środa, 21 lutego, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaBezpieczeństwoJak wybrać idealny program antywirusowy na Androida?

Jak wybrać idealny program antywirusowy na Androida?

Programów antywirusowych w oficjalnym sklepie Google Play jest całe zatrzęsienie. Możesz przebierać w rozwiązaniach, które są zarówno darmowe, jak i płatne. Jednak zanim dokonasz ostatecznego wyboru aplikacji, która ma dbać w przyszłości o Twoje bezpieczeństwo, warto odpowiedzieć sobie na pytanie: jakich funkcji potrzebujesz i na czym szczególnie zależy Ci podczas korzystania z programu antywirusowego? Po lekturze kilku poniższych punktów z pewnością wybierzesz rozwiązanie, które będzie najlepiej pasowało do Ciebie.

Płatny czy darmowy antywirus?

To właściwie fundamentalne pytanie, jakie trzeba sobie zadać przed wyborem idealnego dla siebie programu antywirusowego na urządzenie mobilne z systemem Android. Opcji wyboru i zakupu tego typu oprogramowania jest naprawdę niezliczona ilość, w sklepie Google Play jest ich kilkadziesiąt. Czy jednak lepiej wybrać darmową ochronę czy wysupłać nieco pieniędzy z portfela? Przede wszystkim pakiety te różnią się ilością narzędzi i funkcji, które w przypadku bezpłatnych programów są zwykle ograniczone do najbardziej podstawowych modułów antywirusowych. Są one zwykle również przeznaczone wyłącznie do użytku prywatnego i pozbawione wsparcia technicznego ze strony producenta, co może być kłopotliwe, jeśli pojawią się problemy z instalacją, aktywacją czy późniejszą obsługą. Z kolei antywirus płatny wyposażony jest (choć to oczywiście zależy od konkretnego programu) w znacznie większy zakres narzędzi, obejmujący często dodatkowe moduły ochrony prywatności i tożsamości, zabezpieczeń antykradzieżowych, kontroli rodzicielskiej, VPN i wiele innych. 

Warto przed ostatecznym wyborem wersji darmowej lub płatnej zwrócić również uwagę na to, że koszt rocznej subskrypcji antywirusa dla Android to zaledwie ok. 25-50 złotych, które dają Ci pewność, że jesteś odpowiednio zabezpieczony podczas codziennego korzystania ze smartfona lub tabletu. Gdy dojdzie do włamania na Twój telefon i przejęcia Twoich wrażliwych danych, konsekwencje mogą być naprawdę poważne i kosztować Cię o wiele więcej niż kilkadziesiąt złotych, które zainwestujesz w program antywirusowy z najwyższej półki. Pamiętaj o zakupie licencji w sprawdzonym sklepie i pobieraniu oprogramowania tylko z oficjalnych źródeł. Nie warto tu iść na skróty i ściągać plików instalacyjnych z niepewnych miejsc, paradoksalnie mogą one bowiem zawierać złośliwe oprogramowanie i zainfekować Twoje urządzenie.

Zaufany producent

Wydawać by się mogło, że to sprawa oczywista. Przecież najczęściej wybieramy produkty znanych marek, które od lat są na rynku. Jednak nie zawsze tak jest, a w przypadku programów antywirusowych należy trzymać się tej zasady naprawdę kurczowo, bo na szali jest bezpieczeństwo Twoje i Twoich danych. Na przestrzeni ostatnich kilku – kilkunastu miesięcy na rynku mobilnych aplikacji pojawiło się co najmniej kilka rozwiązań, które rzekomo oferują najwyższej klasy bezpieczeństwo antywirusowe, jednak w praktyce z cudem graniczy nawet znalezienie informacji o firmie, która je stworzyła, a ich testów z niezależnych źródeł albo nie ma wcale, albo są bardzo szczątkowe. Takich aplikacji antywirusowych zdecydowanie należy unikać. Przed ostatecznym wyborem sprawdź jaka firma stworzyła oprogramowanie, jak długo istnieje na rynku i czy w przeszłości nie pojawiały się np. problemy z wyciekami danych czy nieprawidłowościami, które bezpośrednio wpływały na działanie jej systemów obronnych. Obecnie weryfikacja powyższych informacji nie powinna zająć więcej niż kilka minut, a dzięki niej upewnisz się, czy można wierzyć tego typu rozwiązaniom.

Zdecydowanie Twój wybór powinien być łatwiejszy, gdy zdecydujesz się na dobrze znane, sprawdzone oprogramowanie antywirusowe na system sygnowany zielonym robocikiem, pochodzące od doświadczonego producenta, specjalizującego się w tego typu rozwiązaniach od wielu lat. Norton Mobile Security, Bitdefender Mobile Security, ESET Mobile Security for Android czy Kaspersky Internet Security for Android – tym programom możesz z całą pewnością zaufać.

Niezależne testy

Przed wyborem odpowiedniego antywirusa warto spojrzeć na wyniki testów niezależnych serwisów zajmujących się bezpieczeństwem online. W zależności od wybranego rodzaju oprogramowania i systemu można znaleźć wiele serwisów, które zajmują się badaniem skuteczności i sprawdzaniem jakości działania programów antywirusowych. W przypadku antywirusów dla Android, mamy do czynienia przede wszystkim z AV-Test. To niezależna organizacja, która zajmuje się analizą i testowaniem antywirusów na wszystkie najpopularniejsze systemy operacyjne – Androida, iOS czy Windowsa i Maca. Testy przeprowadzane są zazwyczaj raz w miesiącu, czasem co dwa miesiące, a ich wyniki skrzętnie umieszczane są w czytelnych tabelach. Dzięki temu w ciągu kilku sekund możesz znaleźć interesujący Cię program i sprawdzić, jak sobie radzi z poszczególnymi zagrożeniami.

Na stronie AV-Test znajdziesz też informacje o tym, jak szybko jest aktualizowana baza wirusów w danej aplikacji antywirusowej po pojawieniu się nowego zagrożenia. Prócz AV-Test na Twoją uwagę zasługują również testy AV-Comparatives czy PCWorld – to kolejne zagraniczne źródła, które zajmują się właśnie bezpieczeństwem w internecie i na bieżąco aktualizują testy programów antywirusów. Możesz więc bez trudu wybrać spośród najlepszych pakietów w swojej kategorii.

Dodatkowe funkcje

Programy antywirusowe (zwłaszcza te płatne) od kilku ostatnich lat mocno rosną w siłę, jeśli chodzi o funkcjonalność i dodatkowe opcje. Absolutną podstawową działania tego typu programów dla Androida jest właśnie moduł antywirusowy, który odpowiada przede wszystkim za ochronę przed wirusami. Jednak coraz częściej implementowany jest również firewall, który moim zdaniem jest niezbędny w przypadku komputerów czy urządzeń mobilnych.

Kolejną bardzo przydatną funkcją, którą warto mieć w swoim programie antywirusowym jest aktywna ochrona online (różnie producenci ją nazywają). Polega ona na tym, że działając w tle, niewidocznie dla użytkownika, sprawdza automatycznie strony www i monitoruje, czy ich otwarcie nie wiąże się z zainfekowaniem smartfona.

Często również twórcy programów wyodrębniają moduł antyphshingowy, który z kolei chroni przed atakami mającymi na celu wyłudzenie poufnych danych czy pieniędzy z kont bankowych. Najczęściej wykorzystują one fałszywe strony internetowe, wyglądające identycznie jak oryginalna strona np. banku. Wprowadzony w błąd użytkownik loguje się na niej, a wszystkie jego cenne dane wysyłane są natychmiast do hakera.

Od niedawna również poważniejszym zagrożeniem jest szkodliwe oprogramowanie typu ransomware, czyli takie, które szyfruje smartfona i wszystkie zawarte na nim dane, uniemożliwiając dostęp do urządzenia. Najczęściej jedyną opcją jest zapłata „okupu” hakerom, który ma zapewniać ponowne odszyfrowanie danych zawartych na urządzeniu. Lepiej jednak zapobiegać niż leczyć, więc w tym wypadku program wyposażony w narzędzia chroniące przed ransomware będzie blokował próby zablokowania urządzenia.

Z dodatkowych funkcji, które nie są już tak konieczne, lecz dla niektórych użytkowników będą bardzo przydatne, warto wskazać te związane z kontrolą rodzicielską (choć wydają się niezbędne na smartfonach należących do naszych pociech). Z innych rozwiązań oferowanych przez programy antywirusowe mamy praktyczny menedżer haseł, narzędzia czyszczące smartfon z niepotrzebnych śmieci i optymalizujące czas pracy na baterii czy VPN.

W przypadku tych dodatkowych funkcjonalności wybór tak naprawdę należy do Ciebie. Każdy musi sobie samemu odpowiedzieć czy warto w nie inwestować, czy warto zakupić program w nie wyposażony, czy będziesz z nich na co dzień korzystał? Jeśli uznasz, że tak, wówczas nie wahaj się – dzięki temu zgromadzisz wszystkie potrzebne ci narzędzia w jednym miejscu, w jednej aplikacji, bez konieczności instalowania kilku różnych programów, które będą dodatkowo zaśmiecały telefon. Mimo wszystko, jeśli chodzi o pierwsze opisywane funkcje (firewall, aktywna ochrona, moduły antyphishingowe i antyransomware), to dzięki nim jakość Twojej ochrony zdecydowanie wzrośnie w porównaniu do bezpłatnych lub podstawowych rozwiązań antywirusowych dla urządzeń mobilnych. Wydaje się, że warto zainwestować te kilkadziesiąt złotych w dodatkowe funkcje.

Szybkość aktualizacji

Szybkość działania jest naprawdę ważna. Nie mam tutaj jednak na myśli tego, jak szybko aplikacja uruchamia się na smartfonie, ale szybkość z jaką nowe zagrożenie zostanie uznane za niebezpieczne, wykryte i zneutralizowane przez oprogramowanie antywirusowe. Nie jest łatwo przed zakupem sprawdzić jak pod tym kątem sprawuje się program, ale są metody, które rozwieją wątpliwości. Jak już wcześniej wspominałem, w przypadku programów antywirusowych warto zajrzeć na strony niezależnych instytucji, firm czy redakcji, które przeprowadzają testy oprogramowania antywirusowego. Najczęściej jednym z ich kryteriów wpływających na ocenę końcową jest szybkość reakcji na nowe zagrożenia.

Część oprogramowania ma specjalne systemy oparte na chmurze (chociażby Panda Dome czy Norton), które potrafią zupełnie nowy wirus czy lukę w zabezpieczeniach błyskawicznie wykryć i wdrożyć odpowiedni model przeciwdziałania ich atakom. Ta reakcja jest tak szybka, że właściwie jest to ochrona w czasie rzeczywistym. Dzięki niej możesz być niemal pewien, że jeśli taka sytuacja Ci się przydarzy, to wówczas reakcja na nowe zagrożenie będzie natychmiastowa. Warto też zajrzeć na fora internetowe, przejrzeć komentarze, zwłaszcza na grupach bardziej specjalistycznych, związanych z bezpieczeństwem. Dzięki nim możesz dowiedzieć się jak program działa na „żywym” organizmie i czy nie ma z nim większych problemów.

Pomoc techniczna

To zagadnienie łączy się bezpośrednio z wcześniejszym aspektem związanym z reakcją na wszelkie problemy, ale nie tylko tymi powiązanymi z bezpieczeństwem, czyli ochroną antywirusową, lecz również tymi technicznymi, np. kiedy program nie uruchamia się, działa ociężale. Wówczas dobrze przygotowana pomoc techniczna jest w stanie sprawdzić co się dzieje, rzetelnie odpowiedzieć na nasze pytania i pomóc wyeliminować przeszkody w normalnym użytkowaniu. Najczęściej do sprawnej komunikacji między użytkownikami a obsługą techniczną wykorzystywany jest e-mail czy czat, ale coraz częściej pojawia się też możliwość rozmowy telefonicznej czy wideoczatu, choć nie zawsze można z nich korzystać przed dwadzieścia cztery godziny i siedem dni w tygodniu. Najważniejsze, żeby jednak działała sprawnie i konkretnie pomagała nam w danej sytuacji. Zwykle opcja pomocy technicznej obejmuje jedynie płatne programy antywirusowe.

Kierowanie się tymi sześcioma wskazówkami zdecydowanie powinno przybliżyć Ci wybór najlepszego antywirusa dedykowanego na system Android. To do Ciebie należy jednak ostateczna decyzja co do zakupu lub stosowania bezpłatnego programu, z podstawowymi opcjami bezpieczeństwa lub rozbudowanymi funkcjami wykraczającymi daleko poza tradycyjną ochronę antywirusową. Na koniec skorzystaj z jeszcze jednej wskazówki – jeśli chcesz objąć ochroną wszystkie swoje domowe urządzenia komputera, laptopa, tablet i smartfon, sprawdź możliwości pakietów antywirusowych przeznaczonych na wiele rodzajów domowych lub firmowych urządzeń, niezależnie od ich systemów operacyjnych. Dzięki nim nie będziesz musiał pamiętać o zabezpieczeniu każdego z nich z osobna i zapewnisz pełną ochronę dla siebie i swoich bliskich.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?