piątek, 14 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaOmegopediaWiedzaKittenfishing - czym jest i jak go rozpoznać?

Kittenfishing – czym jest i jak go rozpoznać?

Szukasz drugiej połówki przez internet? W dzisiejszych czasach to norma – poznanie przyszłego partnera w realnym świecie staje się coraz trudniejsze przy aktualnym tempie życia, a wykorzystanie portali randkowych wydaje się w tej sytuacji idealnym rozwiązaniem.

Niestety, strategia randkowania online znacząco różni się od tej tradycyjnej. Kreowanie swojego wizerunku na portalach randkowych daje duże możliwości przedstawienia siebie w sposób mocno odbiegający od rzeczywistości. Aby zrobić wrażenie swoją osobą i zachęcić do nawiązywania kontaktu, randkowicze sięgają po różnego typu “białe kłamstwa” – umieszczają mocno wyretuszowane zdjęcia lub fotografie sprzed kilkunastu lat, podają wymyślone hobby, zmieniają swój wiek czy wzrost – wszystko, aby zrobić wrażenie swoją osobą.

Zjawisko naciągania  w internecie faktów na swój temat zyskało już swoją nazwę – kittenfishing. Kittenfishing to powszechny trend randkowy, którego pokusie może ulec każdy. Dowiedz się, na czym dokładnie polega, skąd się wziął, jak go rozpoznać i jak się przed nim bronić.

Kittenfishing – skąd się wziął i na czym polega?

Kittenfishing to młodszy brat catfishingu – innego zagrożenia związanego z randkowaniem online. Catfising polega na oszukiwaniu innych poprzez przyjmowanie fałszywej tożsamości lub osobowości w internecie. Termin został zaczerpnięty z filmu dokumentalnego Catfish z 2010 roku, który przedstawia młodego mężczyznę, nawiązującego online znajomość z kobietą, która w rzeczywistości nie istnieje. Film opierał się na doświadczeniach fotografa Neva Schulmana, który zaangażował się przez internet w relację z piękną 19-letnią piosenkarką o imieniu Megan, po czym odkrył, że ​​kobieta, z którą komunikował się za pośrednictwem setek SMS-ów, postów na Facebooku i rozmów telefonicznych, została w rzeczywistości wymyślona przez mamę w średnim wieku mieszkającą w Michigan.

Od tego czasu catfishing stał się dobrze znanym terminem randkowym — oznacza udawanie w internecie zupełnie innej osoby, niż w rzeczywistości. I chociaż (miejmy nadzieję) większość ludzi nie używa superseksownych zdjęć kogoś innego, aby zachęcić do kontaktu potencjalnych randkowiczów, oczywiście istnieje pokusa, by kłamać na temat swojego wieku, wzrostu, zawodu i innych szczegółów, aby przyciągnąć na swój profil więcej osób.

W 2017 roku aplikacja randkowa Hinge stworzyła termin “kittenfishing”. Kittenfishing ma być mniej szkodliwą wersją catfishingu. W kittenfisingu osoba nie przyjmuje pełnej fałszywej tożsamości, jak ma to miejsce w catfishingu, ale bardziej subtelnie wprowadza w błąd, poprawiając swój wygląd, używając starych lub edytowanych zdjęć lub podając przesadnie koloryzowane opisy swoich cech. Termin ten ma na celu nazwanie powszechnego i często występującego zjawiska: przedstawiania siebie w bardziej pozytywnym świetle, niż ma to miejsce w rzeczywistości.

Warto pamiętać, że za catfishingiem stoją często groźne pobudki. Większość motywów catfishingu to zwykłe oszustwo – np. wyłudzenie od zakochanych ofiar pieniędzy lub przejęcie intymnych zdjęć lub filmów, które mają posłużyć do późniejszego szantażu. Z tego względu catfishing jest często działaniem nielegalnym. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku kittenfishingu – nie ma żadnego paragrafu, który zabroniłby przedstawiania siebie w bardziej atrakcyjnym świetle. Przestępstwem są wyłącznie sytuacje, w których osoba próbuje za pomocą swojego wizerunku wyrządzić komuś szkodę – wyłudzić pieniądze, szantażować lub uporczywie nękać.

Dlaczego ludzie kłamią na swoich profilach?

Kittenfishing jest plagą na portalach randkowych. Niestety, tego typu serwisy lubią sukces i piękno. Zakładając na nich konta, wiele osób czuje nacisk społeczny, aby pokazać swoje dokonania. Pragną za wszelką cenę udowodnić, że dobrze im się powodzi, mają kolorowe życie, spełniają swoje pasje i hobby.

Powody, dla których ludzie uciekają się do kittenfishingu wydają się więc oczywiste – to sposób na ukrycie tych cech, które wydają się mniej atrakcyjne. Warto również pamiętać, że randki online wiążą się z dużą konkurencją. Naginanie prawdy może wydawać się najlepszym sposobem zwiększenia szans na umówienie się na randkę.

Kittenfishing może być traktowany jako przemyślana strategia randkowania. Wiele osób wierzy, że na żywo są bardziej atrakcyjne, niż wydaje się to na zdjęciach. Używają więc młodszych lub mocno wyretuszowanych zdjęć, ponieważ uważają, że osobiście wyglądają lepiej, niż ich nowsze lub niezmienione zdjęcia. W ten sposób chcą zwiększyć prawdopodobieństwo pierwszej randki. Uważają, że przy spotkaniu na żywo przekonają potencjalnego partnera swoją osobowością, urokiem, dowcipem, inteligencją, poczuciem humoru itp.

Niestety, nawet jeśli kittenfisherowi uda się przekonać do siebie nowo poznaną osobę, nie zmienia to faktu, że potencjalny nowy związek zaczyna się od kłamstwa. Kittenfishing jest formą kłamstwa i manipulacji, i nawet jeśli na pierwszej randce nowopoznana osoba okaże się wyrozumiała, jest to zły sposób na rozpoczęcie związku.

Przy spotkaniu w rzeczywistości kittenfishing zwykle przynosi jednak odwrotny skutek, niż zamierzony. Przykładowo, mężczyzna, który kłamie na temat swojego wzrostu, zostanie zdemaskowany na pierwszej randce – i z miejsca oceniony jako kłamca.

Jak rozpoznać kittenfishing?

Większość naciąganych faktów wychodzi na jaw podczas pierwszej randki na żywo, jednak istnieje kilka sposobów, które pozwalają dostrzec je wcześniej. Zwróć uwagę zwłaszcza na:

 • Niespójności w tym co nowo poznana osoba podaje na swój temat
  Jeśli zauważysz sprzeczne szczegóły w tym, co opowiada Ci o sobie lub zauważasz, że nie jest w stanie odpowiedzieć na stosunkowo proste pytanie dotyczące tematu, w którym podaje się za pasjonata, istnieje duże podobieństwo, że kłamie.
 • Brak szczegółów, gdy staniesz się dociekliwy
  Kittenfisherzy mogą unikać podawania ci szczegółów na temat swojej pracy, doświadczenia, pochodzenia – ponieważ szczegóły mogą ujawnić prawdę.
 • Idealistyczna autoprezentacja
  Jeśli wydaje się, że nowo poznana osoba nie ma żadnych wad, istnieje duże ryzyko, że naciąga prawdę na swój temat.

Ostateczna decyzja, czy chcesz brnąć w taką znajomość, należy do Ciebie. Ale jeśli masz do czynienia z kittenfisherem, zadaj sobie pytanie – “Co ta osoba próbuje ukryć, w jakiej kwestii mnie okłamuje? Jak ważna jest to kwestia?” – i na tej podstawie odpowiedz na pytanie, czy chcesz poznać ją bliżej.

A może… Ty również masz na sumieniu kittenfishing?

Jeśli doczytałeś aż dotąd i nie możesz wyrzucić z głowy swojego zdjęcia profilowego, na którym użyłeś filtrów, by wyglądać atrakcyjniej – zadaj sobie kilka pytań i postaraj się o uczciwą odpowiedź.

 • Jeśli ktoś miałby się z Tobą teraz spotkać, jakie różnice znalazłby między tym, kim jesteś online, a kim jesteś na żywo?
  Wyobraź sobie, że spotykasz się na randce z osobą poznaną przez internet. Czy rozpozna Cię na podstawie Twoich zdjęć? Czy na żywo wyglądasz tak samo, jak na zdjęciach, które umieszczasz w sieci? Wiadomo, że każdy może mieć inny punkt widzenia, ale zastanów się, czy celowo ukrywasz wygląd swojego ciała.
 • Jak często zdarza Ci się używać “białych kłamstw”?
  Otrzymujesz od nowo poznanej osoby pytanie, co porabiasz i stwierdzasz, że „sprzątanie łazienki” nie jest najbardziej ujmującą odpowiedzią. Piszesz więc zamiast tego, że jesteś w kawiarni z przyjacielem. Jeśli często zdarza Ci się takie upiększanie rzeczywistości, tworzysz obraz zupełnie innej osoby, niż jesteś w rzeczywistości.
 • Jak opisałyby Cię osoby, które znają Cię tylko przez internet? Czy sam też tak byś siebie opisał?
  Jeśli opisałeś siebie jako żądnego przygód na świeżym powietrzu, ale nigdy w życiu nie byłeś na wycieczce… Twój potencjalny partner może uznać, że wypad w góry będzie idealny na pierwszą randkę i bardzo się rozczaruje.
 • Gdyby bliski przyjaciel, który Cię dobrze zna, i osoba, która zna Cię tylko online, rozmawiali o obie, czy byliby w stanie rozpoznać Cię jako tę samą osobę?
  Czy twój najlepszy przyjaciel rozpoznałby cię na podstawie Twojego internetowego profilu randkowego? Poproszenie znajomego o sprawdzenie go, to dobry sposób, aby upewnić się, że nie wprowadzasz nikogo w błąd.

Jeśli odpowiedzi na większość powyższych pytań wskazują, że kittenfishing nie jest Ci obcy, nie załamuj się. Postaraj się spędzić więcej czasu na zidentyfikowaniu swoich prawdziwych najlepszych cech i to nimi pochwal się w sieci. Zastanów się, co masz do zaoferowania.  Jakie są Twoje mocne strony? Osiągnięcia, z których jesteś dumny? Co lubisz w sobie – Ty i osoby wokół Ciebie? Jeśli nie jesteś pewien, co w Tobie może przyciągać innych, porozmawiaj z ludźmi wokół Ciebie. Zapytaj ich, jak by cię opisali.

Pamiętaj, że za kittenfishingiem kryje się chęć bycia lepszym. I choć na pewno są rzeczy, których nie możesz zmienić, praca nad sobą pomoże Ci pokonać potrzebę kittenfishingu. Wyznacz sobie cele, aby stać się lepszą wersją siebie. Jeśli ciągle potrzebujesz prezentowania siebie jako odnoszącego sukcesy, lepiej wyglądającego lub bardziej towarzyskiego niż w rzeczywistości, możesz rozważyć wyznaczenie sobie celów, aby rzeczywiście poprawić się w obszarach, które uważasz za ważne.

Jak chronić się przed kittenfishingiem?

Niestety, chociaż kittenfishing jest ogólnie uważany za mniej „poważne” przestępstwo związane z aplikacjami randkowymi, niż catfishing, nadal może być szkodliwy. Jeśli trafisz na kittenfishera, prawdopodobnie poczujesz się oszukany i zmanipulowany, gdy umówisz się z nim na randkę w rzeczywistości. Choć naciąganie prawdy o sobie z pozoru wydaje się nieszkodliwe, może być negatywnym znakiem tego, co nadejdzie, jeśli pogłębisz swoją relację z kimś, kto zaczął relację od kłamstwa.

Trudno jest mieć pewność, czy ktoś mówi prawdę o swoim wzroście, wyglądzie, pracy i stylu życia, dopóki go nie spotkasz, ale istnieją sposoby, aby potencjalnie rozpoznać kittenfishing, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. 

Istnieje kilka znaków ostrzegawczych, które mogą wskazywać, że masz do czynienia z kittenfishingiem. Po pierwsze, zaufaj swojemu instynktowi – jeśli ktoś wydaje się zbyt idealny, by mógł być prawdziwy, prawdopodobnie tak jest. Nie istnieją ludzie bez wad.

Kolejnym znakiem ostrzegawczym może być brak szczegółów – kittenfisherzy unikają wchodzenia w szczegóły na swój temat, by nie wyjawić prawdy.

Oczywiście, wszyscy chcemy pokazać się z najlepszej strony – zwłaszcza na scenie randkowej, ale ważne jest, aby być wiernym sobie i uczciwość wobec innych. Nie warto ulegać pokusie upiększania prawdy, aby zdobyć czyjąś sympatię. Uczciwość to najlepsza polityka.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?