piątek, 14 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaBezpieczeństwoSieć WiFi dla gości - dlaczego Twoja firma powinna ją mieć?

Sieć WiFi dla gości – dlaczego Twoja firma powinna ją mieć?

Kiedy urządzasz przestrzeń do pracy dla swojej firmy, najprawdopodobniej starasz się zadbać o każdy szczegół – wygodne meble, odpowiednio dobrane oświetlenie, nowoczesny design. Dobrze wyposażony lokal to jednak nie wszystko.

W dobie Internetu odwiedzający Cię klienci będą oczekiwać możliwości bezpłatnego dostępu do sieci WiFi. I właśnie tutaj rodzi się pytanie – dlaczego warto stworzyć odrębną sieć dla gości w swojej firmie?

Co to jest sieć gościnna?

Sieć WiFi dla gości (tzw. guest WiFi) to oddzielny punkt dostępowy na routerze, który zapewnia dostęp do internetu osobom z zewnątrz. Umożliwia Twoim gościom i klientom korzystanie z Internetu bez konieczności łączenia się z prywatną, główną siecią firmy. Sieci gościnne są wykorzystywane w miejscach, gdzie często przebywają obce osoby – np. w restauracjach, kawiarniach, hotelach, a nawet u fryzjera.

Kiedy Twój klient korzysta z gościnnej sieci, jego komputer, smartfon czy tablet nie ma dostępu do zasobów współdzielonych w sieci głównej. Sieć gościnna gwarantuje całkowitą oddzielność – klient nie będzie w stanie dostać się do plików udostępnionych w sieci firmowej ani podejrzeć, jakie strony www odwiedzasz. Takie rozwiązanie gwarantuje bezpieczeństwo głównej sieci Twojej firmy.

Dlaczego warto mieć odrębną sieć dla gości w firmie?

Jeśli prowadzisz firmę usługową lub handlową, w Twojej siedzibie codziennie przewijają się liczni klienci. Warto zadbać, aby mieli zajęcie, gdy muszą poczekać dłużej na załatwienie swojej sprawy. Sieć WiFi może okazać się wybawieniem, które pomoże Ci spokojnie obsłużyć każdego klienta.

Umożliwiając klientom dostęp do Internetu, pamiętaj – nigdy nie dawaj im hasła do prywatnej sieci firmowej. Koniecznie stwórz sieć dla gości.

“Po co mam tworzyć odrębną sieć – przecież nie robię nic nielegalnego i nie mam nic do ukrycia.” – taka myśl może pojawić się w Twojej głowie, kiedy rozważasz wydzielenie sieci dla gości. Tymczasem, jeśli nie zadbasz o prywatność głównej sieci Twojej firmy, mogą Cię czekać negatywne skutki, włącznie z konsekwencjami prawnymi. Ujawnienie gościom hasła do Twojej sieci może stwarzać zagrożenie dla jej bezpieczeństwa.

Do stworzenia sieci gościnnej najlepiej zachęcą Cię przykładowe konsekwencje udostępnienia gościom hasła do prywatnej sieci firmy:

Zainfekowanie sprzętu firmowego szkodliwym programem

Goście mogą połączyć z siecią sprzęt zainfekowany szkodnikiem – np. wirusem lub programem szpiegującym. Mogą też pobrać taki program przypadkowo podczas korzystania z WiFi. Wiele szkodliwych programów rozprzestrzenia się przez sieć lokalną, przez co zainfekowane mogą zostać Twoje firmowe sprzęty.

Wyciek ważnych danych

Istotne dane mogą opuścić Twój firmowy komputer w wyniku działania programu szpiegującego, który gość zainstaluje zupełnie przypadkowo. Musisz się jednak liczyć również z gorszym scenariuszem – użytkownik Twojego WiFi może celowo próbować otworzyć dokumenty, filmy, obrazy zapisane na podłączonym do sieci sprzęcie. Podobnie, kiedy przesyłasz pliki między komputerami firmowej sieci lub pobierasz pliki z internetu, osoba z zewnątrz mająca dostęp do sieci może je przechwycić i odczytać ich zawartość. Przechwycenie danych zawsze stwarza ryzyko dla Twojej prywatności, jednak jeśli przetwarzasz w swojej firmie dane osobowe, ich wyciek może skutkować potężnymi karami finansowymi wynikającymi z przepisów RODO.

Podglądanie odwiedzanych stron internetowych

Jeśli wpuścisz gościa do firmowej sieci, dasz mu szansę na podglądanie stron internetowych, które odwiedzasz. Włamywacz może sprawdzić adres strony, którą przeglądasz i ją podejrzeć. Dzieje się tak zwłaszcza, kiedy przeglądasz strony łączące się za pomocą niezabezpieczonego protokołu (możesz to sprawdzić po adresie URL – niezabezpieczone połączenia zaczynają się od HTTP).

Nawet jeśli strona, którą oglądasz jest zabezpieczona szyfrowaniem (rozpoznasz to po symbolu kłódki oraz adresie rozpoczynającym się na HTTPS), nie trać czujności. Osoba korzystająca z Twojego WiFi może próbować przejąć naprawdę istotne dane, jak loginy czy hasła do kont internetowych, skrzynek mailowych itp. Może użyć w tym celu oprogramowania szpiegującego, podszywającego się pod szyfrowane strony. Twoje dane są wartościowe – udostępnianie firmowej sieci gościom naraża Cię na ich utratę.

Masz jeszcze wątpliwości, czy warto tworzyć sieć WiFi dla gości w firmie? Sieć gościnna to same plusy:

  • Twoi klienci mają swobodny dostęp do Internetu na terenie Twojej firmy, co być może będzie jednym z powodów do ponownych odwiedzin,
  • sieć firmowa, a więc także wszystkie Twoje ważne dane w sieci, są odseparowane od sieci gościnnej,
  • szkodliwe programy, które Twój gość posiada na swoim laptopie czy komputerze nie uzyskają dostępu do sprzętu firmowego,
  • żaden klient nie jest w stanie podejrzeć, co robisz korzystając z firmowej sieci.

Jak widzisz, dzięki guest WiFi wyjdziesz naprzeciw potrzebom swoich klientów, którzy oczekują dostępu do Internetu przebywając na terenie Twojej firmy. Równocześnie, odseparowana sieć gościnna zapewni bezpieczeństwo Twoim danym.

Czego potrzebujesz, aby stworzyć sieć WiFi dla gości?

Być może zastanawiasz się, jak dużo będziesz musiał zainwestować w odpowiednie urządzenia, aby stworzyć guest WiFi w swojej firmie. Odpowiedź jest zaskakująca – bardzo prawdopodobne, że nie wydasz na nią ani złotówki, a nawet będziesz w stanie sam ją skonfigurować! WiFi dla gości nie musi rujnować Twojego budżetu – może korzystać z istniejącej infrastruktury sieciowej.

Aby skonfigurować sieć gościnną wystarczy router, który obsługuje taką funkcję. Zwróć na to uwagę, wybierając router dla firmy, a unikniesz dodatkowych kosztów. Routery, które udostępnią sieć WiFi dla gości, to np. TP-LINK TL-MR6400, D-LINK DWR-956 czy ASUS RT-N18U. Tego typu urządzenia mogą nadawać nawet do trzech sieci w paśmie 2, 4 lub 5 GHz.

Jeśli pomieszczenie Twojej firmy jest niewielkie, taki router w zupełności wystarczy do stworzenia gościnnego WiFi. W przypadku większych przedsiębiorstw, np. hoteli, potrzebujesz dodatkowo odpowiedniej liczby punktów dostępowych (access points). Jeden punkt dostępowy obsłuży od trzech do ośmiu pomieszczeń, w zależności od ich wielkości, a także konstrukcji ścian. Dzięki odpowiednio rozmieszczonym punktom dostępowym Twoi goście będą korzystać z WiFi bez problemów z zasięgiem.

Jak włączyć sieć dla gości?

Jesteś przekonany, że Twoja firma powinna mieć sieć WiFi dla gości? Teraz podpowiemy Ci, jak ją łatwo skonfigurować. W większości przypadków nie zajmie Ci to więcej niż pół godziny.

Na początek, zaloguj się do panelu konfiguracyjnego swojego routera. Aby to zrobić, wpisz w pasku przeglądarki odpowiedni odnośnik. Znajdziesz go w instrukcji obsługi routera – zwykle to jego adres IP. Teraz wprowadź login i hasło użytkownika. W przypadku nowego urządzenia, login i hasło są podane w instrukcji. Po zalogowaniu, najlepiej zmienić te dane – zapewni to Twojej sieci większe bezpieczeństwo. Martwisz się, że zapomnisz login i hasło? Skorzystaj z menedżera haseł oferowanego przez profesjonalne programy antywirusowe, np. Bitdefender, Panda czy ESET.

Kiedy zalogujesz się do ustawień routera, znajdź opcję “sieć gościnna” i włącz ją. Jeśli masz problem ze znalezieniem tej funkcji, poszukaj jej w instrukcji swojego urządzenia lub wpisz nazwę modelu w Google. Następnie, wprowadź nazwę sieci gościnnej – warto, aby była ona rozpoznawalna i wiązała się z nazwą Twojej firmy, tak, aby klienci mogli ją łatwo znaleźć na liście dostępnych połączeń.

Ostatnim krokiem jest ustawienie hasła dla gościnnego WiFi. Możesz pozostawić sieć otwartą, jednak hasło zapewni jej większy poziom bezpieczeństwa.

Jak zabezpieczyć gościnne WiFi?

Twój router może oferować Ci różne dodatkowe opcje podczas konfiguracji sieci gościnnej. W zależności od potrzeb, możesz je włączać, wyłączać lub ograniczać. Dzięki odpowiedniej konfiguracji, zapewnisz bezpieczeństwo sieci gościnnej, a także Twojej głównej sieci firmowej. Oto, na co warto zwrócić uwagę:

Izolowanie sieci gościnnej od sieci lokalnej

Dzięki tej funkcji masz pewność, że goście nie mają dostępu do głównej sieci Twojej firmy. Podczas konfigurowania zaznacz opcję “izoluj” lub odznacz pole “zezwól gościom na dostęp do zasobów sieciowych”.

Zablokowanie gościom dostępu do ustawień

Upewnij się, że router nie pozwala gościom na dostęp do ustawień. Aby to zrobić, odznacz pole o nazwie “zezwól na dostęp do ustawień” lub podobnej.

Prędkość połączenia

Możesz ograniczyć prędkość połączenia WiFi dla gości, np. do 30 Mb/s, co utrudni ściąganie dużych plików.

Firewall

Upewnij się, czy zapora ogniowa jest włączona na Twoim routerze.

Zablokuj nielegalne strony

Np. pornograficzne. Jak to zrobić? Znajdź w opcjach routera opcję czarnej listy stron lub kontroli rodzicielskiej.

Odizoluj poszczególnych klientów gościnnego WiFi

Dzięki temu, użytkownicy sieci dla gości nie będą mogli nawiązywać ze sobą połączeń, ani nawet się dostrzec. Opcję izolowania użytkowników znajdziesz w ustawieniach swojego routera.

Stwórz Captive Portal

Captive Portal to panel dostępu do sieci dla gości, który wymaga od klienta podania dodatkowych danych (np. adresu e-mail) lub zaakceptowania regulaminu korzystania z WiFi, aby uzyskać do niej dostęp. Jeśli Twój router posiada taką opcję, warto z niej skorzystać, aby uchronić się przed odpowiedzialnością karną, jeśli gość wykorzystałby WiFi do nielegalnych celów.

Wiesz już, dlaczego warto mieć sieć WiFi dla gości w firmie i jak ją skonfigurować. Na koniec jeszcze jedna rada – aby zapewnić pełne bezpieczeństwo wszystkich sprzętów podłączonych do sieci, zainstaluj na nich program antywirusowy. Wybieraj sprawdzone firmy z branży, które zapewnią danym Twojej firmy solidną ochronę, np. ESET, Kaspersky, Panda lub Bitdefender.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?