poniedziałek, 22 lipca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaBezpieczeństwoJak zabezpieczyć komputer przed śledzeniem IP?

Jak zabezpieczyć komputer przed śledzeniem IP?

Kiedy korzystasz z internetu i nie robisz nic nielegalnego, może wydawać Ci się, że nie musisz szczególnie dbać o anonimowość. Okazuje się jednak, że cyberprzestępcy polują na dane użytkowników – niezależnie od stopnia legalności ich działań – i wiedzą, jak je wykorzystać do swoich celów.

Co to jest adres IP i dlaczego warto go chronić?

Adres IP to Twój identyfikator w cyberprzestrzeni – taki cyfrowy dowód tożsamości. Warto pamiętać, że w świetle przepisów RODO może on być uznany za dane osobowe i korzystać z prawnej ochrony. Tak jak nie każdemu podajesz swoje imię, nazwisko czy numer karty bankowej, tak również IP możesz chronić przed wzrokiem osób trzecich. Tym bardziej, że Twój adres IP może być śledzony nie tylko przez agencje rządowe, które coraz częściej korzystają z narzędzi szpiegujących obywateli. Może zostać wykorzystany także przez hakera, aby dotrzeć do Twoich pozostałych danych, loginów czy haseł. Haker może również podszyć się pod Twój adres IP i w Twoim imieniu prowadzić nielegalną działalność.

Sposoby, aby ukryć IP

Aby ukryć IP przed innymi i tym samym zapewnić anonimowość w internecie, można zastosować różne metody. Nie każda jest jednak tak samo skuteczna. Przyjrzyjmy się im bliżej.

  • VPN (wirtualna sieć prywatna)

Solidna usługa VPN to prosty, niezawodny i najbezpieczniejszy sposób na ukrycie Twojego adresu IP. VPN zapewnia pełną prywatność i anonimowość podczas korzystania z internetu i przesyłania danych, ukrywając ponadto Twoją prawdziwą lokalizację. Dzięki temu taka sieć daje też inne korzyści – pomaga ominąć blokady geograficzne różnych witryn, jak np. Netflix, oraz niweluje ryzyko phishingu i ataków hakerskich dzięki potężnemu szyfrowaniu.

Jedynym minusem VPN jest to, że musisz za nie zapłacić. Co prawda możesz znaleźć bezpłatne sieci VPN, jednak zanim z takiej skorzystasz, zadaj sobie pytanie – dlaczego jest darmowa? Firma, która udostępnia darmowe VPN nie robi tego charytatywnie i musi jakoś zarabiać na tej usłudze. Korzystanie z darmowego VPN może się wiązać ze zbieraniem danych i instalacją złośliwego oprogramowania, czyli dokładnie tym, czego próbujesz uniknąć. Poza tym, darmowe VPN mają mniejszą przepustowość i mogą spowalniać połączenie z internetem.

Wybór renomowanego dostawcy VPN da Ci pełną anonimowość przy zachowaniu szybkiego połączenia. Warto również skorzystać z programów antywirusowych, które w swoich bardziej rozbudowanych wersjach nie tylko zapewnią Ci kompleksową ochronę Twojego sprzętu, ale również bezpieczny VPN (jak np. Norton 360).

  • Serwer proxy

Serwery proxy, podobnie jak sieci VPN, pozwalają stworzyć wrażenie, jakbyś łączył się z internetem z innej lokalizacji niż w rzeczywistości. Podobnie jak VPN, proxy zmienia Twój adres IP. Proxy nie ma jednak wbudowanych zabezpieczeń prywatności ani bezpieczeństwa i nie szyfruje Twojego połączenia, a wykrycie prawdziwego adresu IP – w przypadku używania serwera proxy – jest stosunkowo proste, bo wystarczy odpowiedni skrypt Flash lub Java.

Używanie serwerów proxy wiąże się ze sporym ryzykiem, zwłaszcza, jeżeli są darmowe. Nigdy nie możesz być pewien czy Twoje dane nie zostaną przechwycone. Ponadto, proxy znacznie spowalnia łącze internetowe.

  • Przeglądarka Tor

Tor to bezpłatny system, który podczas użytkowania przypisuje zupełnie nowy adres IP, podobnie jak VPN. Jest anonimową i szeroko dostępną siecią, ma jednak kilka zasadniczych wad.

Sieć Tor jest bardzo powolna – aby zapewnić anonimowość w internecie, kieruje pakiety Twoich danych z jednego serwera do drugiego, zanim dotrą do celu. Poza tym, Tor jest popularny wśród internetowych przestępców. Umożliwia odblokowanie niedostępnych dla normalnej przeglądarki witryn i jest znany z przeprowadzania nielegalnych transakcji, jak sprzedaż narkotyków czy narządów, a także innych działań przestępczych. Dlatego właśnie sieć Tor nazywana jest również dark netem, czyli “ciemną siecią”.

  • Publiczna sieć WiFi

Korzystanie z publicznego WiFi jest najprostszym sposobem na ukrycie IP, ale równocześnie najbardziej niebezpiecznym. Włamanie do takiej sieci jest dla hakera bardzo łatwe i Twoja prywatność pozostaje w dalszym ciągu zagrożona.

W zależności od sytuacji możesz wykorzystać różne metody zabezpieczenia Twojego komputera przed śledzeniem IP. Jednak z punktu widzenia bezpieczeństwa, dobrze jest sięgnąć po najpewniejsze rozwiązanie – sprawdzoną sieć VPN.

Co to jest IP Grabber?

IP Grabber to narzędzie umożliwiające odczytanie swojego adresu IP, a także zmianę nazwy hosta. Tego typu programy są zwykle bardzo proste w użyciu, a ich interfejs sprowadza się do kilku przycisków umożliwiających szybki dostęp do wybranych funkcji. Z ich pomocą uzyskasz swój aktualny adres IP.

IP Grabber pozwala znaleźć adres protokołu internetowego i więcej informacji z nim związanych. IP Grabbery mogą być jednak również programami szpiegowskimi, służącymi do przechwytywania adresów IP użytkowników w internecie.

Najlepsze tego typu narzędzia mogą wykryć adres IP każdego, po kliknięciu wygenerowanego linku. Często zdarza się, że hakerzy i cyberprzestępcy używają tego oprogramowania w swoim interesie. Wyodrębnienie Twojego adresu IP może ujawnić np. kraj i miasto, w którym się znajdujesz. Informacje te, w połączeniu z innymi danymi uwierzytelniającymi, mogą zostać wykorzystane do popełnienia nielegalnych działań, takich jak podszywanie się pod inne osoby czy uzyskiwanie pożyczek. Mogą posłużyć również do przeprowadzenia ataku DoS.

Jaki program do VPN najlepiej ochroni mój adres IP?

VPN to najprostszy i najbezpieczniejszy sposób na ukrycie Twojego adresu IP, jednak szukając programu do VPN, musisz pamiętać, że nie każde narzędzie jest tak samo skuteczne. Zdecydowana większość skutecznych VPN to rozwiązania płatne. Darmowe VPN, które znajdziesz w internecie, zwykle oferują niewielki transfer, co nie pozwala na swobodne korzystanie z usługi. Ponadto, bezpłatne VPN często działa wolno, ponieważ korzysta z ograniczonej liczby serwerów lub serwery te są słabo wydajne. W efekcie uzyskujesz niestałe, niestabilne łącze, które na dodatek może nie wymazywać Twoich śladów sieciowych całkowicie.

Dobra płatna usługa VPN to szybkie, niezawodne, szyfrowane łącze bez ograniczeń. Polecamy skorzystanie z narzędzi z listy programów do VPN – znajdziesz na niej wyłącznie sprawdzone, niezawodne usługi. Szczególnie wartym uwagi rozwiązaniem jest Surfshark VPN – to program, który silnie szyfruje przesyłane dane i ukrywa adres IP, chroniąc przed śledzeniem i zapewniając ochronę prywatności i tożsamości użytkowników.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?