piątek, 14 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaBezpieczeństwoJak sprawdzisz czy masz wirusa na telefonie?

Jak sprawdzisz czy masz wirusa na telefonie?

Czasy, kiedy telefon służył tylko do dzwonienia i wysyłania smsów, dawno minęły. Współczesne smartfony mają moc obliczeniową osobistych komputerów i stanowią prawdziwą skarbnicę danych o Tobie. Nic więc dziwnego, że hakerzy próbują się do nich dostać, tworząc przeróżne odmiany wirusów. Narażony jest nie tylko system Android, ale również IOS. Jak sprawdzić, czy wirus zaatakował Twój telefon?

Jak wirus trafia na smartfon?

Zapoznaj się z drogami, jakie wykorzystują cyberprzestępcy, by zainfekować telefon wirusem. Gdy poznasz wroga bliżej, będziesz mógł lepiej się przed nim zabezpieczyć. Jeśli posiadasz smartfon z systemem Android, wirusy mogą na niego trafić poprzez:

 • Zainfekowane aplikacje

To najczęstsza droga, jaką wirusy dostają się na telefony. Haker wybiera popularną aplikację, przepakowuje ją z użyciem złośliwego oprogramowania, a następnie dystrybuuje za pośrednictwem sklepu z aplikacjami. Może również stworzyć zupełnie nową aplikację, która wydaje się na tyle atrakcyjna, że użytkownicy decydują się pobrać ją na swoje urządzenia.

Wirusy udają więc legalne i przydatne programy. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby pobierać je ze sprawdzonego źródła – za pośrednictwem Google Play. Google sprawdza aplikacje oferowane przez swój sklep, szukając szkodliwych fragmentów w kodzie, dlatego zawirusowane oprogramowanie pojawia się tam bardzo rzadko.

 • Szkodliwe reklamy

Hakerzy używają reklam, aby doprowadzić do instalacji wirusa na Twoim telefonie. Jeśli klikniesz taką reklamę, instalacja szkodnika rozpocznie się automatycznie. Taka metoda nosi nazwę Malvertising.

 • Zawirusowane strony internetowe

Uważaj na linki do stron, które znalazłeś na forach internetowych, otrzymałeś poprzez e-maile lub w wiadomości od znajomego. Zastanów się dobrze, zanim w nie klikniesz – to mogą być fałszywe strony internetowe, na których znajdują się złośliwe kody. Jeśli otworzysz zarażoną stronę, wirus zaatakuje Twój telefon.

Użytkownicy najpopularniejszego obecnie systemu Android są bardziej narażeni na mobilne szkodliwe oprogramowanie, niż posiadacze innych systemów. Oprócz sklepu Google Play istnieje wiele witryn oferujących aplikacje do pobrania, które nie są odpowiednio zabezpieczone. Instalowanie aplikacji bezpośrednio z Internetu powinno więc być ostatecznością.

Użytkując inne systemy nie możesz tracić czujności. Przykładowo IOS nie jest wolny od złośliwego oprogramowania – iPhone również posiada luki w zabezpieczeniach. Telefony firmy Apple są tak samo podatne na ataki typu phishing (czyli wyłudzanie danych), jak urządzenia z systemem Android.

IPhone’y są za to bardziej odporne na zainfekowane aplikacje. Używając systemu IOS, możesz je pobrać jedynie z oficjalnego sklepu Apple App Store. Sklep Apple jest bardzo dobrze zabezpieczony, a po instalacji programy nie mogą wchodzić w interakcje z innymi aplikacjami, ani z systemem operacyjnym. Dzięki temu, instalacja wirusa przez aplikację na IOS jest prawie niemożliwa.

Najpopularniejsze rodzaje wirusów na telefon

Dane bankowe, loginy i hasła, dane osobowe, kontakty do znajomych – przechowujesz je na swoim smartfonie? Jeśli tak, to jesteś narażony na ataki hakerskie, które mogą przybierać wiele form. Mobilne wirusy mają różne sposoby, aby wykorzystać luki w systemie i zagnieździć się na Twoim urządzeniu. Jakie? Oto przegląd najczęściej spotykanych typów wirusów:

 • Spyware

To oprogramowanie szpiegujące, które gromadzi informacje z Twojego telefonu i przesyła je na zewnętrzny serwer. Mogą to być np. wiadomości tekstowe, przeglądane strony, naciskane klawisze, loginy i hasła. Spyware dostaje się na telefon zazwyczaj pod przykrywką legalnej, pomocnej aplikacji, którą sam instalujesz.

 • Robaki

Są jeszcze bardziej przebiegłe, niż spyware. Dostają się na telefon poprzez SMS-y, MMS-y, a także linki do stron internetowych. Nie wymagają żadnej interakcji ze strony użytkownika, aby zacząć działać, a na dodatek potrafią powielać się samodzielnie w nieskończoność. Czyni to robaki najgroźniejszym szkodliwym oprogramowaniem na telefon.

 • Ransomware

Tego typu programy zdalnie blokują pliki, a następnie żądają okupu za ich odblokowanie. Kiedy stracisz ważne dane, może Cię najść pokusa, by dla świętego spokoju zapłacić i odzyskać utracone informacje. Nigdy tego nie rób – prawdopodobieństwo odzyskania danych jest bliskie zeru. Lepiej regularnie tworzyć kopie zapasowe i zabezpieczyć się programem antywirusowym.

 • Trojany

Podobnie jak spyware, możesz zainstalować je jako niechciany dodatek do aplikacji z niesprawdzonego źródła. Mogą blokować wybrane aplikacje, a nawet cały telefon.

Jak sprawdzić, czy masz zainfekowany telefon?

Twój telefon zachowuje się dziwnie? Aplikacje same się zamykają, telefon często się blokuje? To może oznaczać zakażenie wirusem. Użytkownicy spotykają się najczęściej z takimi objawami infekcji:

 • Zbyt szybkie wyczerpywanie baterii

Wiele osób tłumaczy szybsze rozładowywanie telefonu tym, że sprzęt się starzeje. Jednak jeśli nagle zauważysz zmianę w szybkości zużywania baterii, zwykle odpowiedzialny jest wirus. Wirusy nie są zoptymalizowane pod kątem oszczędzania energii, dlatego wyczerpują baterię szybciej, niż normalne aplikacje.

 • Częste awarie aplikacji

Aplikacje zamykają się same i nie odpowiadają na Twoje żądania? Jeśli dzieje się to często może być wina wirusa. Sporadyczne awarie aplikacji są normalne, ale gdy nie możesz z tego powodu korzystać z telefonu, szukaj przyczyny w szkodliwym oprogramowaniu.

 • Aplikacja żąda dodatkowych uprawnień

Niektóre aplikacje potrzebują dostępu do pewnych funkcji telefonu, jednak jeśli zwykła gra prosi Cię o uprawnienia administratora, to zapewne fałszywa, zainfekowana aplikacja, która chce uzyskać dostęp do Twoich danych lub przejąć kontrolę nad urządzeniem.

 • Zwiększone wykorzystanie limitu danych

Przez większość dnia nie korzystasz z telefonu, a mimo to otrzymujesz komunikat o przekroczeniu limitu danych? Wytłumaczeniem może być działanie wirusa w tle.

 • Zaskakująca kwota rachunku za telefon

Jeśli nie jesteś w stanie wytłumaczyć, dlaczego rachunek za telefon nagle wzrósł, upewnij się, czy to nie szkodliwe oprogramowanie. Za ich pomocą haker może np. dopisywać Cię do płatnych subskrypcji.

 • Wyskakujące reklamy

Reklamy pojawiają się, nawet jeśli nie działa żadna aplikacja lub od razu po włączeniu przeglądarki? Twój telefon został zapewne zainfekowany szkodliwym oprogramowaniem reklamowym – adware.

 • Częste przegrzewanie telefonu

Kiedy intensywnie korzystasz ze swojego smartfona, może się zdarzyć, że będzie się nagrzewał. Jednak gdy telefon nagrzewa się bez wyraźnej przyczyny, jest to prawdopodobnie skutek działania wirusa, angażującego zasoby Twojego urządzenia.

Gdy Twój telefon działa prawidłowo, nie zmniejszaj czujności. Objawy wirusa nie muszą być zauważalne od razu. Możesz mieć problem, żeby zorientować się, że doszło do infekcji.

Sprawdzenie obecności wirusa jest łatwe wtedy, gdy posiadasz odpowiednie oprogramowanie antywirusowe. Sięgnij po nie dla własnego bezpieczeństwa. W każdym momencie będziesz mógł przeprowadzić skanowanie systemu, które da Ci pewność, czy masz wirusa, czy nie.

Jak usunąć wirusa z telefonu?

Jeśli Twoje obawy się potwierdziły i wszystko wskazuje na to, że wirus zaatakował Twój telefon, nie wpadaj w panikę. Aby pozbyć się szkodnika, możesz skorzystać z kilku metod:

 1. Usuwanie ręczne

Możesz spróbować sam pozbyć się niechcianego szkodnika. Uruchom telefon w trybie awaryjnym, dzięki czemu wszystkie aplikacje firm trzecich, w tym wirusy, nie będą działać. Następnie, przejdź do ekranu Ustawienia>Aplikacje>Pobrane. Przejrzyj listę aplikacji i odinstaluj te, które budzą Twoje podejrzenia.

Jeśli którejś aplikacji nie da się odinstalować, wirus najprawdopodobniej nadał sobie uprawnienia administratora. Aby ominąć ten problem, wybierz Ustawienia>Zabezpieczenia>Administratorzy urządzenia. Podejrzana aplikacja znajduje się na liście administratorów? Kliknij pozycję Dezaktywuj. Dzięki temu, odinstalowanie niechcianego programu powinno się udać.

 1. Przywrócenie ustawień fabrycznych

Takie rozwiązanie jest skuteczne, jednak skutkuje utratą wszystkich danych. Możesz je rozważyć, jeśli regularnie tworzysz kopie zapasowe tego, co przechowujesz na telefonie. W innym wypadku, przywrócenie ustawień fabrycznych to ostateczność.

 1. Skanowanie za pomocą sprawdzonego antywirusa

Twój smartfon ma więcej wspólnego z komputerem, niż z dawnym telefonem. Zabezpiecz go więc tak, jak zabezpieczasz swój komputer – najlepiej dobrym antywirusem.

Uważaj na darmowe aplikacje – nie zawsze są w pełni skuteczne. Często nie posiadają wszystkich funkcji i nie dadzą Ci właściwej ochrony. Jeśli chcesz ściągnąć aplikację antywirusową z Internetu, wybieraj tylko sprawdzone źródła. W innym wypadku, z darmowym antywirusem możesz pobrać… złośliwe oprogramowanie podszywające się pod przydatny program.

Zastanów się, czy nie sięgnąć po płatny program antywirusowy, który zapewni ochronę przed wszystkimi rodzajami zagrożeń internetowych. Wiele z nich umożliwia skanowanie w czasie rzeczywistym. Takie oprogramowanie posiada wiele dodatkowych funkcji, dających kompleksową ochronę, np. moduł lokalizacji telefonu w przypadku zgubienia lub kradzieży, tworzenie kopii zapasowych, filtr połączeń i wiadomości sms.

Jaki antywirus wybrać? Poszukując odpowiedniej aplikacji, sięgnij po propozycje sprawdzonych firm z branży.

Najlepszy program tego typu na rynku to aktualnie Kaspersky Internet Security. Zapewnia pełną ochronę, a równocześnie nie obciąża systemu, dzięki czemu zachowujesz wydajność urządzenia. Zwróć uwagę również na takie propozycje, jak Norton Mobile Security, Bitdefender Mobile Security oraz ESET Mobile Security. Każdy z nich oferuje nieco inny pakiet funkcji – warto się z nimi zapoznać i wybrać opcję najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb.

Profesjonalny mobilny antywirus to niewielki wydatek – to tylko kilkadziesiąt złotych za roczną licencję. Nie jest to wiele, a zapewnia większe bezpieczeństwo w dobie coraz częstszych ataków na smartfony.

Jak widzisz, cybeprzestępcy mają wiele pomysłów na to, jak zainfekować Twój telefon. Na szczęście, odpowiednia ochrona antywirusowa jest w stanie zapewnić Ci spokój i swobodne korzystanie ze sprzętu. Nie zapominaj jednak o ostrożności podczas używania Internetu. Regularnie instaluj też aktualizacje. Uwolnią Twój smartfon od ewentualnych luk w oprogramowaniu, poprzez które wirus mógłby zagnieździć się na Twoim urządzeniu.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?