twój adres prawie na pewno będzie atakowany różnymi mailami reklamowymi z adresów, których nigdy nie widziałeś. Tutaj niebezpieczeństwem są załączniki i nieświadome otwieranie wiadomości od nieznanych nadawców. To prosty sposób na wyłudzenie przez oszusta określonych informacji.
  2. Fałszywe strony internetowe – wchodząc na różne strony, szczególnie gry online, serwisy randkowe, czy też gry dla dorosłych można trafić na strony instalujące różne wirusy na komputerze – a tym np. adware. Infekcja objawia się tu najczęściej jako niekontrolowane i nieplanowane wyświetlanie się różnych okienek na ekranie urządzenia.
  3. Zainfekowany dysk rozruchowy – gdy z takiego dysku ponownie uruchamia się komputer, bardzo łatwo narazić się na ataki ze strony wirusów. Jeśli komputer nie jest w żaden sposób dodatkowo chroniony, korzystanie z takiego dysku daje zielone światło szkodliwemu oprogramowaniu.
  4. Ściąganie oprogramowania typu freeware – to, że oprogramowanie jest darmowe, nie zawsze musi oznaczać, że jest bezpieczne. Cyberprzestępcy wykorzystują pliki multimedialne, piosenki, gry, filmy jako nośniki złośliwego oprogramowania. Instalacja freeware z nieznanych źródeł jest więc bardzo ryzykowne.
  5. Korzystanie z urządzeń zewnętrznych – beztroskie podłączanie do komputera różnych pendrive’ów, dysków zewnętrznych czy też smartfonów może nieść za sobą ryzyko zainfekowania. Nigdy nie ma się pewności, czy pożyczając takie urządzenia, nie zostały one –nawet nieświadomie – zawirusowane.
  6. Reklamy – nawet na bardzo popularnych serwisach wyświetlają się różne reklamy, często niestety – niebezpieczne. A że hakerzy wiedzą, że użytkownicy lubią kupować wzrokiem – wykorzystują reklamy jako nośniki złośliwych kodów, które prowadzą do przekierowań na zainfekowane strony.
  7. Portale społecznościowe – to teraz najpopularniejszy sposób na atak. W serwisach społecznościowych nie sposób nie natknąć się na linki do różnych zbiórek, wydarzeń, zaskakujących informacji z chwytliwymi nagłówkami prowokującymi do wejścia na linkowaną stronę. A stąd już prosta droga do zawirusowania komputera. Wirus, który zainfekuje w ten sposób Twój komputer, może w łatwy sposób przedostać się także do komputerów Twoich znajomych, rozsyłając im np. wiadomości z Twojego profilu.

Jak bronić się przed wirusami komputerowymi?

Jeśli któryś z powyższych problemów dotknął Twoich urządzeń to ciężko będzie Ci pozbyć się zagrożenia samodzielnie. Wirusy wykorzystują luki w zabezpieczeniach aplikacji i systemów komputerowych co finalnie kończy się zainfekowaniem plików. Do usuwania takich infekcji najlepszy będzie dobry antywirus np. Bitdefender, Norton czy też Panda. Pamiętaj, że brak oprogramowania antywirusowego oznacza, że Twój laptop czy też smartfon staje się zupełnie bezbronny względem czyhających wirusów – szczególnie jeśli korzystasz z Internetu.

 

 | Website

Jestem najlepszym Marcinem

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?