piątek, 14 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaBezpieczeństwoJak zabezpieczyć folder hasłem?

Jak zabezpieczyć folder hasłem?

Trzymasz na dysku swojego laptopa pliki z ważnymi danymi? A może z Twojego komputera korzystają w domu Twoje dzieci lub inni domownicy? Chcesz mieć pewność, że Twoje zdjęcia lub dokumenty są bezpieczne i nikt niepowołany nie zacznie ich przeglądać? Dzięki możliwości zabezpieczenia folderu hasłem możesz spokojnie podzielić się komputerem. Ale jak to zrobić?

Po co tworzyć folder na hasło?

Powodów do takiej decyzji może być naprawdę sporo. Głównym będzie chęć zabezpieczenia zawartości folderu przed nieautoryzowanym dostępem. To szczególnie przydatne rozwiązanie, gdy z komputera korzysta kilka osób, w tym dzieci – które jednak lubią sobie co nieco poprzeglądać.

Zabezpieczenie folderu hasłem to jeden ze sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa plików. Dzięki temu możesz między innymi korzystać z jednego laptopa do tworzenia i przechowywania biznesowych dokumentów w zabezpieczonym folderze, a resztę dysku przeznaczyć do celów prywatnych, współdzielonych z innymi domownikami. Tym bardziej, że korzystając z laptopa do celów firmowych, musisz mieć z tyłu głowy poważne kary za wyciek danych osobowych wynikających z RODO. Warto więc jak najlepiej zadbać o dane wrażliwe, aby były całkowicie bezpieczne.

Jak założyć hasło na folder?

Sposobów na zabezpieczenie folderów hasłem i programów do tego służących jest co najmniej kilka, zarówno darmowych, jak i płatnych. Musisz jednak pamiętać, że choć prawdopodobnie będą to rozwiązania wystarczające do użytku domowego w przypadku współdzielenia komputera, to jednak mogą okazać się niewystarczające, jeśli chodzi o bezpieczeństwo firmy.

Darmowym i całkiem przyjaznym dla użytkownika sposobem jest wykorzystanie programu Folder Lock. Umożliwia on łatwe i przede wszystkim szybkie zabezpieczenie wybranych folderów hasłami. Folder Lock, dzięki zastosowaniu mechanizmu szyfrującego, pozwala na dodatkowe zabezpieczenie plików, wykorzystując 256-bitowy algorytm.

Aby zabezpieczyć folder hasłem wystarczy, że przeciągniesz i upuścisz wybrany folder w obrębie interfejsu programu. Przeniesiony do programu folder zostanie zabezpieczony i będzie widoczny tylko z poziomu systemu operacyjnego. Innymi słowy – dostępu do danych nie będzie miał żaden inny użytkownik – tylko Ty.

Inną metodą jest skorzystanie chociażby z programu do archiwizowania danych, np. 7-zip. Przy jego pomocy można przygotować chronione hasłem archiwum, zawierające wybrane foldery lub pliki. Po zainstalowaniu programu na urządzeniu wystarczy kliknąć na interesujący Cię plik prawym przyciskiem myszy, wybrać opcję dodania do archiwum programu, a następnie ustalić hasło wymagane do jego otwarcia.

Folder z hasłem czy szyfrowanie danych?

Tak jak wspominaliśmy, biznesowe dane wrażliwe (dane kontrahentów, dane osobowe, faktury, rozliczenia, strategie biznesowe itp.) wymagają jednak zapewnienia jeszcze wyższego poziomu bezpieczeństwa, nie tylko przed innymi użytkownikami komputera, ale również przed próbami ataków lub przechwyceniem ich przez niepowołane osoby. Dobrze, jeśli w takim przypadku skorzystasz z rozwiązań dostarczanych przez nowoczesne programy antywirusowe np. rozwiązań proponowanych przez Bitdefender Total Security, Kaspersky Total Security lub ESET Smart Security Premium. Umożliwiają one skuteczne zabezpieczanie danych za pomocą zaawansowanego szyfrowania plików, które potrafi uchronić poufne informacje nawet przed atakiem hakerów.

Połączenie programu antywirusowego z systemem zaawansowanego szyfrowania plików, a także dysków, jest Twoją gwarancją bezpieczeństwa i jednym z elementów działań zapewniających zgodność z przepisami nałożonymi na przedsiębiorców przez RODO. To niewielki koszt, który musisz ponieść w stosunku do całego roku, a zyskany spokój i pewność co do słuszności podjętych działań zabezpieczających są bezcenne.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?