niedziela, 16 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaAktualnościNowe oszustwo na OLX! Nie daj wyłudzić swoich danych

Nowe oszustwo na OLX! Nie daj wyłudzić swoich danych

Sprzedajesz na OLX? Niedawno ten popularny portal wprowadził nową usługę – Przesyłki OLX. Manewr ma zapewnić kupującym większe bezpieczeństwo, jednak wzbudza spore wątpliwości wśród wielu korzystających z witryny. Okazuje się, że wzmożona czujność nie jest nieuzasadniona – w ostatnich tygodniach odnotowano setki prób wykorzystania nieznajomości nowej opcji i wyłudzeń danych. Co zrobić, żeby nie dać się oszukać?

Wszystko dobrze zaplanowane

Do tej pory uważało się, że to kupujący muszą uważać na OLX. Wysłanie pieniędzy na konto sprzedającego mogło zakończyć się kiepsko – nieotrzymaniem zakupionego produktu i brakiem kontaktu. Być może właśnie dlatego sprzedający nie czuli się zagrożeni, a hakerzy postanowili to wykorzystać.

O nowej formie wyłudzenia głośno zrobiło się na Facebookowych grupach, gdzie wielu ostrzega przed próbami oszustwa phishingowego, jakie ich spotkały – niestety często zakończonymi powodzeniem. Nabierają się nawet najostrożniejsi – przestępcy wkładają dużo wysiłku, aby ich działanie było wiarygodne.

Jak to wygląda w praktyce? Chcesz sprzedać przedmiot. Otrzymujesz wiadomość od osoby, która chce go kupić. Zwykle ma kilka pytań – czy przedmiot jest aktualny, czy nie ma wad itp. Kiedy wejdziesz z nią w dialog, szybko deklaruje chęć zakupu i obiecuje, że wszystko opłaci i zorganizuje, ale chce skorzystać z Przesyłki OLX. Po tym następuje szybkie wysłanie screenu z centrum pomocy OLX lub grafiki z instrukcją działania Przesyłek OLX – oczywiście fałszywej, a także linka, w którego masz wejść, aby uzupełnić dane i otrzymać pieniądze.

W wielu wypadkach całość wygląda bardzo wiarygodnie – po kliknięciu w przesłany link zostajesz poprowadzony krok po kroku przez proces “obierania” swojej gotówki i nadawania paczki na stronie, która do złudzenia przypomina prawdziwy serwis. Na koniec pojawia się informacja o konieczności podania numeru karty wraz z jej datą ważności i CVV, na którą mają zostać przelane pieniądze z zastrzeżeniem, że na tej karcie muszą znajdować się aktywne środki. Wszystko tłumaczone oczywiście bezpieczeństwem kupującego.

Jak uniknąć oszustwa?

  • Korzystając z Przesyłek OLX, zawsze sprawdź, czy adres zaczyna się od marketplace.olx.pl/, delivery.olx.pl/ lub przesylki.olx.pl/ – liczy się każda literka!
  • Ignoruj linki, poprzez które rzekomo masz otrzymać środki za swój przedmiot.
  • Nie komunikuj się z kupującym przez inne komunikatory, np. Whatsapp – wszystko powinno odbywać się przez OLX.
  • Ignoruj SMS-y od OLX – od 9 lutego 2021 serwis nie wysyła żadnych SMS-ów.
  • Pamiętaj, że jedyne strony, do których przekirunkowuje OLX, to DotPay (ssl.dotpay.pl/) oraz Adyen (checkoutshopper-live.adyen.com/) – ale tylko gdy chcesz zapłacić za kupiony przedmiot.
  • Zwróć uwagę na poprawną polszczyznę – błędy świadczą o oszustwie.
  • Korzystaj z programu antywirusowego oferującego funkcję antyphishingu – np. Norton, Kaspersky, Bitdefender, AcAfee, Panda lub ESET – zarówno na komputerze, jak i na urządzeniu mobilnym.
  • pamiętaj, że OLX nigdy nie prosi o numer karty płatniczej i jej kod CVC/CVV – tylko o numer konta bankowego!

Cała akcja wygląda wiarygodnie – nie ma się więc co dziwić, że ilość blokowanych z tego powodu powodu kart rośnie. Pojawiają się również warianty tego oszustwa związane z fałszywymi stronami, wysyłaniem SMS-ów, a także podszywaniem się pod administratorów OLX. Ty nie daj się nabrać!

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?