niedziela, 16 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaOmegopediaWiedzaJak zabezpieczyć dane w chmurze?

Jak zabezpieczyć dane w chmurze?

Jak wiele ważnych danych przechowujesz w chmurze? Usługi chmurowe stały się częścią codzienności przeciętnego użytkownika sieci. Dzięki chmurze możesz odciążyć zasoby swojego komputera, mieć wszystko pod ręką na każdym urządzeniu, a także w łatwy sposób dzielić się swoimi plikami z rodziną, znajomymi czy współpracownikami.

Przechowywanie danych to dziś dziesiątki usług – najpopularniejsze i najbardziej rozpoznawalne dla polskiego użytkownika to Dysk Google, DropBox, Microsoft OneDrive i iCloud. Firmy z tej branży nieustannie uzupełniają się ofertami bezpłatnej przestrzeni dyskowej, funkcjami biznesowymi i niestandardowymi planami, aby zaspokoić potrzeby każdego możliwego odbiorcy. Wszystkie jednak mają jedną wspólną cechę: chmurę.

Przechowywanie w chmurze to bardzo wygodny sposób rozporządzania danymi, zwłaszcza, gdy korzystasz z wielu urządzeń lub współdzielisz pliki z większą ilością osób. Chmura może jednak oznaczać katastrofę, gdy ktoś znajdzie klucz do skarbca Twoich plików.

Usługodawcy udostępniający przestrzeń dyskową nie są niezawodni. Pamiętaj jednak, że najwięcej wycieków danych powstaje w wyniku nieostrożności lub braku zabezpieczeń ze strony użytkownika. Dlatego tak ważne jest, żebyś włączył dodatkowe zabezpieczenia, aby uniknąć kradzieży swojego hasła i przejęcia konta.

Poznaj kilka łatwych do zastosowania praktyk, które pomogą zabezpieczyć Twoje dane w chmurze i chroń swoje cyfrowe życie przed wzrokiem ciekawskich!

Dane w chmurze – czyli gdzie?

Korzystanie z chmury stało się naturalną, prostą czynnością. To, że nie posiadasz danych w fizycznej postaci, już nie wzbudza niepokoju – w końcu chmury używa prawie każdy. Wybierasz usługodawcę, zakładasz konto i już po chwili przesyłasz, tworzysz lub edytujesz pliki z dowolnego miejsca i urządzenia na świecie – wystarczy podłączenie do internetu.

Zastanawiałeś się jednak kiedyś, gdzie właściwie znajdują się dane, które przechowujesz w chmurze? Z Twojej perspektywy, są “w internecie”. W rzeczywistości, muszą gdzieś istnieć w formie fizycznej. Gdy korzystasz z chmury, używasz więc serwerów dostawcy, którego wybrałeś. Serwery te to olbrzymie centra danych, złożone z wydajnych komputerów i pojemnych dysków sprzężonych w jedną sieć. To właśnie ta sieć zarządza Twoimi dokumentami, zdjęciami czy filmami, przetwarza je i utrzymuje ich fizyczne odpowiedniki.

Dzięki chmurze możesz korzystać za pomocą sieci z dużych mocy obliczeniowych i dysków pamięci, ograniczając wydatki na własny sprzęt. Przekazujesz jednak znaczną kontrolę nad swoimi danymi dostawcy usługi, którego wybrałeś.

Co może grozić danym w chmurze?

Wybierając usługi chmurowe zyskujesz łatwy i szybki dostęp do swoich danych. Bardzo często chmura staje się środowiskiem pracy – zwłaszcza w dobie pracy zdalnej. Niestety, to rozwiązanie niesie za sobą ryzyko utraty lub wykradzenia Twoich plików – podobnie jak w wypadku internetowych zakupów, bankowości elektronicznej, a nawet poczty elektronicznej.

Czy to oznacza, że powinieneś zrezygnować z chmury? Zdecydowanie nie! Warto jednak poznać zagrożenia, jakie czyhają na dane przechowywane w chmurze, aby dobrze wybrać dostawcę i zapewnić plikom najwyższą możliwą ochronę.

  1. Przejęcie danych logowania

Najbardziej podstawowy, a zarazem najczęstszy sposób na uzyskanie dostępu do czyjejś chmury. Pomimo tego, jak wiele mówi się o zagrożeniach internetowych i kwestiach bezpieczeństwa w sieci, znaczna część użytkowników nadal używa słabych lub domyślnych haseł, takich jak np. data urodzenia czy imię małżonka. Złamanie tego typu haseł to dla hakera pestka – często może je nawet odgadnąć bez używania jakichkolwiek programów do łamania haseł.

  1. Wyciek danych

Choć dostawcy usług chmurowych zabezpieczają dane swoich użytkowników na wiele możliwych sposobów, błędy pracowników technicznych lub luki w zabezpieczeniach doprowadzają niekiedy do wycieku danych. Przykładów nie trzeba szukać w dalekiej przeszłości – w grudniu 2019 roku wyciekły dane ponad 250 mln  użytkowników Microsoft Azure, a w 2020 roku – niezabezpieczone dane klientów chmury Amazon były dostępne poprzez platformę GitHub – m.in hasła, klucze dostępowe, dokumenty, pliki dotyczące szkoleń pracowniczych i dane osobowe.

  1. Nieuczciwi administratorzy

Pracownicy obsługujący serwery chmurowe to starannie dobierane osoby, posiadające odpowiednie uprawnienia i dobrze sprawdzoną przeszłość. Ze względu na swoją pracę, mają oni dostęp do danych znajdujących się w chmurach. Niestety, nie da się całkowicie wykluczyć, że nie znajdzie się wśród nich osoba pragnąca wykorzystać swoje możliwości do przestępczych celów. Wycieki danych nie powstają bez powodu, a “błąd” pracownika może okazać się nieprzypadkowy.

  1. Awaria sprzętu

Żadna firma nie jest w stanie dać 100% gwarancji, że ich serwery nie ulegną awarii, a dane nie zostaną skasowane. Co prawda dostawcy usług chmurowych dbają o tworzenie kopii zapasowych na różnych urządzeniach, jednak problemy z dostępem do danych pojawiają się co jakiś czas i ich naprawa wymaga niekiedy od użytkowników długiego oczekiwania.

  1. Inne regulacje prawne

Nie wszystkie kraje mają takie same zasady zabezpieczania danych. Dotyczy to zwłaszcza państw spoza Unii Europejskiej.  Wybierając dostawcę usług chmurowych, upewnij się, gdzie dokładnie przechowywane są Twoje pliki i na jakich zasadach. Przeczytaj regulamin usługi, której korzystasz – zwłaszcza w sytuacji, gdy dane, które chcesz przetwarzać w chmurze, mają wyjątkową wartość lub powinny być szczególnie chronione. Upewnij się również, czy Twój usługodawca ma odpowiednie certyfikaty związane z ochroną danych, np. ISO/IEC 27001 czy ANSi/TIA-942.

Chmura to praktyczne i przydatne narzędzie, jednak rozważ, czy chcesz powierzać zewnętrznym serwerom wszystkie informacje o sobie. Część danych lepiej pozostawić na twardych dyskach, a nawet w papierowych notatkach.

Jak zabezpieczyć swoją chmurę? 5 prostych praktyk

Przechowywanie plików w chmurze to duże udogodnienie. Być może jest Ci niezbędne do wykonywania pracy. Twoje dane są cenne – pomyśl, co stałoby się, gdybyś pewnego dnia nie mógł się do nich dostać lub dowiedział się, że wyciekły do sieci!

Okazuje się, że wystarczy sumienne przestrzeganie kilku prostych praktyk, aby znacznie zwiększyć bezpieczeństwo swoich danych. Oto one:

  1. Ustaw weryfikujący adres e-mail, numer telefonu oraz pytanie zabezpieczające

Wydaje się zbyt oczywiste? Być może, ale zdziwiłbyś się, jak wielu użytkowników bagatelizuje znaczenie tych danych. Pamiętaj, że wykorzystasz je do odzyskania konta nie tylko w przypadku ataku hakerskiego, ale także w bardziej prozaicznych sytuacjach, np. gdy zapomnisz hasła.

Zwykle te dane znajdziesz w “ustawieniach konta” lub “zabezpieczeniach”. Pamiętaj, aby regularnie je aktualizować – np. jeśli powiążesz swój numer telefonu z kontem, ustaw nowy, gdy z jakiegoś powodu zmienisz numer. Ustawiając pytanie zabezpieczające, unikaj tych oczywistych i łatwych do odgadnięcia – nie będą spełniały swojego zadania.

  1. Przejrzyj dodane urządzenia, przeglądarki i powiązane aplikacje

Większość usług chmurowych oferuje przydatną listę wszystkich urządzeń powiązanych z Twoim kontem. Jeśli używasz konta przez wiele lat, najprawdopodobniej zmieniałeś przez ten czas urządzenia, a także korzystałeś z niektórych sprzętów jednorazowo, np. podczas wyjazdu służbowego lub wakacji.

Chociaż dostawcy dokładają wszelkich starań, aby monitorować Twoją chmurę pod kątem podejrzanej aktywności, dobrym pomysłem jest odłączenie wszelkich starych urządzeń, których już nie używasz.

To samo dotyczy różnych przeglądarek internetowych i aplikacji powiązanych z Twoim kontem. Jeśli już ich nie używasz, nie ma powodu, aby Twoje konto było z nimi zintegrowane. Jaką masz pewność, że pewnego dnia jedna z nich nie zostanie zhakowana i nie ujawni Twoich danych uwierzytelniających? Zwłaszcza, że stare przeglądarki i aplikacje zwykle nie są już aktualizowane pod kątem bezpieczeństwa.

  1. Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe

To dodatkowa warstwa zabezpieczeń Twojego konta. Pozwala usłudze zweryfikować, czy osoba logująca się to naprawdę Ty, prosząc Cię o potwierdzenie kodu na innym posiadanym urządzeniu. Włącz je dla każdej używanej przez Ciebie usługi online, a zwłaszcza dla usług przechowywania w chmurze.

Większość dostawców oferuje obecnie tę opcję, a niektórzy mają ją nawet domyślnie włączoną. Ale w przypadku usług, które nie mają domyślnego uwierzytelniania dwuskładnikowego, pamiętaj, aby przeszukać ustawienia i włączyć je. To może uratować Twoje dane!

  1. Zadbaj o silne hasło

W dzisiejszych czasach naruszenia bezpieczeństwa są tak powszechne, że posiadanie silnych i różnych haseł dla każdego z posiadanych kont staje się koniecznością. Użyj kombinacji dużych i małych liter, cyfr, a także znaków specjalnych. I pamiętaj, że osiem znaków to absolutne minimum według aktualnych standardów.

Jeśli nie ufasz swojej pamięci dla tak licznych i złożonych haseł, być może nadszedł czas, aby rozważyć użycie menedżera haseł. Taką funkcję znajdziesz w dobrych programach antywirusowych, np. Norton, Bitdefender, Kaspersky, Panda, McAfee lub ESET.

  1. Zawsze się wylogowuj

ZAWSZE wylogowuj się ze swojego konta, gdy uzyskujesz dostęp do usługi przechowywania plików w przeglądarce internetowej, zwłaszcza na urządzeniu zewnętrznym. Nie każda usługa wylogowuje Cię automatycznie, po zamknięciu karty w przeglądarce. To Ty jesteś za to odpowiedzialny – dlatego każdorazowo naciśnij przycisk “wyloguj się”, kiedy skończysz pracę.

To tylko kilka praktyk, które pomogą zapewnić bezpieczeństwo Twoich danych w chmurze. Z reguły ich rzetelne przestrzeganie wystarcza, aby uchronić się przed problemami. Jeśli przechowywane przez Ciebie dane wymagają szczególnej ochrony, rozważ powierzenie jej dodatkowemu programowi.

Doskonale sprawdzi się tu program Acronis True Image, który zapewnia maksymalne bezpieczeństwo danych przechowywanych w chmurze. Dzięki niemu skorzystasz z wielu funkcji dla usług chmurowych, jak przywracanie danych, synchronizowanie plików, szyfrowanie kopii zapasowych i wiele innych.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?